مواردی که باید در زنان باردار چاق کنترل شود؟

مواردی در مورد تغذیه و میزان وزن وجود دارند که باید در زنان باردار چاق کنترل شود.ما در مجله اینترنتی آسان طب  در مورد شرایط زنان باردار بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

مواردی که باید رعایت کنند:

 

 

۱ – ذخیره ی انرژی بصورت چربی.

 

۲ – تجمع آب در بدن مادر.

 

اما افزایش وزن حاصل از رشد جنین و کیسه ای که آن را در برگرفته (مایع آمنیوتیک و رحم مادر) نباید شامل کاهش وزن شود.

 

اما زنان چاق، در دوران بارداری نیازی به افزایش دو مورد آخر را ندارند، پس مجموعاً افزایش ۷ کیلوگرم در دوران بارداری برای خانم های چاقی که BMI آنان بالاتر از ۲۹ می باشد، کافی است.

 

 

مقدار نیاز زنان باردار به انرژی:

 

زنان باردار

 

 

مادر باردار (اگر چاق باشد) در دوران بارداری برای رشد جنین سالم کــــــــم ۳۴۰۰۰ گرمی خود نیاز به دریافت ۵۴۰۰۰ کالری انرژی طی ۹ ماه دوران بارداری اضافه بر نیازهای قبلی دارد.

 

 

در سه ماه اول ( ۹۰ روز) روزی ۱۰۰ کالری باید اضافه شود مجموعاً ۹۰۰۰ کالری.

 

 

در سه ماه دوم (۹۰ روز) روزی ۲۰۰ کالری باید اضافه شود مجموعاً ۱۸۰۰۰ کالری.

 

در سه ماه سوم (۹۰ روز) روزی ۳۰۰ کالری باید اضافه شود مجموعا 2700 کالری.

 

 

مجموع ………………………….5400 کالری.

 

 

با افزایش وزن مادر و رشد جنین نیاز باردار به انرژی زیاد می شود. از طرفی دیگر، با افزایش وزن، تحرک مادر نیز کمتر می شود و در نتیجه نیاز به انرژی کمتر است.

 

 

البته نیاز به انرژی از یک زن تا زن دیگر برحسب عواملی چون: سن، قد، جنس وزن و میزان فعالیت تفاوت دارد ولی بطور متوسط نیاز روزانه ی زنان عبارت است از:

 

 

زنان غیر باردار با وزن متوسط…………………………..2000 کالری

 

 

زنان باردار در سه ماهه اول …………………………..2100 کالری

 

 

زنان باردار در سه ماهه دوم…………………………2200 کالری

 

 

زنان باردار در سه ماهه سوم………………………..2300 کالری

 

 

زنان در دوران شیردهی ……………………………2500 کالری

 

 

 تذکرات خیلی مهم:

 

 

۱ – اگر زن بارداری در سه ماهه اول بارداری به سرعت وزن اضافه کند، نباید با کم خوری در سه ماه بعدی وزن خود را کاهش دهد، بلکه باید سعی کند در آینده اضافه وزنی ثابت داشته باشد.

 

۲ – نباید اضافه وزن ناکافی سه ماهه اول و دوم بارداری را در سه ماه آخر بارداری جبران کند.

 

۳ – با مصرف سه لیوان شیر در روز میتوان کلسیم و مواد ضروری دیگر را تأمین کرد.

 

۴- خانم های نوجوان باردار باید حداقل ۵ لیوان شیر مصرف کنند.

 

۵ – زنان برای جلوگیری از تولد فرزندان کم وزن (زیر ۲/۵۰۰ کیلوگرم) باید قبل از بارداری و در دوران بارداری بطور مرتب خود را وزن کنند تا کسانی که احتمال به دنیا آوردن کودکان کم وزن در آنها زیاد است، مشخص شوند و با تقویت و اصلاح برنامه غذایی خود امکان زنده ماندن نوزادانشان بیشتر شود.

 

 

اگر غذای کمکی در اولین ماه های بارداری به مادر داده شود، جنین او بیشترین بهره را از لحاظ رشد و سلامت خواهد برد. جنین خیلی سریع رشد می کند.

 

 

برای تامین غذاها و انرژی لازم برای این رشد سریع، پیروی از رژیم غذایی مخصوص و جداگانه در این دوران لازم نیست. آنها می توانند از غذاهای بیشتری، نسبت به دوران قبل از بارداری مصرف کنند.

 

 

اخطار

 

 

1. تجمع آب در بدن مادر باردار باعث میشود تغذیه ی ناکافی مادر مشخص نشود.

مهم ترین کمبود های تغذیه ای در دوران بارداری کمبودهای کیفی است که به احتمال کمبود رشد جنین می افزاید. از این رو مادران باردار چاق نباید در دوران بارداری رژیم کاهش وزن بگیرند.

 

 

۲ – مصرف چای و قهوه نیز باعث کاهش جذب آهن غذا می شود. برای جلوگیری از کاهش جذب آهن، باید چای و قهوه را یا یک ساعت قبل از خوردن غذا یا دو ساعت بعد از آن میل کنید و از مخلوط کردن چای یا قهوه با شیر خودداری کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52