نگهداری از ماهی اسکار و روش تعیین جنسیت آنها

ماهی اسکار در کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته است و پرورش دهنده ای نیست که اسکار و انواع آن را نشناسد. این نوع از ماهی بصورت متعادل تا خشن دیده می شود و از گوشت خواران دارای جثه قوی به حساب می‌ آید. البته در ایران انواع مختلفی از آن پیدا می‌شود که بسیار دوست داشتنی هستند. برای نگهداری از این ماهی ها بهتر از آنها را از کوچکی به صورت گروهی با ماهی های هم جثه نگهداری کنید تا در آینده به مشکلی بر نخورید. در ادامه ی مطلب بیشتر با این ماهی گوشت خوار محبوب آشنا می شوید .

نگهداری از ماهی اسکار و روش تعیین جنسیت آنها

آشنایی با ماهی های اسکار

ماهی اسکار ASTRONOTUS OCELLATUS) از زیباترین ماهی های آکواریومی گوشت خوار و از خانواده ی سیچلاید های آمریکایی ( Chichlidae) می باشد و جزو ماهی هایی است که در آکواریوم های آب شیرین زندگی می‌کنند. منشاء اصلی ماهی های اسکار رود های پاراگوئه ، آمازون و شرقی ونزوئلا است. از معروف‌ترین گونه‌های ماهی اسکار می‌توان به اسکار ببری و اسکار سلطنتی ( پر طرفدار ترین آن ها می باشد) اشاره کرد. طول اسکار معمولا به ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر می رسد در محیط های طبیعی در حدود ۱۵ سال عمر می کند.

نگهداری از ماهی اسکار و روش تعیین جنسیت آنها

نحوه نگهداری از ماهی اسکار

ماهی های اسکار را می توانید در آکواریومی با حجم بالاتر از ۱۰۰ لیتر نگهداری کنید. طول ماهی اسکار در زیستگاه طبیعی خود را به ۶۰ سانتی متر هم می‌رسد، اما در فضایی مثل آکواریوم نهایت تا ۴۰ الی ۴۵ سانت رشد می کند. دمای مناسب برای نگهداری از ماهی اسکار ۲۲ الی ۲۶ (۲۳ الی ۲۸) درجه سانتی گراد می باشد و دمای بیشتر از ۲۸ درجه سانتیگراد باعث جلوگیری از تخم ریزی آن ها می شود. توجه داشته باشید که برای نگهداری از ماهی های اسکار کمی شوری لازم است ، زیرا باعث بالا رفتن سرعت تولد نوزادان از تخم می شود.
 نگهداری از ماهی اسکار و روش تعیین جنسیت آنها

تغذیه ماهی اسکار

ماهی اسکار از ماهی های شکمو به حساب می‌آید که قادر است ماهی های بزرگتر را شکار کند و بخورد. کارها به تغذیه ی زنده نیاز دارند (ماهی های زنده رودخانه‌ای ، بچه غورباغه‌ها ، آبزیان بزرگ و کرم های خاکی). اسکار ماهی ها ، کسی که به آنها غذا بدهد را فراموش نمی کنند و به خاطر می سپارند. حتی می توانید برای تغذیه اسکار ها از غذا های حبه ای، پولکی ، زنده ، کرم خاکی، کرم خونی و سبزیجات استفاده کنید. اما باید روزی یک بار آنها را سیر کنید.
نگهداری از ماهی اسکار و روش تعیین جنسیت آنها

 راه تشخیص جنسیت در ماهی های اسکار

در ماهی های نر نوک لوله اسپرم شبیه به نوک قلم نی است و آن ها قوز روی سر بلند تر ، حتی لب های ضخیم تر و پهن تر و چانه بزرگ‌تری نسبت به اسکار های ماده دارند . در ماهی های ماده نوک لوله تخمدان شبیه تخم با لبه گرد است و آن ها قوز روی سر کوتاه تر ، لب های باریک تر و نازکتر وحتی دهانی کوچک تر از اسکار های نر دارند.

نگهداری از ماهی اسکار و روش تعیین جنسیت آنها

سن بلوغ در اسکارها ، ۱۸ ماهگی است و در آن زمان طول آن ها چیزی در حدود ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر می باشد . اسکار ها قبل از شروع تخم ریزی ، مکان تخم ریزی را تمیز کرده و شروع به ایجاد حفر همی کنند. معمولا نوزادان ماهی اسکار ، پس از چهار روز به دنیا می آیند .
‫4.6/5 ‏‫(5 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا