آشنایی با انواع هیتر و یا بخاری آکواریوم و نکاتی در مورد آن

بخاری آکواریوم (Aquarium Heater) از وسایل ضروری برای تهیه و راه اندازی آکواریوم می باشد . دلیل اهمیت آن هم تغییر دمای آب ( تعادل دمای آب) داخل آکواریوم و یا تانک می باشد . به همین دلیل در این مطلب از آسان طب در مورد بخاری آکواریوم برای علاقه مندان به آکواریوم و آبزیان صحبت خواهیم کرد .

آشنایی با انواع هیتر و یا بخاری آکواریوم و نکاتی در مورد آن

بخاری آکواریوم و کاربرد آن

استفاده از بخاری آکواریوم برای تانک بچه ماهی ها ( مخصوصا در فصول سرد سال ) بسیار ضروری می باشد . اگر می خواهید به عمل تکثیر ماهی ها و یا آبزیان دیگر بپردازید خواهید توانست با معتدل نگهداشتن آب آکواریوم آن ها را مایل به جفت گیری کنید .

هیچ وقت نباید بخاری روشن را در آب قرار دهید و یا آن را از آب بیرون بیاورید و حتما پیش از روشن کردن بخاری ، پانزده دقیقه آن را در آب آکواریوم قرار دهید تا با آن آب هم دما شود . شما باید به نسبت اندازه و حجم تانک بخاری آکواریوم خود را انتخاب کنید . زیرا اگر بخاری نسبت به تانک شما قدرت بالایی داشته باشد ، احتمال آسیب رسیدن به ماهی ها و آبزیان دیگر زیاد خواهد شد و اگر بخاری نسبت به تانک قدرت کمتری داشته باشد و به دستگاه فشار آمده و ئقطعا خواهد سوخت .

بخاری آکواریوم و کاربرد آن

انواع بخاری های مخصوص آکواریوم

بخاری های مخصوص جهت استفاده برای آکواریوم و یا تانک را می توان به دو نوع تقسیم کرد :

  • بخاری های اتوماتیک : در بخاری های اتوماتیک قادر خواهید بود که دمای دلخواه خود را تنظیم کرده و بخاری آکواریوم پس از رسیدن به دمای دلخواه شما خاموش خواهد شد و مجددا بعد از این که دما کاهش پیدا کند ، بخاری آکواریوم اتوماتیک به کار خواهد افتاد .
  • بخاری های دستی : که در بخاری های آبگرم کن دستی ، کم و یا زیاد کردن دما فقط از طریق کلید امکان پذیر می باشد .

حتما توجه داشته باشید که نباید از بخاری آکواریوم دستی غافل شوید . فراموش نکنید که هنگام قطع برق بخاری را خاموش کنید ، وگر نه پس از وصل شدن دوباره برق تغییر دمای شدید و گرم شدن بیش از حد آب به طرز وحشتناکی به ماهی ها و آبزیان دیگر آسیب خواهد زد .

در بخاری های قدیمی آکواریوم یک لامپ سبز رنگ ( نشان دهنده روشن شدن و یا روشن بودن بخاری آکواریوم ) و یک لامپ قرمز رنگ ( نشان دهنده خاموش شدن و یا خاموش بودن بخاری آکواریوم ) می باشد . اما در بخاری های جدید آکواریوم فقط یک لامپ به رنگ سبز و یا قرمز ( که روشن بودن آن نشانه ی روشن بودن و یا خاموش بودن بخاری آکواریوم می باشد) وجود دارد .

بخاری هایی که سیم المنت ضخیم تری داشته باشند ، با استفاده ی مکرر هیچ آسیبی به آن ها نخواهد رسید . بنابرین توصیه می کنیم که بخاری هایی با سیم المنت ضخیم تر برای آکواریوم خود انتخاب کنید .

انواع بخاری مخصوص آکواریوم

گیره و یا نگهدارنده بخاری

بخاری آکواریوم از آب سنگین تر است و به همین دلیل است که بخاری آکواریوم به ته تانک و یا آکواریوم منتقل می شود . به دلیل این که سیستم بخاری نباید از درپوش محافظ سیم برق در آب پایین تر برود ، می توانید از گیره ای که برای همین منظور ساخته شده است و به نام « گیره » و یا « نگهدارنده بخاری» شناخته می شود ، استفاده کنید . اغلب این گیره ها یا نگهدارنده های بخاری بر روی خود قسمتی برای قرار گرفتن بخاری در آن داشته و دو بست ( یا بادکش ) برای اتصال به انواع شیشه های آکواریوم دارند .

 

منبع : http://asanteb.com

 

‫3/5 ‏‫(2 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا