چرا ترس و اضطراب باعث گشادی چشم می‌شود؟

دانشمندان دانشگاه تورنتو کشف کرده‌اند که گشادی چشم در اثر ترس می‌تواند به افراد دیگر نیز به همان اندازه کمک کند. دانشمندان پیش از این مطمئن نبودند که چرا چشم‌ها در زمان ترس گشاد می‌شوند اما اکنون می‌گویند که این امر از دو اثر برخوردار است. مردمک چشم قسمتی از این عضو حیاتی و حساس است که در میان عنبیه محصور شده است. در نقطه میانی عنبیه چشم سوراخی وجود دارد که مردمک نامیده می‌شود. از طریق مردمک، نور وارد قسمت داخلی چشم می‌شود، برای انطباق با شدت نور، مردمک کوچک یا بزرگ می‌شود. قطر مردمک از طریق باز و بسته شدن ماهیچه‌های عنبیه تغییر می‌کنند.

گشادی چشم

ترس یک علت گشادی چشم

این امر به انسان کمک می‌کند تهدیدات را با ارائه یک میدان دید گسترده‌تر مکان‌یابی کرده و همچنین دیگران را با نمایش واضح آنچه به آن می‌نگرد، آگاه سازد. این پژوهش که در مجله Psychological Science منتشر شده، نشان داده است که حالت‌های گشاد شدن چشم از ترس، هم به فردی که این حالت را اجرا کرده و هم به بینندگان آن کمک می‌کند. یافته‌ها نشان داده که گشاد شدن چشم یک میدان دید وسیعتر را ایجاد کرده است و می‌تواند به فرد در مکان‌یابی تهدیدات احتمالی در محیط اطراف کمک بسیاریکند. همچنین این حالت می‌تواند به ارسال یک علامت خیرگی روشن برای اظهار «آنجا را ببین!» به دیگران کمک کند تا قابیت آنها را نیز برای مکان‌یابی تهدید مشابه ارتقا بخشد.

با گشاد شدن چشم، انسان می‌تواند بخش بیشتری از سفیدی چشم یا صلبیه را ببیند. دانشمندان بر این تصور بودند که این امر می‌تواند تضاد با عنبیه را افزایش دهد که محل مورد مشاهده فرد را واضح‌تر نشان می‌ دهد. افزون بر این، مردمک چشم به استرس و فشار ذهنی نیز واکنش نشان می‌دهد. زمانی که فشار ذهنی بالا می‌رود، مردمک جمع می‌شود تا اینکه استرس را کاهش دهد. همچنین زمانی که یک نفر از چیزی چندشش می‌شود، مردمک چشم او جمع می‌شود. در اینجا متوجه شدیم که چرا ترس باعث گشادی چشم می شود. امیدواریم از این بخش بهره کافی را برده باشید.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫4/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا