علت سرطان بیضه در مردان چیست ؟

علت سرطان بیضه موضوع این بخش از مجله پزشکی آسان طب است. سرطان بیضه علت قطعی و مشخصی ندارد. ولی خب عواملی وجود دارد که احتمالا ابتلا به آن را دوچندان می کند. البته اگر شما این علایم را داشته باشید، معلوم نیست که مبتلا به این بیماری باشید. فقط برای احتیاط باید به پزشک مراجعه کنید.

علت سرطان بیضه
علت سرطان بیضه

پنهان بودن بیضه ها (Cryptorchidism) از علت سرطان بیضه

پنهان بودن بیضه ها یک علت سرطان بیضه است که طی آن در جنین، بیضه ها در شکم به وجود می آیند و قبل از به دنیا آمدن او به درون کیسه بیضه که در پایین بدن جنین قرار دارد، می روند.

تقریبا 3 درصد از نوزدان پسر، بیضه هایی دارند که به گونه مناسبی پایین نیامده اند.

با روشی به نام orchiopexy می توان مکان این گونه بیضه ها را تغییر داد. احتمال بسیار زیادی هست که سرطان بیضه در مردانی بوجود آید که دچار Cryptorchidism هستند. اگرچه سرطان بیضه در کسانی که این مشکل را نیز ندارند، (25 درصد موارد) اتفاق می افتد.

سابقه خانوادگی علت سرطان بیضه

سابقه خانوادگی هم یک علت سرطان بیضه است.  حدود 3 درصد از موارد سرطان بیضه مربوط به سابقه خانوادگی است. داشتن برادر یا پدری که خود دچار سرطان بیضه است، می تواند احتمال ابتلاء به این بیماری را بیشتر کند. ولی این موضوع قطعی نیست. یعنی این طور نیست که پدر شما سرطان داشته باشید و شما هم حتما مبتلا شوید.

علت سرطان بیضه
علت سرطان بیضه

عفونت HIV علت سرطان بیضه

به گفته بسیاری از محققان ، ویروس سیستم ایمنی بدن (HIV) احتمال ابتلاء به سرطان بیضه را افزایش خواهد داد. مخصوصا در کسانی که سندروم اکتسابی کارایی ایمنی (AIDS) دارند.

سرطان در محل اصلی علت سرطان بیضه

این یک حالت غیر تهاجمی از سرطان بیضه است که گاهی و نه همیشه، می تواند تهاجمی باشد. در این حالت، توده قابل حسی تشکیل نمی شود و نشانه ای دیده نمی شود. این حالت بیشتر در مردانی وجود دارد که تحت بیوپسی قرار می گیرند تا موارد دیگری از جمله عقیم بودن آنها مورد بررسی قرار گیرد.

پیشینه سرطان قبلی علت سرطان بیضه

پیشینه سرطان قبلی هم احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. حدود 3 تا 4 درصد از مردانی که دچار سرطان در یکی از بیضه های خود هستند، بعدا در بیضه دیگر خودشان هم سرطان می گیرند.

علت سرطان بیضه
علت سرطان بیضه

سن یک علت سرطان بیضه

درباره سن افراد بیمار باید بگوییم که تقریبا 90 درصد در مردان بزرگسال کمتر از 54 سال سرطان بیضه پیش می آید. البته به احتمال خیلی کم این سرطان در سنین پایین تر یا در دوران کودکی هم رخ دهد.

نژاد یک علت سرطان بیضه

نژاد هم در ابتلا به این بیماری تاثیر گذار است. به طوریکه سرطان بیضه در سفیدپوستان پنج برابر بیشتر از سیاهان و سه برابر بیشتر از مردان آسیایی- آمریکایی اتفاق افتاده است.

باز هم تاکید می کنیم اینها فقط عوامل ابتلا هستند و اینگونه نیست که اگر شما این علایم را داشته باشید حتما سرطان دارید یا اگر آنها را نداشته باشید سرطان ندارید. پس بهتر است چند وقت یکبار چکاب بدهید تا از سلامت خود اطمینان پیدا کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52