دلیل اعتیاد مردان چیست؟

اعتیاد یکی از بزرگترین آسیب های اجتماعی است که باعث فروپاشی خانواده های بسیار زیادی شده است.در این مطلب از مجله آسان طب برای شما از دلایل اعتیاد مردان می گوییم.

 

اعتیاد به مواد مخدر از یک سو باعث کاهش فعالیت های اقتصادی یک مرد می شود، از سوی دیگر هزینه تأمین مواد بر دوش خانواده سنگینی می کند.

 

متأسفانه در سالهای اخیر میزان گرایش به مواد مخدر افزایش داشته و یکی از علل مهم افزایش طلاق نیز اعتیاد به مواد مخدر بوده است.

در مورد پدیده اعتیاد مردان مقصر اصلی چه کسی است؟

 

آیا تا به حال این سؤال به ذهن شما خطور کرده است که چند درصد از افراد بعد از ازدواج معتاد شده اند؟ و چند درصد از افراد بعد از ازدواج موفق به ترک شده اند؟

 

بررسی های مؤلفان نشان داده است که اکثریت افراد معتاد از زندگی زناشویی ناشادی برخوردار می باشند

 

و از طرف دیگر پائین بودن تعداد معتادان در بین افرادی که زندگی زناشویی خوشایندی دارند نشان دهنده این موضوع است که اعتیاد مردان و رضایت زناشویی با هم ارتباط زیادی دارند.

 

بله واقعیت این است که بسیاری از افراد سالم که دچار عدم رضایت زناشویی شده اند یعنی همسر نامناسب انتخاب نموده اند به اعتیاد روی آورده اند و بسیاری از افراد معتاد نیز که همسر مناسب انتخاب نموده اند موفق به ترک اعتیاد شده اند.

 

اگر چنانچه با یک فرد معتاد زندگی می کنید آگاه باشید که هیچ کس به اندازه شما نمی تواند در کمک به او برای ترک اعتیاد مؤثر باشد.

چرا برخی از افراد موفق به ترک اعتیاد نمی شوند؟

 

اعتیاد مردان

 

علت اینکه برخی از افراد بارها اقدام به ترک کرده اند اما در هر بار پس از گذشت مدتی دوباره به اعتیاد روی آورده اند این است که ریشه و علت اصلی گرایش فرد به مواد مخدر در خانواده آنها هنوز از بین نرفته است

 

و تا زمانی که علت اصلی بروز مشکل وجود داشته باشد فرد قطعاً دوباره بازگشت خواهد کرد.

 

افسردگی مزمن، احساس تنهایی و عدم دسترسی فرد به خواسته ها و آرزوهای خود یکی از عوامل اصلی و زمینه ساز گرایش فرد به مواد مخدر می باشند،

 

اگر به زندگی افراد معتاد نگاه کنید متوجه خواهید شد که هیچکدام از آنها در روز اول تمایلی به استفاده از مواد مخدر نداشته اند بلکه به علت افسردگی و احساس تنهایی فقط به دنبال این بودند که چند نفر دوست همفکر در گوشه ای خلوت بنشینند

 

و اصطلاحاً با همدیگر بگو و بخند داشته باشند و مواد مخدر فقط عامل جمع کننده آنها به دور همدیگر بوده است.

 

اما همه می دانیم که مواد مخدر به تدریج وابستگی به وجود می آورد و بعد از گذشت مدتی بدن وابسته خواهد شد و نیاز روانی به جمع شدن دور همدیگر تبدیل به نیاز جسمی برای استفاده از مواد مخدر می شود.

 

و در آن زمان فرد از نظر فیزیکی وابسته می شود و به خاطر به دست آوردن آرامش خود مجبور می شود هر روز میزان مصرف خود را بالا ببرد.

‫3/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا