اجزا و ترکیبات تشکیل دهنده ى استخوان ها

استخوان ها یکی از اصلی ترین اجرای بدن انسان است که اگر به آنها آسیب برسد حتی ممکن است شخص دیگر قادر به حرکت نباشد. استخوان ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. ماده زمینه یا ماتریکس استخوان یکی از اجزای استخوان هاست که قسمت اعظم آن را تشکیل می دهد.  برای تقویت استخوان ها باید ورزش کردن و مصرف کلسیم را فراموش نکنید. این مقاله از مجله پزشکى آسان طب درباره ى ساختار استخوان و اجزا و ترکیبات تشکیل دهنده استخوان ها است. امیدواریم برایتان مفید و موثر واقع شود.

ساختار استخوان

ساختار استخوان

از همان دوران جنینی در داخل شکم مادر استخوان ها شروع به تشکیل شدن می کنند و بعد از تولد استخوان ها به ۲۰۶ عدد میرسند. البته بعد از تولد تا مدتی تعدادی از آنها غضروفی بوده و بتدریج کاملاً استخوانی می شوند.

استخوان یک بافت زنده و فعال است و بطور دائم در حالی تازه شدن است، بطوریکه هر ۲ تا ۳ ماه یکبار بافت استخوانی بازسازی و تازه می شود.

ساختار استخوان

اجزاى تشکیل دهنده استخوان ها

همانند سایر ارگانهای بدن، استخوان یک بافت زنده و فعال بوده و دارای عروق و اعصاب است. بافت استخوانی از دو جزء تشکیل شده است:

قسمت سلولی ومادهٔ زمینه (ماتریکس)

قسمت سلولى بافت استخوان

استخوان دارای سه نوع سلول است: (١) سلولهای استخوان ساز (OsteoblastS) که مسئول تولید و ترمیم استخوان هستند؛ (٢) سلول های استخوان خوار (Osteoclclast) که ماده معدنی استخوان را حل و جذب می کنند؛ و (۳) سلول های استخوانی کامل (Osteocyte) که همان سلولهای استخوان ساز هستند که توسط مادهٔ زمینه احاطه شده اند.

مادهٔ زمینه یا ماتریکس استخوان (Matrix)

قسمت اعظم استخوان را مادهٔ  زمینه تشکیل میدهد که شامل مواد آلی و معدنی است. مادهٔ آلی استخوان عمدتاً پروتئینی به نام کلاژن و مقدار کمی پلی ساکارید و چربی است. مادهٔ معدنی استخوان عمدتا املاح کلسیم (ترکیبات کربنات و فسفات کلسیم) است. پروتئین استخوان موجب استحکام، و املاح معدنی آن موجب سفت و سخت شدن استخوان می شود.

بطوریکه اگر استخوان را همانند یک تیر بتونی فرض کنیم، پروتئین استخوان به مثابه میله ها و آرماتور بتون و املاح معدنی به مثابه سیمان و شن و ماسهٔ آن است. همین ساختمان باعث شده است که استخوان را از سنگ گرانیت محکم تر و سخت تر کند.

ساختار استخوان

حدود  ۹۹ ٪ کلسیم، ۹۰٪ فسفر، ۸۰٪ کربنات سیترات، ۶۰٪ منیزیم و ۳۵٪ سدیم (نمک) بدن در داخل استخوانها قرار دارد.

ساختار استخوان

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره ساختار استخوان ها و اجزای استخوان ها تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

‫1.8/5 ‫(4 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا