خواص درمانی قاصدک در بیماریهای کبدی

قاصدک، گل قاصدک، گل قاصد اسم این گیاه به فارسی است. قسمتهای مورد استفاده آن کل گیاه است. این گیاه در اصلی بومی قارهٔ آسیا میباشد اما از آنجائی که به راحتی تکثیر می شود در همه جا می توان آن را یافت , در هر زمان از سال می توان آن را برداشت کرد. برگهایش با گذشت فصل خاصیت تلخ تری پیدا می کنند. به عنوان یک مکمل غذایی برگهای آن (معمولاً در سالاد استفاده می شود) در بهار تا قبل از گل دادن چیده می شوند. گل های این گیاه نیز با طعم خوشمزه ای که دارند همراه برگهایش قابل خوردن هستند. ریشهٔ این گیاه در طول سال قابل برداشت است. معمولاً ریشه در بهار قبل از اینکه گیاه برگ بزند، بزرگتر است. بعضی از منابع تأکید دارند که ریشهٔ تازه در فصل پائیز برای تهیه عصاره مناسب تر می باشد (برخی نیز ریشهٔ تازه در فصل بهار را توصیه می کنند). در این مطلب تلاش کرده ایم از خواص درمانی قاصدک بیشتر صحبت کنیم.

 

 

خواص درمانی قاصدک چیست

خواص درمانی قاصدک

خواص درمانی قاصدک در برگ آن – مدر، مغذی، مقوی و محرک ترشح شیرهٔ گوارشی، عملکرد خاص در بیماریهای کبدی

 

خواص خواص درمانی قاصدک در ریشه آن – تقویت کبد، ضد التهاب، (باعث کم کردن التهاب کبد و مجرای صفراوی می شود)، صفرا آور.

 

کاربرد ویژه: ریشه – بیماری های مزمن کبدی، نارسایی صفرا، بیلی روبین بالا.

 

برگ – نارسایی صفرا، آب آوردن شکم (آسیت).

خواص درمانی قاصدک بسیار زیاد است . گیاه قاصدک گیاهی است که بسیار ملایم و آرام عمل می کند به همین دلیل این گیاه در بیماری هپاتیت مفید است چون این بیماری اصولاً به آرامی پیشرفت می کند و در طول چند دهه توسعه می یابد. این گیاه در بیشتر فرهنگ ها به عنوان تقویت کننده عمومی کبد و خون مورد استفاده قرار میگیرد. g ۲۵۰ گرم از قسمتهای سبز قاصدک چیزی حدود  ۱۴۰۰۰ واحد ویتامین A دارد. این گیاه همچنین غنی از استیل کولین و کلروفیل می باشد. این گیاه در کنار با پلروم، فیلانتوس و زردچوبه بخوبی نتیجه میدهد.

 

طب سنتی هندی و خواص درمانی قاصدک

خواص درمانی قاصدک

در طب سنتی هندی به عنوان  تقویت کبد، معرق، صفراآور شناخته شده است.  برای بیماریهای مزمن کبدی، انسداد کبد، یرقان، هپاتیت، بیماری های مزمن پوستی و سوء هاضمه استفاده میشود. این گیاه در طب سنتی ایران سرد و خشک است و برای بیماریهای کبدی بکار میرود. از دیگر خواص آن در طب سنتی ایران، قابض و مقوی معده، قاعده آور، شیرافزا، خنک کننده و معرق ، صفرا آور، تصفیه کننده خون، رفع مسمومیت به همراه روغن زیتون، کاهنده اوره (اسید اوریک)، پائین آورنده کلسترول می باشد. در مطالعات vivo، گیاه دارویی قاصدک اثر محافظتی ضد مسمومیت کبد در مقابل CCL4، اثر ضد تومورو ضد مسمومیت سلولی، اثر صفرا آور، اثر کاهش دهنده کلسترول خون، اثر ضد قند خون و خاصیت ضد اسپاسم، ضد التهاب (باعث کاهش التهاب وابسته به مواد شیمیایی سرطانزا در موشی ها)، ضد درد و ضد زخم معده از خود نشان داد. گیاه دارویی قاصدک در مطالعات vivo نشان داد که صفرآور است و باعث تولید صفرا می شود. مطالعات دیگر نشان دادند که این اثر تولید صفرا گیاه قاصدک ۳ تا ۴ برابر حالت عادیست.

طرز تهیه و  تعداد مصرف: این گیاه می تواند به عنوان یک مادهٔ غذایی، بصورت دمنوش، پودر، کپسول و عصاره مصرف شود.

منبع: https://mag.asanteb.com/

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا