موی سفید و بررسی حقایقی راجع به آن که شما باید بدانید

تغییر در رنگ مو امری طبیعی بوده و مرتبط با افزایش سن انسان می‌باشد، اما موی سفید ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد، حتی در نوجوانان و جوانان نیز احتمال دارد رشته موهای سفید به وجود آید.

موی سفید و بررسی آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی آسان طب؛ بدن انسان دارای میلیون‌ها فولیکول یا کیسه‌های کوچک بوده که بر روی پوست قرار می‌گیرند. فولیکول‌ها در حقیقت رنگدانه‌هایی تولید می‌کنند که حاوی ملانین است. با گذشت زمان، فولیکول‌های مو سلول‌های رنگدانه را از دست داده و منجر به ایجاد موی سفید خواهند شد.

موی سفید

در این مقاله قصد داریم تا به برخی از عوامل ایجاد موی سفید پیش از موعد بپردازیم، همچنین روش‌های کاهش روند ایجاد آن را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

موضوعات مقاله عبارتند از:

عوامل ایجاد موی سفید

پیشگیری و جلوگیری از موهای سفید نارس

جمع‌بندی

حقایقی در رابطه با ایجاد موی سفید:

کمبود ویتامین ممکن است در بروز سفیدی مو تاثیرگذار باشد.

سیگار کشیدن نیز یکی از عوامل ایجاد آن است.

برای جلوگیری از ایجاد این مشکل باید ابتدا علت آن را بدانید.

عوامل ایجاد موی سفید

عواملی متعددی در بروز این مشکل وجود دارند که به معرفی و بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

کمبود ویتامین

هرگونه کمبود ویتامین B12، B6، بیوتین، ویتامین D و ویتامین E ممکن است سبب زودرس شدن و ایجاد سفیدی در مو شود.

بر اساس گزارشات منتشر شده در سال 2015 نشان داده شده است که برخی از موارد و کمبودهای تغذیه‌ای بر Pigmentation اثر گذاشته و مشخص شد که رنگ مو با مکمل‌های ویتامین قابل بازگشت خواهد بود.

ژنتیک

این موضوع بسیار با اهمیت بوده و بر اساس گزارش منتشر شده مجله پوست هند در سال 2013، موهای زودرس و رنگ آن به طور عمده به مسئله ژنتیک مربوط هستند.

نژاد و قومیت‌ها نیز نقش خود را بازی خواهند کرد، بر اساس مطالعات انجام شده در سال 2013 مشخص شد که افراد سفید پوست ممکن است در سن 20 سالگی، زردپوستان از سن 25 و در جمعیت‌های آفریقایی و آمریکایی از سن 30 سال آغاز شود.

استرس اکسیداتیو

در حالی که دلیل سفیدی مو ژنتیکی بوده اما استرس اکسیداتیو در بدن ممکن است نقش مهمی ایفا نمایند.

این استرس موجب عدم تعادل شده و سبب کاهش آنتی اکسیدان‌ها برای مقابله با رادیکال‌های آزاد خواهند شد. رادیکال‌های آزاد یک سری از مولکول‌های ناپایدار هستند که به سلول‌ها آسیب رسانده و موجب پیری و بیماری خواهند شد.

شرایط خاص پزشکی

برخی از شرایط پزشکی همچون بیماری‌های خود ایمنی ممکن است خطر ابتلا به آسیب زودرس را افزایش دهند، در حقیقت طبق تحقیقات به عمل آمده در سال 2008 مشخص شد که بین اختلال ریزش مو و اختلال عملکرد تیروئید ارتباط قوی وجود دارد.

موی سفید نیز در آلوپسی آریاتا یک وضعیت پوستی خود ایمنی است که سبب ریزش مو در پوست سر، صورت و سایر قسمت‌های بدن خواهد شد، هنگامی که مو در حال رشد است به دلیل کمبود ملانین سفید خواهد شد.

عوامل استرس‌زا در زندگی حقیقی

موی سفید

مطالعات تحقیقاتی به خوبی نشان داده است که استرس‌های موجود در زندگی منجر به زودرس شدن این پدیده خواهند شد. طبق یک مطالعه انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه نیویورک، اثبات شد زمانی که شخص دچار استرس شود سلول‌های رنگ مو تخلیه خواهند شد. مطالعات دیگر نشان می‌دهد که استرس تنها بخش کوچکی از عوامل متعدد ایجاد‌کننده این مشکل هستند.

سیگار کشیدن

طبق مطالعات صورت گرفته در سال 2013، به خوبی نشان داده شد که افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری تا قبل از 30 سالگی دچار این مشکل خواهند شد. مطالعه جدیدتر آن که در سال 2015 انجام شد مشخص کرد که سیگار کشیدن، با موهای سفید نارس در مردان جوان ارتباط دارد.

رنگ مو و محصولات متعدد آن

بسیار یا از این مواد می‌توانند مفید باشند اما به دلیل داشتن مواد شیمیایی ممکن است سبب کاهش ملانین شوند. پراکسید هیدروژن که در بسیاری از رنگ موها وجود دارد، یکی از مواد شیمیای مضر به حساب می‌آید، استفاده بیش از حد از این محصولات سبب سفیدی مو خواهد شد.

پیشگیری از سفیدی مو

اگر علت ژنتیک یا پیری باشد خب هیچکاری نمی‌توان برای آن انجام داد، اما زمانی که علت آن کمبود ویتامین باشد می‌توان مشکل را با استفاده از یک رژیم مناسب حل و یا حداقل از پیشرفت آن جلوگیری به عمل آورد.

خوردن آنتی اکسیدان بیشتر

رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در پیشگیری از سفیدی مو خواهد داشت، رژیم‌های غذایی حاوی آنتی اکسیدان‌ها می‌تواند استرس اکسیداتیو را تا حد زیادی کاهش دهد.

غذاهای غنی از آنتی اکسیدان عبارتند از:

میوه و سبزیجات تازه

چای سبز

روغن زیتون

ماهی

رسیدگی به نقص

همراهان آسان طب؛ هر کسی که دارای موهای سفید ناشی از کمبود ویتامین باشد باید مواد غذایی بیشتری را که حاوی ویتامین است مصرف نماید.

به عنوان مثال، غذاهای دریایی، تخم مرغ و گوشت منابع خوبی از ویتامین B12 هستند و شیر، ماهی قزل‌آلا و پنیر منبع عالی ویتامین D می‌باشند. مکمل‌های ویتامین نیز می‌توانند نقش خوبی را در جهت جبران کمبود ایجاد نمایند.

ترک سیگار

سیگار دارای اثرات نامطلوب بر بدن و همچنین ایجاد موی سفید می‌باشد.

درمان‌های طبیعی

رنگ موهای زیادی در بازار موجودند که می‌توانند سفیدی را از بین ببرند، اما باید بدانید که آن‌ها موقتی بوده و سبب بدتر شدن این مشکل خواهند شد. درمان‌های طبیعی یک روند بسیار آرامی را طی خواهند کرد اما در نهایت نتایج بسیار خوبی رقم خواهند زد.

برگ‌های کاری یکی از موارد طبیعی است که بر اساس آزمایشات متعدد نشان داده شده است که تاثیرات بسیار خوبی بر رفع مشکل موی سفید خواهد داشت.

استفاده از چای سیاه می‌تواند سبب ایجاد موهای تیره، شفاف و نرم شود. اینکار را شما باید با شستن 3 تا 5 کیسه چای در 2 فنجان آب جوش و بعد از خنک کردن به مدت 1 ساعت در موی سر قرار داده و سپس شست و شو نمایید.

طبق یکی از مطالعات انجام شده در سال 2012 مشخص شد که مس می‌تواند تاثیرات خوبی بر جلوگیری از سفیدی مو زودرس داشته باشد، مس در مواد غذایی همچون گوشت گاو، عدس، بادام، شکلات تیره و مارچوبه یافت می‌شود.

موی سفید

جمع‌بندی

با تشخیص و درمان مناسب شما قادر خواهید بود تا جلوی ایجاد موی سفید را بگیرید، استفاده از رژیم غذایی خوب را فراموش نکنید.

استفاده منظم از داروهای طبیعی ممکن است سبب کند شدن سفیدی مو شوند، اما این را بدانید که در نهایت مو سفید شده و فرد باید با این موضوع کنار بیاید.

Source: http://asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا