Hyperthrichosis و بررسی چگونگی پیدایش آن در بدن انسان

Hyperthrichosis یک بیماری نادر و عجیب است که باعث ایجاد موهای زیادی در جاهای مختلفی از بدن فرد می‌شود. Hyperthrichosis ممکن است با hirsutism اشتباه گرفته شود. Hirsutism در حقیقت یک بیماری شایع بوده که موجب خواهد شد در قسمت‌هایی از بدن که معمولا مردان در آن نواحی رشد مو را تجربه می‌کنند، زنان نیز با ایجاد موهای زائد در قسمت‌هایی از بدن مانند چانه مواجه شوند.

Hyperthrichosis و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی آسان طب؛ ما در این مقاله قصد داریم تا موضوعات زیر را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

Hyperthrichosis

علت‌های بیماری Hyperthrichosis چیست؟

علائم بیماری Hyperthrichosis چیست؟

انواع مختلف بیماری Hyperthrichosis چه می‌باشد؟

چگونه می‌توان بیماری Hyperthrichosis را مدیریت و کنترل کرد؟

نظریه‌های مختلفی در رابطه با علت بیماری Hyperthrichosis وجود دارد که هم‌اکنون به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد. بیماری Hyperthrichosis ممکن است مادرزادی باشد. این بیماری توسط ژن‌ها موجب رشد غیرطبیعی موها خواهد شد. در اکثر افراد این رشد غیرطبیعی مو و نوع ژن به کار رفته در بدن آن‌ها مربوط به اجداد آن‌ها بوده که به طور ژنتیکی به ارث برده‌اند.

احتمال مادرزادی بودن این بیماری

در افرادی که مبتلا به بیماری Hyperthrichosis مادرزادی هستند، این ژن‌ها دوباره در رحم فعال شده و هنوز هیچ علتی برای این موضوع وجود ندارد. با این حال، Hypertrichosis بدست آمده، که بعدها در زندگی فرد ایجاد می‌شود، دارای طیف وسیعی از علل احتمالی است. این علت‌ها عبارتند از:

سوء تغذیه

رژیم غذایی ضعیف یا وجود اختلالات خاصی مانند آنورکسیا عصبی

برخی از داروها، مانند داروهای رشد مو، برخی از داروهای ضد بیماری سل و استروئیدهای آندروژنی

سرطان و جهش سلولی

بیماری‌های خود ایمنی و عفونی موثر بر پوست

گاهی اوقات نیز داشتن شرایطی به نام porphyria cutanea tarda، موجب می‌شود تا پوست به شدت به نور UV حساس شده و این امر می‌تواند باعث بیماری  Hypertrichosis شود.

توجه داشته باشید که اگر بیماری  Hypertrichosis فقط در قسمت خاصی از بدن اتفاق بیفتد، شرایط مزمنی برای پوست ایجاد خواهد شد که موجب ایجاد دانه، قرمزی و خارش می‌شود. در نظر داشته باشید که افزایش میزان خون‌رسانی در قسمت خاصی از بدن نیز باعث ایجاد بیماری می‌گردد.

علائم بیماری  Hypertrichosis

علائم اولیه بیماری Hypertrichosis عبارتند از:

رشد مو به نسبت سن، نژاد و جنسیت فرد بیش از حد معمول باشد.

مو ممکن است در ناحیه‌های غیر‌معمول ظاهر شود.

همه موهای ظاهر شده توسط بیماری  Hyperthrichosis یک نوع نیستند و این بیماری می‌تواند سه نوع مختلف مو ایجاد کند که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

Lanugo (موی نرم)

همراهان آسان طب؛ مو Lanugo بلند، نازک و بسیار نرم است. این نوع از مو شبیه به مو بدن نوزاد است. موهای Lanugo معمولا دارای رنگدانه نبوده و همچنین چند هفته پس از زایمان از بین می‌روند. در افرادی که مبتلا به بیماری  Hyperthrichosis هستند، موهای Lanugo آن‌ها تا زمانی که درمان شوند، در بدن باقی می‌ماند.

Vellus

این نوع از مو معمولا کوتاه، نرم و حاوی رنگدانه می‌باشد. این موها عموما در سراسر بدن ظاهر خواهند شد، به جز در مناطقی که هیچ خبری از فولیکول مو نیست، مانند غشای مخاطی، کف پا و کف دست.

Terminal

Hyperthrichosis

این نوع از مو مشکی‌ترین نوع مو بوده و معمولا ضخیم، درشت و بلند می‌باشد. این نوع از مو اغلب با هورمون‌های زیادی بوده و به طور معمول بر روی صورت، زیر‌بغل و کشاله ران افراد ایجاد می‌شود. جالب است بدانید زنان مبتلا به بیماری hirsutism اغلب موهای Terminal بر روی صورت، پشت و سینه آن‌ها رشد خواهد کرد. توجه داشته باشید که شدت علائم Hyperthrichosis بسته به سن افزایش یا کاهش می‌یابد.

نوع‌های مختلف Hyperthrichosis

انواع مختلفی از بیماری Hyperthrichosis وجود دارد که براساس نحوه و چگونگی ایجاد بیماری، طبقه‌بندی می‌شوند.

Hyperthrichosis lanuginosa مادرزادی

به طور معمول در همه جنین‌ها موهایی ظاهر می‌شوند که پس از تولد نیز ناپدید نخواهند شد، اما در عوض در طول زندگی فرد، موها همچنان در مناطق مختلف بدن رشد می‌کنند.

hypertrichosis terminalis مادرزادی

ممکن است نوزاد به هنگام تولد به جای موهای Lanugo یا Vellus از موهای terminal برخوردار باشد که در طول زندگی آن‌ها رشد می‌کند. افراد آسیب دیده اغلب موهای ضخیم و کاملا رنگی دارند که همه بدن آن‌ها از جمله صورت را فرا خواهد گرفت.

Hypertrichosis اکتسابی

hypertrichosis اکتسابی در طول زندگی پیشرفت خواهد کرد و از بسیاری از الگوهای مشابه hypertrichosis مادرزادی پیروی می‌کند. مو افراد ممکن است از نوع lanugo،  vellus و یا terminal  باشد و می‌تواند در قسمت‌های کمی از بدن و یا در سراسر بدن ظاهر شود.

Naevoid hypertrichosis

در این نوع از بیماری، عموما رشد مو بر روی یک یا چند قسمت از پوست به وفور ظاهر خواهد شد که به عنوان بوته نیز یاد می‌شود.

Hirsutism

Hirsutism معمولا با  hypertrichosis  اشتباه گرفته شده و حدود 10 درصد از زنان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. Hirsutism در حقیقت یک اصطلاح بوده و به زنان مربوط می‌شود، به این صورت که موهای terminal درشت در الگوی توزیع رشد مو مردانه مانند چانه و سینه، در زنان توسعه خواهد یافت. همراهان آسان طب؛ Hirsutism اغلب به علت عدم تعادل هورمون، در زنان ایجاد خواهد شد.

چگونه با بیماری hypertrichosis برخورد کنیم؟

برخی افراد خطر ابتلا به hypertrichosis خاص خود را با اجتناب از این موارد کاهش می‌دهند.

معرفی برخی از داروهای ضد التهابی

استروئید آندروژنیک

داروهای رشد مو

توجه داشته باشید که هیچ درمان شناخته شده‌ای برای بیماری hypertrichosis مادرزادی وجود ندارد. درمان فقط شامل مدیریت علائم با از بین بردن مو از منطقه آسیب دیده می‌باشد.

هم‌اکنون به برخی از روش‌های کوتاه مدت برداشت مو از روی صورت و بدن اشاره خواهیم کرد که عبارتند از:

اصلاح

کشیدن مو و پاکسازی

اپیلاسیون

شستشو شیمیایی

Hyperthrichosis

راه حل‌های موقت ظاهرا سبب حداقل‌سازی رشد مو در بدن می‌شود ، اما در این وضعیت مو دوباره رشد خواهد کرد. این روش‌ها همچنین سبب تحریک پوست شده و ممکن است در آن نواحی دانه، قرمزی پوست و یا موهای زاید پدیدار شود. همچنین انجام برخی از این تکنیک‌ها در برخی از مناطق بدن دشوار می‌باشد.

الکترولیز یا درمان با لیزر

بعضی از افراد ممکن است برای درمان‌های طولانی مدت، الکترولیز  یا لیزر را انتخاب کنند. در حقیقت، الکترولیز فولیکول‌های موی فرد را با استفاده از اتهامات الکتریکی از بین می‌برد.

فشرده‌سازی لیزر توسط نور لیزر انجام می‌شود و به طور معمول کمتر از الکترولیز دردناک است. در نظر داشته باشید که برخی افراد، در حالی که در چندین جلسه اول خود به نتیجه مطلوبی رسیدند، اما درمان کامل آن‌ها باعث ریزش موی دائمی خواهد شد. با توجه به نوع‌های مختلف، hypertrichosis اغلب همراه با علائم دیگری همراه بوده و ممکن است به یک وضعیت اساسی مرتبط باشد.

توجه داشته باشید که امکان دارد پای یک عنصر ژنتیکی در میان باشد، بنابراین توصیه می‌شود در صورت بروز این بیماری در خانواده خود، برای مشورت به پزشک مراجعه کنید. تنها درمان لازم و قابل دسترس برای افراد، مدیریت علائم و یا درمان علت اصلی بیماری hypertrichosis می‌باشد.

Source: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35