سیلور دالر ها ، ماهی های زیبای آکواریومی

اگر به ماهی و آکواریوم علاقه دارید و در منزلتان آکواریوم دارید حتما” تا به حال فکر تهیه ماهی جدیدی از نژادهای دیگر به سرتان زده است. امروز قصد داریم با ماهی سیلور دالر یا دلار نقره ای آشنا شویم. گونه ای از ماهی که به سادگی می توانید از آن در آکواریوم خود نگهداری نمایید. در ادامه با مجله آسان طب همراه باشید.

 

سیلور دالر ها ، ماهی های زیبای آکواریومی

سیلور دالر یا دلار نقره ای

ماهی آکواریومی سیلور دالر یا دلار نقره ای ” Silver dollar, Schreitmullers’ Metynnis” که با نام علمی Metynnis hypsauchen -Metynnis Fasciatus نیز شناخته می شوند از خانواده کارسین ها هستند. زیستگاه اصلی این ماهی ها رودخانه آمازون در آمریکای جنوبی است. این نژاد حداکثذ چیزی در حدود 20 سانتیمتر رشد می کنند و با گوشت خواران و بعضی از گیاه خواران سازگاری دارند.

دمای مناسب برای نگهداری سیلور دالر ها 24 الی 28 درجه سانتیگراد می باشد و عمر مفید این نژاد تا ده سال است. نگهداری از سیلور دالر ها  بسیار آسان است زیرا که غذای آنها در دسترس است و شرایط نگهداری معمولی و نه چندان سختی دارند.

سیلور دالر ها ، ماهی های زیبای آکواریومی

 

تغذیه سیلو دالر ها

سیلور دالر ها همه چیز خوار هستند ولی علاقمند به خوردن جگر و دل گاو و گوسفند و لار و حتی پشه ها و کرم های خاکی دارند. سیلور دالر ها هر غذایی را که در تانک آنها بریزید دنبال می کنند. بهتر است مخلوطی از غذاها مشتمل بر ترکیبات جلبکی و نیز غذاهای پولکی ، حبه ای ، یخ زده و خشک شده و نیز غذای زنده به ماهی داده شود تا حداکثر رشد حاصل گردد. همینطور آنها علاقه زیادی به خوردن گیاهان طبیعی موجود در آکواریوم دارند برای حل کردن این شکل هم راهکار این است که از گیاهان مصنوعی استفاده کنید و یا از گیاهان مستحکمی مثل کریپتون ها استفاده کنید.

تکثیر و جنسیت سیلور دالر ها

برای تشخیص جنسیت باید به این نکته توجه کنید که باله زیرین شکم در نرها بزرگتر از ماده ها است و رنگ آن مایل به قرمز و یا قرمز می باشد. عمدتاً نرها بزرگتر از ماده ها هستند و باله های مخرجی نرها درازتر و نوک تیز است و اگر که آنها بالغ نشده باشند نمی توانید جنسیتشان را تشخیص دهید. سیلور دالرها تخم گزار هستند. سیلوار دالرها را نمی توان به راحتی تکثیر کرد علت آن هم این است که ماده ها به راحتی با نرها جفت نمی خورند. شما برای جفت گیری حداقل به 7 نر و 5 ماده نیاز دارید. ماهی ها باید خود جفت خود را پیدا کنند. بعد از اینکه سیلور دالر ها جفت خوردند یک قسمت از تانک یا آکواریوم را انتخاب کرده و اجازه ی ورود سایر ماهی ها به آنجا را نمی دهند . در این زمان است که باید آنها را به یک تانک حداقل 100 لیتری منتقل کنید و به ازای هر 5 لیتر یک قطره محلول ضدعفونی در آب بریزید . استفاده از گیاهان پهن برگ به صورت انبوه و تعدادی گیاه شناور روی آب هم ضروری است که البته امکان دارد مقداری از گیاهان را بخورند. بعد از جفتگیری ماهی ماده تخم ریزی را آغاز خواهد کرد. گاهی تعداد تخم ها به 2000 عدد هم می رسد. به دلیل سنگینی تخم ها به کف تانک می روند و والدین تا سه روز از تخم های خود مراقبت می کنند( تا بچه ها از تخم بیرون آیند). پس از یک هفته هم بچه ها شروع به شنا در آب می کنند و قادر به غذا خوردن نیز می شوند. شما می توانید از تخم میگوی آب شور برای تغذیه بچه ماهی ها استفاده کنید.ولی اگر شما از غذاهای متنوع برای تغذیه آنها استفاده نمایید به سرعت رشد می یابند و به یک دالر بالغ تبدیل می گردند . البته توجه کنید والدین در بیشتر موارد بخاطر استرسی که دارند تخم ها را می خورند بنابراین بهتر است والدین را از بچه ها جدا کنید.

سیلور دالر ها در آکواریم های درازتر بهتر نگهداری میشوند زیرا با الگوهای طبیعی و محل زندگی آنها مطابقت دارد.
اگر یکی ازگروه آنها مریض شوند باید فوراً به آکواریم دیگری منتقل گردد زیرا ممکن است هم گروههای دیگر به آنها حمله کنند. سیلور دالرها همزیستی خوبی با سیلورشارک و انواع شارک ها ، گورامی ها و …دارند.

 

سیلور دالر ها ، ماهی های زیبای آکواریومی

گونه های مختلفی از این ماهی که دارای خط یا نقطه روی بدن هستند وجود دارد که بعضی اوقات با پیرانا ها اشتباه گرفته می شود. دالرها از خانواده پیرانا هستند و تعداد زیادی از انها منظره زیبایی در اکواریوم به وجود می آورد . این نژاد بیش از دوازده گونه هستند که از لحاظ ظاهری شبیه هم هستند. بهتر است بدانید که دالرها ماهی های با نشاطی هستند که دوست دارند به صورت تجمعی باشند پس دسته ای انها را نگه دارید. باید حداقل3 دالر در یک اکواریوم با هم باشند.روشنایی اندک و آکواریمی که ته آن نسبتاً تاریک است برای این ماهی بسیار مناسب است.این ماهی در اکواریوم های کم عمق ، با شن های تیره رنگ و گیاهان بسیار و جاهای مخفی متعدد شادتر هستند. دالر ها به سرعت رشد می کنند و فضای تانک را اشغال می کنند که باید آنها را در تانک بزرگتری نگهداری کرد تا مشکلی برای آنها پیش نیاید.بهتر است که سیلور دالر را به صورت گروهی در تانک نگهداری کنید چون آنها بسیار مضطرب بوده و حتی زمانی که شیشه روی تانک را بر می دارید به این طرف و آن طرف جهش می کنند.

برای افزایش طول عمر این ماهی حتما” باید در آکواریوم خود از فیلترهای مناسب استفاده کنید زیرا سیلور دالر ها نیز همانند اسکار ها خیلی به تمیز بودن آب اهمیت می دهند و در آب تار یا کثیف غذا نمی خورند. در هر بار تعویض آب هم به ازای هر 15 لیتر یک قاشق چایخوری نمک به آب اضافه کنید زیرا نمک باعث استحکام بافت های دالر می گردد.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا