Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
کاهش اشتهای کاذب و راهکارهای مفید برای آن – مجله آسان طب

کاهش اشتهای کاذب و راهکارهای مفید برای آن

بسیاری از مواد طبیعی کاهش اشتهای کاذب تحت عنوان مکمل و منابع غذایی در بازار موجودند. فیبر و پروتئین موادی هستند که برای کاهش گرسنگی به کار می روند. دو مکملی که به عنوان آنورکتیک یعنی کاهش اشتها عمل می کنند، اسیدهای آمینه ال فنیل آلانین و ال تیروزین هستند. (تذکر: از فرمهای D یا DL این مکملها برای سرکوب اشتها استفاده نکنید) همچنین فاکتورهای گرمازا میتوانند به عنوان سرکوب کننده های اشتها عمل کنند. این فاکتورها شامل کافیین و گیاه ماهوانگ یک منبع از افدرین  هستند. همچنین، مهارکننده های لیپوژنز طبیعی، که از ذخیره چربی جلوگیری می کنند تحت عنوان آنورکتیک شناخته می شوند؛ داروهای آنورکتیکی نیز در بازار هستند که می توانند از ذخیره کالری توسط چربیها پیشگیری کنند.گاهی پیشنهاد می شود که اسیدآمینه ال  گلوتامین (نه اسید گلوتامیک) می تواند در کنترل قند مفید باشد مکانیسم این عمل به خوبی واضح نیست اگر چه حمایتهای تجربی از این موضوع وجود دارد که مرکز کنترل اشتها در مغز را درگیر می کند. ارزیابی های بیشتر از گیاهان گرمازا مانند چای سبز، دانه قهوه (کولا)، گوارانا و گیاهان محتوی افدرین نشان می دهد که این عوامل به کاهش اشتهای کاذب کمک می کنند.

کاهش اشتهای کاذب

هورمون CCK در کاهش اشتهای کاذب

هورمون کوله سیستوکینین (CCK) به عنوان یک آنورکتیک تا سال ۱۹۸۵ در بازار موجود بود. CCK نقش مهمی در کاهش اشتهای کاذب دارد. از آنجا که CCK یک عامل قوی در کارآیی بسیاری از آنورکتیکها بوده لازم است بیشتر با آن آشنا شویم. CCK از هیپوتالاموس (بخشی از مغز) ترشح می شود. همچنین این هورمون توسط روده کوچک جهت تحریک گوارش رها می شود. CCK یکی از هورمون های برجسته ای است که به ما سیگنال میدهد تا به اندازه کافی بخوریم. تحقیقات با قاطعیت نشان داده اند که تزریق CCK به نواحی مناسبی از مغز حتی در موش های گرسنه، از خوردن غذا جلوگیری خواهد کرد، در حالی که آسیبهای هیپوتالاموسی که از پذیرش تحریکات CCK جلوگیری می کند موجب خواهد شد موشی ها تا لحظه مرگ بخورند. بنابراین، شکی نیست که این هورمون در کنترل اشتها اهمیت دارد. با این وجود، کنترل اشتها که به سرعت با مصرف CCK ناشی می شود در نتیجه استفاده های طولانی مدت از اینهورمون پایان می پذیرد. تعداد زیادی از محصولات تقلبی CCK هم اکنون در بازار فروخته میشوند در حالی که انواع اصلی آن به اندازه کافی در بازار موجود نیست. زمانی که FDA آمریکا هنوز CCK را تایید نکرده بود صاحبان کارخانه های سازنده CCK را به عنوان یک مکمل تغذیه ای قابل ملاحظه به فروش می رساندند. آنها ادعا می کنند که آثار شبه داروی CCK باعث شد تا CCK ،FDA را از تمامی فروشگاه ها جمع آوری و تا انجام آزمون های پزشکی بیشتر از فروش آن ممانعت کنند. از آنجا که CCK به طور طبیعی در بدن تولید می شود غیر محتمل است که کمپانی ها مبلغ هنگفتی را برای دستیابی تاییدیه FDA بپردازند و از آنجا که خوردن هر هورمون به نظارت نیاز دارد؛ عقب نشینی FDA در این نمونه ویژه نمی تواند بسیار تعجب برانگیز باشد.

تاثیر ساتیترول در کاهش اشتهای کاذب

کاهش اشتهای کاذب

مواد کاهش اشتهای کاذب جدید همواره در حال ظهور و تولید هستند. بعضی از سرکوب کننده ها تاثیرپذیری خود را ثابت کرده و توان ماندن در بازار راکسب کرده اند، اما بیشتر آنها بدون تاثیر بوده اند. آنورکتیکی که همراه با مصرف غذا عمل می کند ساتیترول نام دارد. این مهارکننده پروتئازی که از سیب زمینی مشتق می شود در آزمودنیهای با وزن طبیعی افزایش مقادیر CCK و کاهش مصرف غذا تا ۲۰ درصد را هنگام یک وعده غذایی نشان داد. زمانی که یک نوشیدنی محتوی ساتیترول ۱۵ دقیقه پیش از شام و ناهار مصرف شد؛ منجر به کاهش وزن یک پوندی در هفته برای مدت ۴ هفته گردید. محصول دیگر یعنی ساتیز از غذاهای کمینی، به نظر می رسد که مشتقی از ساتیترول است. در واقع، ساتیزرول نیز یک مهارکننده پروتئینی دیگر مشتق شده از سیب زمینی است.به تازگی نشان داده شده است شیره جوجوب در ترکیب با گیاهان دیگر تخلیه معده را به تاخیر انداخته بنابراین منجر به کاهش وزن میشود. YGD یک عصاره گیاهی از یرب ماتها (۱۱۲ میلیگرم) گوارانا (۵۹ میلیگرم) و دامیانا (۳۶ میلی گرم) است. تحقیقات نشان داده اند در صورت مصرف مداوم سه عدد کپسولی YGD ۳۰ دقیقه پیش از ناهار و شام یا حتی صبحانه، میتواند برای مدت ۱۲ ماه کاهش وزن را حفظ نماید. در آینده، این احتمال وجود دارد که قند های با مقاومت هضم بیشتر تحت عنوان عناصری در وعده های غذایی جایگزین شوند. این نوع کربوهیدراتها، که در اروپا با گستردگی زیادی بررسی شده بودند، جزء گلوکزی خود را به آرامی بسیار بیشتری نسبت به کربوهیدراتهای ساده رها می کنند. رهایش آهسته به معنی افزایش آهسته در مقادیر قند خون و حتی رهاسازی بیشتر انرژی است.

اسیدهای آمینه ال فنیل آلانین و ال تیروزین

کاهش اشتهای کاذب

به گزارش مجله پزشکی آسان طب مکمل های سالم و موثری که می توانند در تحریک مغز برای رهاسازی CCK مورد استفاده قرار گیرند و در بازار موجود هستند، اسیدهای آمینه ال فنیل آلانین و ال تیروزین هستند. از راه یک سری واکنش های بیوشیمیایی، ال فنیل آلانین به سادگی در بدن به ال  تیروزین تبدیل می شود. ال تیروزین پیش ساز تعداد زیادی از نروترانسمیترها و هورمونها مانند هورمون های نورآدرنالین (نوراپینفرین)، دوپامین و تیروئیدی است. به این معنی که ال تیروزین پیش ساز تحریک کنندههای مهم سوخت و ساز و سیستم عصبی است. ال تیروزین علاوه بر داشتن آثار آنتی اکسیدانی خفیف، پیش ساز اولیهای نیز برای CCK محسوب میشود. شکل طبیعی اسید آمینه ال فنیل آلانین با FDA در غذا تشخیص داده شده است. (DL  فنیل آلانین که به ندرت در شکل طبیعی یافت می شود، در شکل مصنوعی وجود دارد). به عنوان یک اسید آمینه، ال فنیل آلانین در غذاهایی که نسبت پروتئین بالایی دارند به ویژه در گوشت ها، ماکیان و حبوبات موجود است. حضور ال فنیل آلانین ممکن است یکی از عواملی باشد که با آن رژیمهای غذایی پر پروتئینی برای کاهش گرسنگی در رژیم گیرندگان به کار میرود.

اسپیرولینا و کاهش اشتهای کاذب

کاهش اشتهای کاذب

شمار زیادی از غذاهای ویژه مانند اسپیرولینا این اسید آمینه ضروری را با مزایای متعدد دیگر در ترکیب خود دارد. اسپیرولینا به عنوان یک غذا در کشورهای آفریقا و ایالات متحده مرکزی مورد استفاده قرار می گیرد. اسپیرولینا هم اکنون در یک مقیاس بزرگ در کالیفرنیا، مکزیک، ژاپن و جاهای دیگر کشت و پرورش مییابد. همچنین در سرتاسر جهان اسپیرولینا به عنوان یک مکمل غذایی طبیعی در فروشگاه های مواد غذایی فروخته می شود. در سالهای اخیر اسپیرولینا به عنوان یک کمک کننده مفید کاهش وزن کشف شده است. اسپیرولینا محتوی مقادیر اساسی از پروتئین، اسیدهای چرب ضروری، ویتامین ها و املاح است در حالی که میزان کالری پایینی دارد. تحقیقات نشان داده اند که غذاهای پرحجم به کاهش اشتهای کاذب و ذخیره انرژی در بافت های عضلانی بدن گرایش دارند. با این وجود، تاکنون هیچ گونه بررسی کلینیکی نبوده که به طور خاصی ادعاهای کاهش وزن حاصل از اسپیرولینا را تایید کند. اسپیرولینا به عنوان یک مکمل پر پروتئین و کم کالری در بین وعده ها مصرف می شود، اما نباید هیچ گونه آثار آنورکتیکی از آن را انتظار داشت. اسپیرولینا بدون شک در آسان ترشدن رژیم به فرد کمک خواهد کرد. با این وجود، علاوه بر هر گونه مزایای کاهش وزن، خواص بسیار مفید دیگری نیز دارد از جمله: یک منبع آنتی اکسیدان قوی است، ممکن است سلامتی روده را بهبود بخشد و از کبد پرچرب و مقادیر غیرطبیعی لیپیدهای خون ناشی از مصرف بیش از حد فروکتوز جلوگیری می کند. فروکتوز که قند میوه نیز نامیده می شود بیشتر (به شکل اشتباه و کاملا خطرناک) توسط افراد دیابتی مصرف می شود. سروتونین که از اسیدآمینه ال تریپتوفان تشکیل می شود، نروترانسمیتر دیگری است که در سیگنال دادن احساس سیری دخالت دارد. داروهای رژیمی تازه ممنوع شده فنفلورامین و دکسفنفلورامین به ویژه رهاسازی و جذب مجدد سروتونین را مورد هدف قرار داده اند. به این معنی که این داروها از به مصرف رسیدن سروتونینی که پیش از این مصرف می شد، جلوگیری کرده، بنابراین میزان این نروترانسمیتر در اعصاب افزایش مییابد. هنوز چندین مکمل قانونی می توانند موجودیت سروتونین را افزایش دهند. بنابراین پیش ساز طبیعی سروتونین مانند ۵ هیدروکسی تریپتوفان (HTP 5) به نظر می آید، یک کمک کننده بالقوه کاهش اشتهای کاذب باشد.

اثر 5 هیدروکسی تریپتوفان در کاهش اشتهای کاذب

کاهش اشتهای کاذب

متاسفانه، به نظر میرسد میزان دوز مصرفی HTP 5 لازم برای تاثیرگذاری روی کاهش وزن با سرکوبی اشتها نسبتا بالا باشد. چندین مطالعه پزشکی در ایتالیا نشان داده اند که HTP 5 در دوزهای بین ۶۰۰ و ۹۰۰ میلی گرمی در روز که در دوره های ۵ تا ۶ هفته ای خورده می شوند (بدون رژیم گیری) می تواند به کاهش وزنی به طور متوسط بین ۳/۷ – ۳/۱ پوند منجر شود. (زمانی که رژیم به اKCa ۱۲۰۰ در روز محدود شده بود؛ رژیم گیرندگان بین ۶/۸ تا ۷/۳ پوند کم کردند و گروه کنترل که تنها پلاسیبو خوردند ۱/۱ پوند طی ۶ هفته کم کردند). کاهش وزن نیم پوندی بدون رژیم گیری رکورد بدی نیست. با این وجود، در دوز ۹۰۰ میلی گرم در روز، ۷۰ درصد افرادی که در گروه HTP 5 حضور داشتند در ۶ هفته اول آزمون، احساس تهوع را تجربه کردند. احساس تهوع در ۶ هفته دوم آزمون ادامه نداشت. همچنین در آزمون های جدیدتر با آزمودنیهای دیابتی، مزایای دوز ۷۵۰ میلی گرم در روز مشاهده شده است.تا زمانی که این آزمون ها با دوزهای کمتر تکرار می شوند؛ نباید تعجب کنیم که تهوع حداقل به عنوان بخشی از عوارض سرکوبی اشتها و کاهش وزن با مصرف HTP 5 است. همچنین، این محصولی در دوز ۹۰۰ – ۷۵۰ میلی گرم در روز برای مصرف بسیار گران قیمت است. البته ممکن است HTP 5 در دوزهای بسیار کمتر به عنوان یک کمک داروی موثر در کمکهای رژیمی دیگر ثابت شود و حتی سودمندی HTP 5 با دوزهای کمتر، در کنترل اشتها که با اختلالات روانی و استرس همراه است؛ دیده شود. همچنین، به نظر میرسد HTP 5 ماده ای سالم و مصرف آن بی خطر باشد.

منبع:https://mag.asanteb.com

‫3/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35