تاثیر مواد غذایى بر روى کلسیم بدن

تاثیر مواد غذایى بر روى کلسیم بدن موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. برخی از مواد غذایی به جذب کلسیم بدن کمک کرده و برخی قدرت جذب آن را می کاهند. مثلا مصرف بیش از حد پروتئین میتواند باعث کاهش جذب کلسیم شود. همچنین مصرف زیاد نمک باعث دفع بیشتر کلسیم در بدن خواهد شد.

کلسیم بدن

دوست و دشمن کلسیم بدن

در این مقاله از مجله پزشکى آسان طب به تاثیر مواد غذایى بر روى کلسیم بدن میپردازیم.

تاثیر ویتامین د بر کلسیم بدن 

مهمترین منبع ویتامین د، پوست بدن است که تحت تاثیر نور خورشید پیش مادهٔ آن که در بسیاری از مواد غذایی خصوصاً سبزیجات و میوه جات (حاوی پیش مادهٔ ویتامین د- ۲) و ماهی، زردهٔ تخم مرغ و کره (حاوی پیش مادهٔ ویتامین د-۳) وجود دارد، به ویتامین د-۲ و د – ۳ تبدیل میشود. مواد غذایی اصلی حاوی ویتامین د-۳ عبارتند از: ماهی (خصوصاً روغن و جگر آن)، زردهٔ تخم مرغ، جگر، کره، شیر و مواد غذایی غنی شده با مولتی ویتامین.

تاثیر پروتئین بر کلسیم بدن 

یکی از اجزاء اصلی مواد غذایی پروتئین و از سوخت و ساز پروتئینها در سلولهای بدن ماده ای موسوم به سولفات تولید می شود که از طریق کلیه ها دفع می شود. دفع سولفات از طریق کلیه ها همراه با دفع کلسیم می باشد و به همین دلیل مصرف پیش از حد پروتئین می تواند موجب کاهش کلسیم بدن شود.

مقدار نیاز بدن به پروتئین در زنان حدود ۴۵ گرم و در مردان حدود ۵۵ گرم در روز میباشد.

تاثیر نمک طعام بر کلسیم بدن 

هر چه میزان مصرف نمک بیشتر باشد، دفع کلیوی کلسیم زیادتر می شود و در نتیجه برای حفظ تعادل کلسیم بدن، بایستی کلسیم بیشتری مصرف شود.

تاثیر اگزالات بر کلسیم بدن 

اگزالات موجود در مواد غذایی از طریق اتصال به کلسیم باعث کاهش درصد جذب کلسیم آن ماده در روده ها می شود. اسفناج، ریواس، سیب زمینی شیرین کرفس، پیازچه، آجیل، تخم آفتابگردان، سویا، شاهی، زرشک، کدو، بامیه، توت، انگور، لیمو، کشمش قرمز، چغندر، کاکائو، شکلات، نوشابه های کولادار، دارچین، فلفل، چای پررنگ و سس گوجه فرنگی دارای مقادیر زیادی اگزالات هستند. لازم به ذکر است که (مثلا خوردن اسفناج و شیر با هم باعث کاهش جذب کلسیم شیر نمیشود).

اگرچه در سبزی ها ومیوه ھای فوق الذکر میزان اگزالات بالا است ولى مواد غذایى فوق دارای اثرات مقید هستند، لذا لازم نیست مصرف آنها را کاهش داد، بلکه می توان با مصرف بیشتر مواد غذایی حاوی کلسیم بالا نیازهاى بدن را به کلسیم  جبران کنیم و در عین حال از اثرات مفید مواد غذایى فوق نیز بهرمند شویم.

تاثیر کافئین بر کلسیم بدن 

کافئین در قهوه، چای، نوشابه های گازدار و شکلات یافت می شود و به میزان کمی موجب کاهش جذب کلسیم در روده می شود.

تاثیر الیاف گیاهی بر کلسیم بدن 

فیبرهای غذایی (که در سبزیجات، میوهها و غلات) به وفور یافت می شود از اجزاء مهم مواد غذایی در جلوگیری از اختلالات گوارشی (خصوصاً سرطان روده) و بیماریهای قلبی است. از میان فیبرهای غذایی فقط فیبر گندم است که در صورت مصرف بیش از حد باعث کاهش جذب کلسیم در رودهها می شود.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا