اثر زخم‌ در بینی و بررسی مشکلاتی که ممکن است ایجاد گردد

داخل بینی بافتی ظریف وجود دارد که به راحتی می‌تواند در معرض آسیب‌های جسمی قرار گرفته و دچار سوزش شود. خونریزی و اثر زخم دردناک نیز از مسائل رایج در بسیاری از رگ‌های خونی و عصب‌های موجود در این ناحیه می‌باشد، اما خوشبختانه اثر زخم‌ در بینی معمولا بی‌ضرر بوده و با کمی مراقبت بهبود می‌یابند. در نظر داشته باشید که دانستن علت اثر زخم در بینی، به بهبودی آن کمک کرده و از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری خواهد کرد.

اثر زخم‌ در بینی و بررسی این مشکل

علاقه‌مندان به مجله پزشکی آسان طب؛ ما در این مقاله قصد داریم مطالب زیر را مورد بررسی قرار دهیم:

اثر زخم‌ در بینی

درمان‌های خانگی برای بهبود زخم‌های بینی چیست؟

علت‌های اثر زخم‌ در بینی چیست؟

برای جلوگیری از اثر زخم در بینی چه باید کرد؟

چه موقع باید به دکتر مراجعه کنیم؟

فرد می‌تواند برای برطرف‌سازی چسبنده‌های ناشی از مشکلات جزئی مانند آلرژی و سرما‌خوردگی به رعایت موارد زیر بپردازد:

مصرف اسانس اکالیپتوس و نخود‌فرنگی برای رفع احتقان بینی

استفاده از وسیله مخصوص برای پاک‌سازی بینی از مخاط و آلرژی‌ها

قرار دادن یک حوله بر روی سر به منظور ایجاد بخار و تنفس بخار از طریق بینی

نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات غیرکافئین‌دار برای کمک به بدن زیرا آن به طور طبیعی باعث تخریب مخاط از بینی خواهد شد

استفاده از دستمال مرطوب گرم بر روی بینی (چندین بار در روز)

بررسی عوامل ایجاد اثر زخم در بینی

Scab (زخم‌ها) در بینی می‌تواند توسط عوامل مختلف ایجاد شود، اما اکثر این موارد بدون عوارض بوده و به سادگی درمان می‌شوند. در پایین علل رایج این مشکل را با هم بررسی خواهیم کرد:

آلرژی

آلرژی‌ها  در داخل بینی خارش ایجاد کرده و فرد را مجبور می‌کنند که به مالش یا خارش بینی خود بپردازد و این کار ممکن است سبب ایجاد آسیب به بافت‌ها شود. در نتیجه این امر ممکن است منجر به التهاب و خونریزی در ناحیه بینی شود. جالب است بدانید حتی بدون مالش یا خراش نیز، التهاب ناشی از آلرژی‌ها به اندازه کافی باعث تحریک پوست خواهد شد.

تحریک

بعضی از مواد شیمیایی باعث ایجاد تحریک و التهاب در ناحیه بینی می‌شوند. برخی از این عوامل تحریک‌کننده عبارتند از:

مواد شیمیایی صنعتی

مواد شیمیای برای تمیز کردن

دود سیگار

دمیدن بینی اغلب لازم و مفید بوده اما اگر بیش از حد انجام شود می‌تواند آسیب بیشتری ایجاد کند. دمیدن قوی بینی نه تنها باعث می‌شود که مخاط بیشتر به سینوس‌ها برسد، بلکه می‌تواند در داخل بینی نیز آسیب و تحریک به همراه داشته باشد.

اثر زخم‌ در بینی

تروما

همراهان آسان طب؛ آسیب به بینی در یک حادثه یا ورزش می‌تواند به داخل بافت آسیب رسانده و منجر به خونریزی و ایجاد زخم شود. به طور مشابه، تروما نیز ممکن است به داخل بینی آسیب برساند.

استفاده بیش از حد از اسپری بینی

برخی از اسپری‌های بینی‌ حاوی یک داروی شناخته شده به نام اکسیمتاازولین بوده که برای کاهش رگ‌های خونی در بینی طراحی شده‌اند. اگر چه این اسپری‌ها در ابتدا احساس بهتری در بینی شما ایجاد خواهد کرد، اما استفاده از این اسپری‌ها اغلب می‌تواند منجر به خشکی، تحریک و افزایش تراکم در بینی شود. همه این عوامل خطر ابتلا به اثر زخم در داخل بینی را افزایش خواهد داد.

زخم‌های سرد (ویروس هرپس سیمپلکس)

اگرچه زخم‌های سرد در اطراف دهان شایع هستند، اما در مکان‌های دیگر، از جمله در داخل بینی نیز دیده می‌شوند.

زخم‌های سرد ناشی از عفونت ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) می‌باشد. درد این نوع از زخم‌ها اغلب با احساس سوزش آغاز شده و پس از آن درد ناگهانی رخ خواهد داد.

ایجاد جوش

داخل بینی فولیکول‌های مو وجود دارد که می‌توانند با انواع باکتری آلوده شوند. در نتیجه احتمال ایجاد جوش در این ناحیه وجود خواهد داشت. جوش‌ها می‌توانند باعث درد و تحریک شده و اگر آن‌ها به هر نحوی خراشیده شوند، ممکن است خونریزی ایجاد شده و باعث ایجاد زخم در ناحیه بینی شوند.

استفاده مواد مخدر

استفاده از مواد استنشاقی مانند متامفتامین، کوکائین و هروئین  نیز می‌توانند به داخل بینی آسیب بزنند. تحریک و زخم با مصرف این مواد نیز ایجاد خواهد شد. آن‌ها همچنین می‌توانند در داخل بینی پارگی و یا حفره ایجاد کنند که این امر منجر به عوارض جدی مانند necrosis (از بین رفتن بافت‌ها) و حفره‌های بینی خواهند شد.

سینوس پارانازال و سرطان حفره بینی

سرطان حفره بینی، یا سرطان پارانازال، می‌تواند علایم متعددی مانند احتقان و خونریزی بینی را به وجود آورده و منجر به تحریک و اثر زخم‌ در بینی شوند.

سایر علائم سرطان پارانازال عبارتند از:

تغییر در بویایی، بی حسی، احساس درد در صورت و تغییرات بینایی.

Scab و گرفتگی در بینی معمولا نشانه‌های سرطان نیست، اما برای برطرف‌سازی نگرانی افراد و اطمینان خاطر پزشک می‌تواند با انجام آزمایش و دلایل مستحکم این فرضیه را رد کند.

برای جلوگیری از این مشکل چه باید کرد؟

ما در این قسمت برخی از عواملی که می‌توان برای جلوگیری از این مشکل انجام داد را برایتان آورده‌ایم که به شرح زیر می‌باشد:

اثر زخم‌ در بینی

مصرف داروهای مختص آلرژی به توصیه پزشک

دمیدن بینی در صورت لزوم و به آرامی انجام شود

اجتناب از استنشاق مواد مخدر

نباید از اسپری‌های بینی حاوی اکسی متیازولین بیش از دو یا سه بار در روز استفاده کنید

استفاده از یک مرطوب‌کننده

استفاده از اسپری نمک برای نگه داشتن رطوبت بینی زیرا فرد باید به دنبال اسپری‌هایی باشد که فقط “کلرید سدیم” را به عنوان ماده فعال تشکیل دهند

اجتناب از ضربه در داخل بینی

سیگار کشیدن و اجتناب از مکان‌هایی که دیگران سیگار می‌کشند

اجتناب از بوی قوی مواد شیمیایی

استفاده از ماسک صورت در هنگام برخورد با مواد شیمیایی

مصرف دارو برای جلوگیری از زخم‌های سرد

چه موقع باید به دکتر مراجعه کنیم؟

همراهان آسان طب؛ اگر چه اثر زخم‌ در بینی اغلب از شرایط جزئی و بی‌ضرر مانند آلرژی فصلی ناشی می‌شود، اما بهتر است یک متخصص بهداشت را در جریان بگذارید. معمولا یک دکتر عمومی، یک متخصص آلرژیست یا متخصص گوش و حلق و بینی می‌تواند داخل بینی را با استفاده از نور بررسی کرده و در صورت نیاز به توصیه‌های بیشتری برای فرد بپردازد.

توجه داشته باشید که اگر هرپس یا یک عفونت باکتریایی مشکوک باشد، ممکن است آزمایش خون انجام بگیرد، اما در بسیاری از موارد، با توجه به آلرژی و نوع آسیب‌ها پزشک می‌تواند با نگاه کردن تشخیص درستی انجام دهد. با این حال، به طور معمول، اثر زخم در بینی به راحتی با دارو‌های خانگی و رعایت نکات گفته شده قابل درمان خواهد بود، اثر زخم‌ در بینی را باید جدی تلقی کرد، اگر اثر زخم‌ در بینی مورد پیگیری قرار نگیرد مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد.

Source: https://mag.asanteb.com

‫2.3/5 ‏‫(6 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫4 دیدگاه ها

  1. داخل هر دو طرف بینی من چندین ماه است زخم شده و بهبود پیدا نمیکند .دلیلش را میتوانم بدانم. خونریزی ندارد فقط زخم شده و چرک بینی را به خود جذب میکند

  2. سلام ن مصرف اسنیف هروهین رو دارم الان ۴ماه است که داخل ماغم زخم شده و تا مصرف نمیکنم به درد و سوزش بد راه می افتد حتی شب موقع خواب بیدارم میکند تا مواد نزنم ارام نمیشود فقط با یک طرف میزنم سمت راست که طخم شده چه باید کنم من در گشور غریب عستم میشه برام کاری کنی که من دارو بگیرم تارخوب شود

  3. باسلام..تب و لرز شدیدواسهال همراه با خونریزی داشتم..البته سابقه همورویید هم دارم.و هنوز مورد عمل جراحی قرار نگرفتم
    خلاصه بخاطر تب و لرز و اسهال خونی رفتم پیش پزشک دارو داد..خوب شدم..اما بلافاصله یک روز بعد دچار تب خال در دهان و لب و داخل بینی شدم….پوماد استفاده کردم اطراف لب خوب شد.داخل دهان هم با دمنوش خوبم کرد..اما داخل بینی بعداز سه روز هنوز خوب نشده..میشه لطفا راهنمایی کنید چه باید کرد..علتش چیه…ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا