ساختمان ناخن ها و چگونگی رشد ناخن ها

بانوان علاقه ی بسیاری به داشتن ناخن های زیبا و آراسته دارند و هرماه هزینه ای را به درست کردن ناخن هایشان اختصاص می دهند به همین دلیل من فکر کردم بد نیست که اطلاعاتی هم از ساختمان ناخن خود داشته باشند و این مطلب را گرداوری کردم. ناخن انسان صفحه ای محافظتی سخت است که از کراتین ساخته شده است یعنی همان پروتئین فیبری که در پوست و مو یافت می شود.صفحات ناخن در نوک انگشتان دست و پا قرار دارد و از آن ها محافظت می کند و ظاهر ناخن سالم نشان دهنده ی سلامتی فرد است. در بحث ساختمان ناخن سطح ناخن صاف، براق و بدون گودی و شکاف است. ناخن سالم در ظاهر سفید و شفاف و بستر آن به رنگ صورتی دیده می شود. بستر ناخن غدد عرقیزا ندارد و نمی تواند عرق کند اما پوست اطراف ناخن عرق می کند. ظاهرا ناخن یک تکه است، اما در حقیقت از لایه هایی به صورت صفحات سخت و متراکم از بافت کراتین تشکیل شده است.

 

قسمتهای مختلف ساختمان ناخن

ساختمان ناخن

به طور کلی ساختمان ناخن از سه بخش سر ناخن، صفحه ناخن و ریشه ناخن می باشد که این سه بخش شامل صفحه ناخن، بستر ناخن، ماتریکس، کوتیکول، اپونکیوم، هیپونکیوم و رباطهای خاصی و چین های ناخن تشکیل شده است.

ماتر یکسں: ماتریکس بخشی است که صفحه ناخن شکل میگیرد. این قسمت از سلول های ماتریکس تشکیل می شود و محلی رشد و نمو ناخن است. ماتریکس شامل عصب ها، لنفها و رگهای خونی می شود تا سلولهای ماتریکس را تغذیه کند. بخش عینی ماتریکس که از زیر پوست زنده گسترش مییابد، ماهک یا ماه نیمه نامیده میشود سفید و به شکل هلال ماه در پایین ناخن است. اگر فردی وضعیت سلامتی خوبی نداشته باشد یا در ماتریکس زخمی وجود داشته باشد، روی ظاهر ناخنها تأثیر می گذارد.

یکی دیگر از بخشهای ساختمان ناخن لانولا (ماهکی) است:  به قسمت هلالی شکل و سفید رنگ که در ته ناخن دیده میشود و از انتهای دیگر روشنتر است، لانولا میگویند. لانولا روی ماتریکس قرار دارد و بسیاری از سلولهای ماتریکس را در خود جای میدهد. لانولا یا ماه نیمه در ناخن شست بیش تردیده میشود.

کوتیکول: کوتیکول از زیر پوستی می آید که بالای صفحه ناخن طبیعی قرار گرفته است و از ورود ماده و میکروارگانیسمهای خارجی جلوگیری کرده و مانع آسیب و عفونت می شود.

 

قسمتهای بیشتری از ساختمان ناخن

ساختمان ناخن

بستر ناخن:  قسمتی از پوست که بدنه ی ناخن روی آن قرار گرفته و مانند بستری صفحه ناخن را در خود جای داده است. بستر ناخن است.

صفحه ناخن: قسمت اصلی بدنه ی ناخن را صفحه میسازد. صفحه ناخن از لایه ای سلول های شاخه فشرده و شفاف تشکیل شده است که هیچ گونه عصب و رنگ خونی در آن وجود ندارد و به عنوان پوششی از بستر خود محافظت نموده و لایه های سلولی زیر آن سبب رشد و نمو ناخن میگردد.

لبه آزاد: قسمتی از ناخن که مانیکور و پدیکور روی آن انجام شده است و از نوک انگشتان فراتر رفته است را لبه ی آزاد ناخن میگویند. وظیفه ی محافظت از بافت زیرین و نوک انگشتان به عهده ی این قسمت می باشد.

رشد ناخن: از رشد ناخن ماتریکس ریشه ناخن به وجود می آید. رشد ناخنها تحت تاثیر عواملی نظیر سلامتی، بیماری و تغذیه می باشد. رشد ناخن از ماتریکس شروع شده و تا لب انگشت ادامه دارد و به طرف جلو است. به طور طبیعی ناخن ۲ الی ۳ میلیمتر در ماه رشد میکند. سرعت متوسط رشد در بزرگسالان یک هشتم اینج در ماه است.

مصرف کردن ژلاتین به صورت مواد غذایی مثل: ژله و سوپ سبب سرعت رشد ناخنها می شود. رشد ناخن ها به دلیل عدم سلامت کافی، بی نظمی و یا حادثه در ماتریکس ممکن است کند شود. رشد ناخن ها از دیگر اجزای بدن بیشتر است. ناخن ها حتی پس از مرگ نیز مدتی به رشد خود ادامه می دهند.

– رشد ناخن های دست سه برابر بیشتر از ناخن پا است.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام. مگه ناخن از قسمت ریشه و پایین، رشد نمیکنه؟ پس چرا وقتی لاک میزنیم بعد از چندروز قسمت هلالیِ بالای ناخن سفید رنگ و بدون لاک میشه؟ در حالیکه قاعدتا باید قسمت پایین ناخن بدون لاک بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا