تصویر ذهنی افراد از چاق یا لاغر بودن

خودانگاره یا همان تصویر ذهنی در واقع به برداشتی که افراد از اندام خودشان دارند گفته می شود. اگر شما کمی چاق هستید شنیدن این موضوع که فرد لاغری در مورد چاق بودنش ناله میکند برایتان آزار دهنده است، ولی منطقی پشت این قضیه وجود دارد و آن، خودانگاره شماست.در این مطلب از مجله آسان طب با ما همراه باشید تا شما را با تصویر ذهنی از اندامتان آشنا کنیم.

تصویر ذهنی

آیا تصویر ذهنی شما درست است؟

بندرت پیش می آید که ما خود را همان گونه که هستیم ببینیم. ما معمولا مایل هستیم که عقیده غلط مان را با حتی داشتن یک مورد اضافی در بدن به اثبات برسانیم. شایان توجه این است که روشی که ما هر روز برای خود مشخص میکنیم (و گمان میکنیم افراد دیگر نیز ما را این گونه می بینند)، اغلب با تصویر ذهنی تطبیق دارد. این یک سلسله مراتب است ما گمان می کنیم که در حالت ایده آل استاندارد نیستیم، بنابراین اعتماد به نفس ما از بین میرود. اغلب احساس میکنیم که هیچ گاه بدن مناسبی نخواهیم داشت و برعکس، این موضوع نیز سبب میشود که اعتماد به نفس مان روز به روز کمتر شود که این نیز کاملاً اشتباه است، اما این چرخه معیوب ادامه پیدا می کند.

تصویر ذهنی

تسلط بر خودانگاره پاداش زیادی به همراه دارد و این کار هر چه سریع تر انجام گیرد، پاداش بزرگتری نیز در پی دارد و در نتیجه اعتماد به نفس نیز سریع تر افزایش مییابد اما قبل از اینکه تصمیمی برای رسیدن به اندامی متناسب تر بگیرید، باید فکرتان را به کار بیندازید. ابتدا باید به ظرفیت خود با در نظر گرفتن شکل بدن تان پی ببرید،سپس از آن به عنوان هدف استفاده کنید. ایده آل های زیبایی را فراموش کنید. لازم نیست شما پاهای بسیار بلندی داشته باشید تا ظاهری جذاب داشته باشید. در حقیقت آنچه مهم است، دست به کار شدن است چیزی که همه از پس آن بر میایند.

فرم بدن شما چگونه است؟

فرم بدن شما مشابه ندارد لازم است بدانید اسکلت بدن و عضلات شما تغییر ناپذیر است. ویژگی هایی همچون قد، اندازه پا، عرض شانه، طول و شکل پاها، بینی، انگشتان دست و پا ظاهر شما را تشکیل می دهند. هر انسانی با مشخصات ژنتیکی خود از دیگران تمیز داده می شود.

انواع تیپ های بدنی 

تصویر ذهنی

اگرچه بدن ما در شکل و اندازه با یکدیگر تفاوت دارد ولی بدن همه ی انسان ها از سه قالب اصلی تشکیل شده است. گاهی دو یا سه نوع از اشکال بدنی در خصوصیات ظاهری ما با هم مخلوط شده اند ولی آن ویژگی غالب است که ما را به یکی از این گروه ها سوق می دهد؛ اکتومورف (لاغر)، مزومورف (عضلانی)،اندومورف(چاق)
لاغرها اکثراً کوچک و بدن استوانه ای شکل دارند با دست و پاهای دراز و شانه هایی باریک و مفاصل باریک، آنها عضلاتی کوچک و بدنی با چربی کم دارند. افراد عضلانی اسکلتی معمولی اما عضلانی و با شانه های پهن،کمری باریک و عضلات بزرگ دارند افراد چاق معمولاً بدنی نامتناسب دارند و بیشتر دارای چربی اند تا عضله، پاهای پهن، دست و پای کوتاه و مرکز ثقل بدنشان نسبت به دو نوع تیپ بدنی دیگر پایین تر است.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا