معرفی خواص گیاه جین سینگ سیبریایی

امروزه اسم گیاه جین سینگ را در عطاری ها و داروخانه ها زیاد به چشم میخورد و عامل آن هم خواص بسیار زیاد این گیاه مخصوصا در تقویت سیستم ایمنی بدن و مشکلات جنسی می باشد. قسمت های مورد استفاده جین سینگ سیبریایی ریشه آن است و این گیاه بومی شمال شرقی آسیا می باشد ولی بصورت تجاری در نواحی محدودی از آمریکا و اروپا نیز کشت می شود. معمولا این گیاه بصورت بسته بندی استاندارد تجاری با ریشه ها بریده و غربال شده قابل تهیه می باشد. به دلیل اهمیت جین سینگ سیبریایی در درمان بسیاری از بیماری ها من تصمیم گرفتم این مطلب را جمع آوری کنم و در اختیار شما عزیزان قرار دهم.

 

خواص گیاه  جین سینگ سیبریایی

جین سینگ سیبریایی

گیاه جین سینگ سیبریایی ضد استرس، تونیک سیستم ایمنی، یاری کننده سیستم ایمنی، بالا برنده مقاومت بدن در مقابل بسیاری از عوامل پاتوژن (بیماریزا)، مهارکننده مونوآمینو اکسیداز (آنزیمی که در بیشتر بافت ها حضور دارد و باعث کاتالیز اکسیداسیون و غیر فعال کردن انتقال دهنده های عصبی مونوآمین می شود) است و همچنین کاهش دهنده فشار کار کبد، تونیک سیستم ایمنی (تحریک آنتی بادی های لینفوسیت B)، ضد افسردگی، ضد استرسی، تحریک و شفاف سازی ادراکی، کمک به بازگرداندن و تقویت استقامت بدن است درباره گیاه دارویی جین سینگ سیبریایی هر چند این گیاه بالغ بر چند هزار سال در کشور چین استفاده می شده اما تحقیقات دانشمندان روسی در نیمه دوم قرن بیستم باعث معرفی جدی این گیاه به مجامع علمی گردید. تعداد بسیاری از مطالعات بالینی، خاصیت تقویت سیستم ایمنی این گیاه را تأیید نمودند.

این مطالعات نشان دادند که سلول های مهم سیستم ایمنی مانند سلول های لنفوسیت T، و سلول های کشندهٔ طبیعی NK بطور قابل ملاحظه ای افزایش نمودند. آزمایشها ثابت کردند که جین سنگ سیبریایی در تقویت هوشیاری ذهنی، بالا بردن توان جسمی و افزایش استقامت و تحمل در شرایط دشوار نقش موثری دارد (به فضانوردان روسی هنگام مأموریت فضایی داده شد) افرادیکه این گیاه را بصورت منظم استفاده می کنند نسبت به افرادیکه از این گیاه استفاده نمی کنند کمتر مریض می شوند. بطور کلی جین سینگ سیبریایی، گیاهی غیر سمی است و دانشمندان روسی با تحقیقات خود بر این موضوع صحه گذاشتند که استفاده طولانی مدت از این گیاه حتی برای مدت ۲۰ سال بدون هیچ گونه عارضه و عوارض جانبی مشکل ساز نیست. در مقایسه هم جین سینگ آسیایی و هم جین سینگ آمریکایی از این لحاظ شامل محدودیتهایی هستند. مطالعات نشان می دهد که این گیاه در مصرف بلند مدت اثرگذاری بهتری دارد.

معمولاً بعد از شش هفته آثار اولیه گیاه مشهود می شود ولی نتایج قابل مشاهده بعد از ۶ ماه مصرف بدست می آید. این نکته در مورد افرادیکه رنگ پریده، پوست مریض، خستگی و افسردگی دارند بیشتر صدق می کند. این گیاه در مطالعات Vivo خاصیت قوی ضد مسمومیت کبدی و محافظت کنندگی کبد در مقابل عامل سمی 4 CCL از خود نشان داد. جین سینگ سیبریایی خاصیت بازسازی و ترمیم کنندگی کبد نیز دارد، در حیواناتی که با جراحی بخشی از کبد برداشته شده بود در تحریک ترمیم و بازسازی مجدد کبد فوق العاده مؤثر بوده است. از آنجائیکه جین سینگ سیبریایی مهار کننده مونوآمینواکسیداز می باشد، در درمان افسردگی موثر است خصوصاً مواردی که با ضعف سیستم ایمنی و ناراحتی مزمن کبدی در ارتباط باشد.

 

طرز تهیه و میزان مصرف جین سینگ سیبریایی

جین سینگ سیبریایی

بصورت دمکرده، عصاره، پودر و یا کپسول. دمکرده: دمکرده سرد، سه بار در روز (۱ قاشق چایخوری در ۱۰۰ میلی لیتر آب)

عصاره: ریشه خشک گیاه به نسبت ۱ به ۵ در الکل ۶۰ درصد، ۲۰ تا ۶۰ قطره ۳ بار در روز

پودر: ۱ تا ۲ قاشق چایخوری در روز کپسول: ۲ عدد کپسول سایز 00) سه بار در روز

 

عوارض جانبی و موارد منع مصرف: برای بیشتر افراد این گیاه فاقد عوارض جانبی و منع مصرف است. در بعضی از افراد این گیاه میتواند بصورت موقت باعث بالا رفتن فشار خون شود. این افزایش فشار خون معمولاً با مصرف گیاه برای چند هفته بحالت عادی باز میگردد. برای افرادیکه فشار خون خیلی بالا دارند، باید با احتیاط فراوان مصرف شود. خصوصاً اگر همراه از با سایر گیاهان افزایش دهنده فشار خون مانند شیرین بیان مصرف گردد. در صورت مصرف خیلی زیاد میتواند باعث بیخوابی و بیقراری گردد.

منبع: https://mag.asanteb.com/

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا