چند نکته برای رعایت بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان مساله بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود. رعایت نکردن بهداشت دهان موجب بیماری های دهانی ، عفونت ، پوسیدگی و خرابی دندان و … می شود که هر کدام از اینها جدای از درد و خطرات جسمی هزینه های زیادی هم دارد. پس سعی کنید از همین الان به فکر سلامت دهان و دندان تان باشید تا بعدا به مشکل بر نخورید.

در این بخش از مجله پزشکی آسان طب چند نکته برای حفظ سلامت دهان و دندان را تقدیم تان می کنیم.

بهداشت دهان و دندان
بهداشت دهان و دندان

تمیز کردن مسواک برای رعایت بهداشت دهان و دندان

برای سلامت دهان و دندان باید مدام مسواک تان را تمیز کنید. نیازی نیست مسواک را بپوشانید. با پوشاندن مسواک محیط مناسبی را برای رشد باکتری‌ها ایجاد می کنید. فقط بعد از هر بار مسواک آن را بشویید و بگذارید تا خشک شود.

تعویض مسواک برای رعایت بهداشت دهان و دندان

پرزهای مسواک به مرور زمان پوسیده می‌شود. بهتر است هر سه تا چهار ماه یک بار یا در زمان ویزیت‌های دوره‌ای شش ماهه مسواک جدیدی استفاده کنید.

سلامت دهان و دندان
سلامت دهان و دندان

مسواک دندان هفته ای یکبار با جوش شیرین برای سلامت دندان

هفته ای یکبار به جای مسواک زدن از جوش شیرین استفاده کنید تا لکه های دندان تان گرفته شده و دندان تان ضد عفونی شود. استفاده بیش از حد از جوش شیرین برای دندان توصیه نمی شود.

کشیدن نخ دندان به شیوه‌ی صحیح برای بهداشت دهان و دندان

برخی افراد تصور می کنند که با مسواک زدن تنها دیگر دندان شان خراب نمی شود. ولی باید بدانید که مسواک و نخ دندان به یک اندازه لازم هستند. چون برخی خوراکیها در بین دندان ها با مسواک بیرون نمی اید و باید با نخ دندان تمیز شود. درست نخ دندان کشیدن هم برای حفظ بهداشت دهان و دندان بسیار تاثیر گذار است.

استفاده از دهان‌شویه برای حفظ سلامت دهان و دندان

دهان‌ شویه در جایی می رود که مسواک و نخ دندان نمی‌تواند انجا را تمیز کند. دهان‌شویه عامل بروز ناراحتی‌های لثوی را از بین می‌برد. بنابراین دهان‌شویه را حتی وقتی عجله دارید فراموش نکنید.

پیشنهادات دیگر برای بهداشت دهان و دندان

استفاده از تمیزکننده‌ زبان که پشت بعضی از مسواک ها وجود دارد و برای پاک کردن زبان توصیه می شود تا هم باکتری‌ها را از دهان به بیرون فرستاده باشید و هم دهانی خوشبو داشته باشید.

فلوراید برای سلامت دهان و دندان بسیار مفید بوده و موجب پیشگیری از پوسیدگی دندان می شود. بعضی مواد غذایی مانند گوشت قرمز، ماهی، تخم‌مرغ و چای و همچنین خیلی از دهانشویه ها و خمیردندان ها دارای فلوراید هستند.

قرقره کردن سرکه سیب صبحها قبل از مسواک زدن موجب سفید شدن دندان و از بین بردن باکتری‌ های دهان و لثه می شود.

جویدن آدامس بدون قند ذرات غذای گیر کرده را خارج کرده و همچنین حالت اسیدی دهان با افزایش یافتن بزاق  را خنثی می کند.

حذف تنقلات ، انتخاب نوشیدنی‌های مفید برای دندان‌ها و مصرف شیر از دیگر توصیه های ما برای بهداشت دهان و دندان است.

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا