داروی کلردیازپوکساید ChlordiazePoxide و خواص آرام بخش آن

یکی از دارو های پر کاربرد در علم پزشکی که خطرات احتمالی آن نیز کم است داروی کلردیازپوکساید  می باشد این دارو کاربردهای فراوانی دارد اما در کلی ترین حالت ممکن داروی آرام بخش ضعیف و ضد تنش می باشد. بسیاری از پزشکان برای درمان اظطراب داروی کلردیازپوکساید را تجویز می کنند. پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات دارویی بیشتر ادامه ی مطلب از سایت آسان طب را حتما بخوانید.

 

مشخصان داروی کلردیازپوکساید

داروی کلردیازپوکساید
داروی کلردیازپوکساید( ChlordiazePoxide)  با نام های تجاری و به اختصار   Tropum, Librium  در بازار موجود می باشد. این دارو جزو دسته دارویی ضد اضطراب و افسردگی جای می گیرد.  میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو نسبتا زیاد است .  داروی کلردیازپوکساید ضد اضطراب، متعلق به گروه معروف دارویی «بنزودیازپینها، می باشد. این داروها معمولا برای تخفیف و کم کردن تنش و درمان بیماری های عصبی و همچنین آرامش بخشیدن به عضلات، به کاری می روند. ضمنا خواب آور نیز می باشند. علاوه بر این در درمان تار شدن دید ناشی از مصرف الکل نیز مؤثر هستند. کسانی که به الکل معتاد هستند و تمایل به ترک الکل دارند معمولا پزشک برای آن ها داروی کلردیازپوکساید را تجویز می کند. این دارو در درمان افسردگی هم بسیار مفید است. میزان دوز مصرفی آن به سن جنسیت و عوامل شخصی هر فرد بستگی دارد اما به طور کلی و معمول تا 100 میلی گرم در روز استفاده از آن مجاز می باشد. بهترین زمان مصرف دارو نیز 1 تا 3 بار در روز تعیین شده است.

 

چگونگی تاثیر داروی کلردیازپوکساید
داروی کلردیازپوکساید

اثرات داروی کلردیازپوکساید ظرف ۱ تا ۲ ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شوند. ضمنا این اثرات مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن باقی می مانند اما برخی اثرات ممکن است دوامشان در بدن بیشتر از ۴ روز طول بکشد. د نیست بدانید که بنزوودیازپین ها در دوز های پایین برای خواب آوری و ریلکس کردن کاربرد فراوان دارند. این دارو باید در یک محفظه سر بسته در جای خشک و خنک دور از دسترس اطفال و بچه ها نگهداری شود.  اگر از این دارو برای مدت ۲ هفته استفاده میشود، می توان به محض رفع نیاز مصرف آن را قطع نمود. اما اگر بیشتر از این مدت مصرف گردد، برای قطع مصرف آن حتما باید با پزشک مشورت نمود. زیرا قطع ناگهانی مصرف آن ممکن است به تار شدن دید، منجر گردد.

 

عوارض جانبی مصرف داروی کلردیازپوکساید

داروی کلردیازپوکساید

از عوارض معمول داروی کلردیازپوکساید که بیشتر ناشی از خاصیت مسکن بودن داروست می توان به تار شدن دید و سرگیجه و فراموشی اشاره نمود ضمنا این عوارض ظرف چند روز پس از شروع درمان با دارو برطرف خواهند شد. نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو : اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا هستید حتما قبل از مصرف این دارو پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید * اگر به دردهای مزمن کلیوی و کبدی دچار هستید. * اگر بیماری های مزمن تنفسی دارید. * اگر داروهای دیگری مصرف می کنید.

مصرف دارو برای زنان حامله  چون مفید بودن این دارو برای مصرف در دوران حاملگی ثابت نشده است، بهتر است با پزشک مشورت شود. مصرف دارو برای زنان شیرده  چون دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است روی بچه تأثیر بگذارد لذا بهتر است اینگونه افراد با پزشک مشورت نمایند. مصرف دارو برای بچه ها و اطفال  مجاز نمی باشد. مصرف برای افراد بالای ۶۰ سال با کاهش دوز مصرفی دارو، ضرورت دارد. مصرف در افراد بالای ۶۰ سال چون دارو ممکن است موجب کاهش میزان هوشیاری و همچنین کندی عکس العمل نماید، لذا کلیه رانندگان و افرادی که کارهای پر مخاطره انجام میدهند، لذا بهتر است هنگام مصرف این دارو، از فعالیت های مربوطه دست بکشند.

 

منبع : http://asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا