مضررات نیکوتین و عوارض نیکوتین در بدن

نیکوتین در سیگار وجود دارد که به شدت برای سلامتی سیگاری ها مضر است. از عوارض نیکوتین میتوان به افزایش احتمال سکته قلبی، اسهال و استفراغ، مشکلات روده و سیستم عصبی، اختلال در هضم و … اشاره کرد. در این مقاله از آسان طب درباره نیکوتین و مضررات آن سخن خواهیم گفت.

عوارض نیکوتین

عوارض نیکوتین چیست ؟

نشانه های بیماری یک مسمومیت حاد نیکوتین در بدن عبارتند از : نارسایی جریان خون، استفراغ، اسهال، تشنج و در نهایت مرگ به سبب فلج اعضای تنفسی میباشد که برای یک سیگاری فقط وضعیت مسمومیت حاد معنی دار است.

سیستم عصبی غیرارادی، گردش خون، روده و سیستم عصبی مرکزی در این حالت درهم شکسته می شوند.

قلب و گردش خون درست با اولین پک به سیگار دست از کار می کشند و به واسطه پک های مداوم دیگر، از حرکت بازمی ماند.

البته نیکوتین میتواند ارگانیسم را خیلی سریع خراب کند. سم نیکوتین سلول های سرطانی رافعال می کند .

دروهله اول نیکوتین روی رگها اثری غیرآشکار می گذارد. اغلب سبب گشادی سلولهای عروق می شود، سپس در ادامه سبب تنگ شدن عروقی خونی می شود. در خصوصی بیماری های قلبی و عروقی هم هر شریان که خون و اکسیژن را برای قلب تأمین می کند نیکوتین اثر نامطلوبی روی آن می گذارد.

با سیگار کشیدن احتمال خطر سکته قلبی بسیار زیاد می شود و دلیل روشنی برای این نتیجه شکرف وجود دارد: نیکوتین میزان کلسترولی را در خون افزایش میدهد و این ماده در سرخرگ قلب به آهک تبدیل می شود (رگ مسدود می شود).

انسداد سرخرگ در ساق پا به سبب مصرف سیگار هم اتفاق میافتد و قابل توجه است. انسداد سرخرگی ساق پا، در نهایت قطع عضو را به همراه دارد و فقط با کنار گذاشتن کامل سیگار می توان این عوارض را کمی کمتر کرد.

عوارض نیکوتین

عوارض نیکوتین برای سیستم گوارش

نیکوتین توزیع جوهرنمک را در معده بالا میبرد و فعالیت عضلات قوی، هضم و گوارش را افزایش میدهد. به این شکل سیگار به خوبی جذب می شود. مانع اشتها می شود و احساسی کرسنکی به راحتی از بین میرود .

این تأثیر مثبت سیگار بر اثر ضررهای تهدید رفتن جذب نمک احتمال خطر را برای معدہ وزخم روده و دوازدهه افزایش میدهد، به طوری که سیکاری ها به راستی، اغلب بیش از غیر سیکاری ها از ان رنج میبرند.

کار کردن با مرکز اطلاعات ترک سیگاریا دیدار با گروه ترک سیگار، گاهی این احتمال را افزایش میدهد که بتوان برای همیشه از شر آن خلاص شد.

اگر اکنون در جوامع روشهای ترک سیگار را به روش چینیها بیان می کنند، برای آن است که شما از انجام ان ها به سلامتی برسید. این در اصلی روشی کمکی است و به منزله راه حلی عملی به کار گرفته نمی شود، ولی اغلب در حد بالایی عود بیماری را به شکلی اشکار کاهش میدهد.

با ماساژدرمانی می توان تا حدی عادات ناخوشایند را تعدیل کرد. عزم و اراده باید در ترک این عادت استوار باشد و استوار بماند.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا