داروی Clenbuterol و بررسی چگونگی مصرف و مضرات آن

Clenbuterol یک ماده شیمیایی استروئیدی بوده که در ابتدا برای درمان آسم در اسب‌ها و همچنین بهبود عملکرد ریه‌های حیوانات مورد استفاده قرار می‌گرفت. جالب است بدانید؛ در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین، داروی Clenbuterol به عنوان یک داروی آسم برای انسان نیز تایید شده است. توجه داشته باشید که استفاده از آن در ایالات متحده ممنوع اعلام شده است.

داروی Clenbuterol و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی آسان طب؛ در گذشته داروی Clenbuterol در ایالات متحده جهت پرورش حیوانات مورد استفاده قرار می‌گرفت. در سال 1991، اداره ایمنی و بازرسی ایالات متحده دریافت که حیوانات پس از مصرف این دارو، بیشتر عضله و کمتر چربی به دست می‌آورند. اما باز هم در بسیاری از کشورها، داروی Clenbuterol برای استفاده حیوانات، غیرقانونی محسوب می‌شود. نکته قابل توجه این است که؛ امروزه این دارو به دلیل استفاده از آن در برنامه‌های بدنسازی و کاهش وزن، بحث‌برانگیز شده است.

داروی Clenbuterol

در این مقاله، ما نگاهی به چگونگی کارکرد داروی Clenbuterol در زمان مصرف وخطرات احتمالی آن برای افراد خواهیم پرداخت.

Clenbuterol چیست؟

Clenbuterol، قلب و سیستم عصبی مرکزی را تحریک کرده و تاثیری مشابه اپینفرین و آمفتامین بر برن ما خواهد داشت، در حالی که از ابتدا یک بتا 2  agonist بوده که مخالف بتا بلوکر است، اما یک بتا بلوکر، تولید اپی نفرین و نورآدرنالین را کاهش داده و Clenbuterol آن را افزایش می‌دهد.

این افزایش منجر به اثرات مختلفی خواهد شد که به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

سوخت سریع چربی

تحریک پذیری

عصبی بودن

افزایش انرژی و عزم بیشتر

چرا از Clenbuterol استفاده می‌شود؟

در ابتدا این دارو تنها به عنوان یک داروی آسم مورد مصرف قرار می‌گرفت، اما هم‌اکنون بدنسازان، ورزشکاران و کسانی که مایل به کاهش وزن می‌باشند نیز از این دارو استفاده می‌کنند.

Clenbuterol می‌تواند به عنوان یک داروی کمکی جهت کاهش وزن مورد استفاده قرار گیرد، زیرا قادر به افزایش متابولیسم بدن خواهد بود، همچنین کاهش چربی بدن و وزن، به مصرف کننده اجازه می‌دهد تا هم وزن و هم قدرت عضلانی خود را در همان زمان حفظ کند. جالب است بدانید که به دلیل استفاده این دارو توسط افراد مشهور و ورزشکاران، Clenbuterol به عنوان یک رژیم غذایی کاملا شناخته شده، مطرح شده است.

داروی Clenbuterol

طبق تحقیقات انجام شده توسط دو مرکز سموم منطقه ای در ایالات متحده مشخص شد که از مجموع 13 مورد، 11 مورد از افرادی Clenbuterol مصرف می‌کنند، از آن به دلایل کاهش وزن یا به عنوان بخشی از رژیم بدنسازی خود استفاده خواهند کرد. در نظر داشته باشید که آژانس جهانی ضد دوپینگ، Clenbuterol را در هر زمانی، چه در داخل یا خارج از رقابت، ممنوع اعلام کرده است.

این دارو چگونه مصرف می‌شود؟

ورزشکاران و بدنسازانی که از داروی Clenbuterol استفاده می‌کنند، اغلب بر روی یک چرخه برنامه‌ای فعالیت خواهند کرد، بدین معنا که معمولا آن‌ها ابتدا 2 روز متوالی از داروی Clenbuterol استفاده کرده و 2 روز اصلا از آن استفاده نمی‌کنند، یا یک هفته مدام و هر روز از آن استفاده می‌کنند و در هفته آتی از آن مصرف نخواهند کرد.

 

دوز مصرف این دارو می‌تواند بسته به عواملی مانند جنسیت و تحمل افراد متفاوت بوده و به هر دو صورت خوراکی یا تزریقی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، اما توجه داشته باشید که هر دو روش خطراتی را به همراه دارند، تزریق می‌تواند باعث ایجاد التهاب یا حباب‌های هوا در خون شود، در حالی که قرص‌ها می‌توانند بر کبد تاثیر مخرب بگذارند.

بهتر است بدانید؛ دوز توصیه شده برای مصرف داروی Clenbuterol، هنگامی که در اروپا و آمریکای لاتین مورد استفاده باز شدن راه‌های هوایی برای بیماری آسم، مورد استفاده قرار می‌گرفت، به میزان 0.04 – 0.02 میلی‌گرم در روز می‌باشد.

خطرات و عوارض جانبی

دلیل این امر، ممنوعیت داروی Clenbuterol در بسیاری از کشور‌ها بوده که به دلیل عوارض جانبی فراوان آن، بسیار بحث‌برانگیز خواهد بود.

بسیاری از عوارض جانبی این دارو مشابه موارد مرتبط با آمفتامین است که به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

اضطراب

سردرد

عرق ناهنجار

افزایش دمای بدن

Clenbuterol همچنین می‌تواند اثراتی منفی بر روی قلب داشته باشد که می‌توان به تنگ شدن دریچه قلب، فیبریلاسیون دهلیزی یا ضربان قلب نامطمئن که اغلب سریع می‌باشد و مشکلات فشار خون اشاره کرد.

افزایش ضربان قلب و انقباض ناشی از دارو می‌تواند به آنچه که به عنوان هیپرتروفی قلبی شناخته می‌شود، منجر شود. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که قلب به اندازه غیرطبیعی رشد کرده که به نوبه خود می‌تواند منجر به حمله قلبی و در نهایت مرگ شود. همچنین، Clenbuterol حاوی دوپامین بوده که معمولا به عنوان هورمون پاداش شناخته خواهد شد. دوپامین به شدت اعتیادآور بوده، در نتیجه Clenbuterol نیز با اعتیاد همراه می‌باشد.

جالب است بدانید؛ در سال 1994، تعداد 140 نفر در اسپانیا پس از خوردن گوشتی که به داروی Clenbuterol آلوده بود، راهی بیمارستان شدند و به همین ترتیب، در سال 2006 نیز 336 نفر در چین بعد از خوردن گوشت خوک، که از داروی Clenbuterol به آن‌ها خورانده شده بود، مسموم شدند.

نکته قابل توجه این است که ورزشکاران اغلب همراه با مصرف Clenbuterol، از یک رژیم غذایی با پروتئین بالا مثل ​​کربوهیدرات متوسط و چربی کم استفاده می‌کنند.

تحقیقات رایج

افزایش استفاده از Clenbuterol به عنوان یک دارو برای بدنسازی و کاهش وزن وجود دارد و مردم آن را از طریق اینترنت دریافت می‌کنند، اما با توجه به خطرات پنهانی مرتبط با داروی Clenbuterol، ممکن است افرادی را که مرتبا در حال استفاده از آن هستند، دچار مشکل کند.

داروی Clenbuterol

وزارت اورژانس پزشکی نیوتن، MA، دو مورد از افرادی را که به دلیل استفاده از داروی Clenbuterol به بیمارستان منتقل شده بودند را گزارش کرد. این افراد، ورزشکاران مرد 18 و 22 ساله بودند که در مدت کوتاهی پس از مصرف Clenbuterol، دچار ضربان قلب، تهوع، استفراغ و درد در قفسه سینه شدند.

انجمن دانشکده پزشکی پکن در چین، دریافت که دوز کم Clenbuterol اثرات منفی را در آزمایشات خرگوش‌ها نشان می‌دهد و بر ضربان قلب حیوانات اثرات مخربی را ایجاد خواهد کرد و دوز‌های بالاتر حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.

نظریه

اثراتی که Clenbuterol می‌تواند بر روی قلب و عضلات داشته باشد، بستگی به میزان استفاده دوز مصرف کننده و مدت زمان آن خواهد داشت. خطرات، با میزان دوز مصرفی و طول مدت استفاده افزایش می‌یابد.

کسانی که دوزهای بالا مصرف می‌کنند، می‌توانند عوارض جانبی طولانی مدت مانند کاهش اندازه، وزن، قدرت و فعالیت قلب را تجربه کنند. در نظر داشته باشید که؛ Clenbuterol برای مصرف انسانی، در ایالات متحده کاملا غیرقانونی می‌باشد. با این حال، برخی ممکن است به دلیل عوارض جانبی کمتر در مصرف این دارو ریسک کنند، اما همیشه باید عوارض بالقوه جانبی را نیز به یاد داشته باشند.

آیا شما در ورزش‌های خود از این قبیل داروها استفاده می‌کنید؟ آیا با مضرات آنها آشنایی دارید؟

Source: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا