پیشگیری از بارداری و ارائه راهکارهای مناسب برای انجام آن

بعضی از روش‌های پیشگیری از بارداری، استفاده از کاندوم، دیافراگم‌ها و سایر گزینه‌های مانع می‌باشد. با این وجود، پیشگیری از بارداری که موجب تغییرات شیمیایی یا فیزیکی بدن خواهد شد، بیشتر طول می‌کشد، بنابراین فرد باید از پزشک خود بپرسد که آیا باید از رابطه جنسی اجتناب کند و یا چه میزان احتمال بارداری، قبل و بعد از یک روش کنترل تولد، وجود خواهد داشت. معمولا میزان احتمال بارداری بعد از روش کنترل تولد، به این بستگی دارد که چگونه از حاملگی جلوگیری شود. برای مثال، کاندوم‌ها مانع ورود اسپرم شده و بقیه روش‌ها نیز بلافاصله پس از اقدام باید انجام گیرد.

حقایقی در مورد چگونگی پیشگیری از بارداری

علاقه‌مندان به مجله پزشکی آسان طب؛ زمان لازم برای پیشگیری از بارداری بستگی به نوع و زمان مصرف موارد پیشگیری و همچنین عوامل شخصی دارد. لازم است بدانید روش‌های پیشگیری از تخمک‌گذاری ممکن است چندین روز طول بکشد تا موثر واقع شود.

پیشگیری از بارداری

هیچ روش کنترل تولدی به صورت 100 درصد برای همه کار نکرده و همچنین روش‌های مختلف  عوارض جانبی را ایجاد خواهد کرد که با سلامت کلی و شیوه زندگی فردی متفاوت خواهد بود.

پیشگیری از بارداری چه مدت زمان می‌برد؟

حداقل دو روش برای اندازه‌گیری اثربخشی کنترل تولد وجود دارد. استفاده صحیح یا کامل بدین منظور است که به انجام یک روش زمانی دقیق پرداخته شود و روش مورد نظر هر بار تکرار شود. استفاده معمولی نیز اندازه‌گیری کنترل تولد با سطح خطای نرمال بوده که اکثر کاربران این روش را تجربه می‌کنند.

روش‌ها و زمانبندی‌ها

اثربخشی روش‌های مختلف و همچنین مدت زمان لازم برای کنترل بارداری به عوامل گوناگونی مربوط است که آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پیشگیری از بارداری توسط قرص‌های خوراکی

به عنوان مثال، هنگامی که قرص‌های ضدبارداری به درستی مورد استفاده قرار گیرند تا میزان 99 درصد موثر خواهند بود، اما در مواردی که مصرف به طور معمول انجام گیرد، از جمله مواردی که قرص‌های ضدبارداری نادرست مصرف ‌شود این داروها 91 درصد موثر هستند.

قرص پروژسترون فقط حاوی هورمون پروژستین است. این هورمون ضخیم شدن مخاطی را در پی خواهد داشت، بنابراین ورود اسپرم مشکل‌تر بوده و می‌تواند از تخمک‌گذاری جلوگیری کند. اگر اولین قرص در 5 روز اول شروع یک چرخه قاعدگی مصرف شود، به عبارت دیگر، اولین روز از دوره او این کار عملی خواهد شد.

با این حال، زنان که یک دوره‌ کمتر از 23 روز دارند، باید 2 روز کامل صبر کنند. هنگام مصرف دوز اول بعد از 5 روز و پس از اولین روز چرخه، تقریبا 2 روز طول می‌کشد تا این قرص‌ها موثر واقع شوند.

قرص‌های ترکیبی حاوی دو هورمون است که مانع تخمک‌گذاری می‌شوند. اولین قرص باید بعد از یک دوره زناشویی مصرف شود و حدودا 7 روز طول می‌کشد تا این قرص‌ها کاملا موثر باشند.

وسیله داخل رحمی

دستگاه داخل رحمی (IUD) دستگاهی کوچک بوده که وارد رحم می‌شود. با استفاده درست از این دستگاه، معمولا بیش از 99 درصد موثر عمل خواهد کرد. IUD منجر به التهاب در رحم شده و اسپرم را از بین می‌برد. این کار باید توسط پزشک انجام گیرد و حدودا می‌تواند تا 12 سال باقی بماند، همچنین بهتر است بدانید که IUD‌های هورمونی مانند Liletta، Mirena، و Skyla مانع تخمک‌گذاری هورمون پروژسترون می‌شوند.

اگر این دستگاه پس از 7 روز از شروع یک دوره قاعدگی وارد رحم شود، بلافاصله موثر عمل خواهد کرد و هنگامی که آن‌ها در زمان دیگری درون رحم قرار بگیرند، حدودا 7 روز طول می‌کشد تا موثر واقع شود.

ایمپلنت‌ها

ایمپلنت‌های کنترل پیشگیری، میله‌های کوچکی هستند که توسط پزشک در زیر پوست بانوان قرار خواهد گرفت. ایمپلنت‌ها پروژستین را آزاد کرده و مانع از تخمک‌گذاری می‌شوند. این روش معمولا بیش از 99 درصد مواقع درست عمل خواهد کرد.

پیشگیری از بارداری

هنگامی که ایمپلنت‌ها در طول 5 روز اول یک چرخه قاعدگی وارد شود، بلافاصله عمل کرده اما در غیر این صورت، برای رسیدن به حداکثر کارایی به 7 روز زمان نیاز می‌باشد.

پچ‌ها

پچ کنترل زایمان به بدن یک دوز استروژن و پروژستین می‌دهد. این هورمون‌ها با هم بدن را از تخمک‌‌گذاری خارج می‌کند. در این روش، میزان موفقیت اکثر زنان 91 درصد است، اما در کسانی که بیشتر از 198 پوند وزن دارند، احتمال شکست بیشتر خواهد بود.

هنگامی که اولین پچ در 5 روز اول زمان شروع یک چرخه قاعدگی اعمال شود، بلافاصله عمل کرده و در غیر این صورت، حدودا 7 روز طول می‌کشد تا موثر واقع شود.

روش‌های مانع

روش‌های متداول معمولا روش‌هایی است که از تماس اسپرم‌ها با تخمک جلوگیری کرده و مانع باروری خواهند شد. کاندوم‌های مردانه، زنانه و دیافراگم‌ها هر کدام یک مانع فیزیکی ایجاد می‌کنند و با استفاده معمول از آن‌ها، دیافراگم 88 درصد، کاندوم زنانه 79 درصد و کاندوم مردانه82 درصد موثر خواهد بود.

حلقه واژنی

به نوعی از حلقه گفته می‌شود که وارد واژن شده و استروژن و پروژستین را آزاد می‌کند و همانند دیگر روش‌های هورمونی، مانع از تخمک‌گذاری می‌شود. با استفاده معمول، میزان شکست این روش 9 درصد بوده و اگر در اولین روز یک چرخه قاعدگی قرار بگیرد، بلافاصله عمل کرده و در غیر این صورت تقریبا 7 روز زمان می‌برد تا به نتیجه مطلوب برسید.

تزریق هورمون پروژسترون

برای پیشگیری از بارداری هر 3 ماه یکبار باید هورمون پروژسترون تزریق شود. با استفاده معمول، میزان موفقیت این روش 94 درصد خواهد بود. در این روش تزریق مانع تخمک‌گذاری شده و هنگامی که تزریق در عرض 5 روز از شروع یک دوره چرخه قاعدگی صورت بگیرد ، بلافاصله عمل کرده و در غیر این صورت، 7 روز طول خواهد کشید.

وازکتومی

یک وازکتومی مانع تولید اسپرم مرد خواهد شد. با این روش او هنوز هم می‌تواند به انزال برسد، اما انزال باعث نمی‌شود که شریک زندگی خود را باردار کند. باروری مردانه به آرامی و به طور پیوسته پس از وازکتومی کاهش خواهد یافت. برای اکثر مردان، حدود 12 هفته هیچ‌گونه نشانه‌ای از اسپرم وجود نخواهد داشت. توجه داشته باشید که این کار می‌تواند خطراتی را برای فرد داشته باشد.

پیشگیری از بارداری

با این حال، بر طبق مطالعات انجام شده مشخص شد که 17 درصد از مردان هنوز 24 هفته بعد از جراحی دارای اسپرم هستند. بنابراین، باید توسط پزشک متخصص آزمایش اسپرم را انجام داده تا اطمینان حاصل شود که دیگر اسپرمی موجود نیست. جالب است بدانید که میزان موفقیت وازکتومی تقریبا 100 درصد می‌باشد.

عقیم سازی زنان

در حال حاضر دو روش وجود دارد که می‌تواند یک زن را به طور دائم استرلیزه کند که هر دو آن‌ها تقریبا 100 درصد موثر هستند. با استریل تراپی، دکتر لوله‌ای را به داخل لوله‌های فالوپی وارد می‌کند که با این روش لوله‌ها تحریک شده و باعث مسدودسازی لوله‌ها شده و به این ترتیب مانع حرکت تخمک‌ها به درون لوله خواهد شد. عقیم سازی Transcervical حدود 3 ماه طول می‌کشد تا موثر واقع شود.

کنترل تولد هورمونی ممکن است برای افراد سیگاری و کسانی که سابقه لخته شدن خون دارند، مناسب نباشد، در حالی که عقیم سازی باید فقط برای افرادی استفاده شود که دیگر فرزندان بیشتری نمی‌خواهند.

توصیه می‌شود با پزشک در مورد گزینه‌های مختلف صحبت کنید و سوال کنید که آیا سبک زندگی یا سایر عوامل در انتخاب روش و انتخاب مناسب به جهت پیشگیری از بارداری تاثیرگذار خواهد بود؟!

آیا شما تاکنون از روش‌های مطرح شده استفاده کرده‌اید؟

Source: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا