7 نوع بیماری رایج در سگ ویمارانر

نژاد های سگ ویمارانر Weimaraner به طور کلی سگ های سالمی می باشند، اما مانند تمام سگ های دیگر آن ها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا گردند. همه ی سگ های این نژاد بیمار نخواهند شد ، اما اگر شما می خواهید از این نژاد مراقبت کنید باید نسبت به آن ها آگاهی و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

سگ ویمارانر و 7 نوع بیماری رایج در سگ های ویمارانر - آسان طب

نژاد سگ ویمارانر

اگر قصد دارید که یک توله سگ ویمارانر خریداری نمایید که پرورش دهنده آن، گواهی عدم سوء پیشینه سلامت والدین توله سگ به شما نشان بدهند. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت به شما اثبات خواهد کرد که تمام آزمایشات لازم از نظر عدم وجود بیماری بر روی سگ انجام گشته باشد. در مقالات پیشین با نژاد ویمارانر آشنا شدید و در مورد روش صحیح نگهداری از سگ نژاد ویمارانر صحبت کردیم. در این مقاله از مجله ی پزشکی آسان طب در مورد هفت نوع بیماری رایج در ویمارانر ها صحبت خواهیم کرد.

سگ ویمارانر و 7 نوع بیماری رایج در سگ های ویمارانر - آسان طب

دیسپلازی مفصل ران در سگ ویمارانر

این بیماری معمولا در بین سگ های این نژاد شایع می باشد. عواملی مانند ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی در تغییر شکل مفصل ران تاثیر گذار می باشند. با اینکه سگ مبتلا به بیماری زندگی عادی و سالمی خواهد داشت، اما امکان دارد برخی از آن ها نیازمند به عمل جراحی باشند. دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی می باشد که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمی گردد در نتیجه باعث لنگیدن یک پا یا هر دو پای عقب سگ می گردد. شما هیچ علامتی از درد در سگ مبتلا به این بیماری نخواهید دید، اما در سنین بالا موجب ورم مفاصل او می گردد. اگر شما قصد خرید توله سگ داشته باشید، باید مطمئن گردید آزمایشات لازم در مورد این بیماری روی پدر و مادر توله ی سگ مورد نظر شما انجام شده است. اگر چه دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی می باشد، اما عواملی همانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات ناشی از پریدن و یا سقوط کردن بر روی سطوح صاف و نرم ممکن است در رشد سریع این بیماری تاثیر بگذارند.

سگ ویمارانر و 7 نوع بیماری رایج در سگ های ویمارانر - آسان طب

اتساع معده و ولولوس در سگ ویمارانر

بیماری اتساع و یا گشایش معده و ولولوس ( GDV ) باعث نفخ یا پیچش معده می گردد که ممکن است بعد از به سرعت غذا خوردن یا خوردن یک وعده غذای پر حجم در روز و یا حتی نوشیدن حجم زیادی از آب بعد از خوردن غذا و ورزش کردن اتقاق بیافتد. هم چنین امکان دارد نوع مواد غذایی نیز باعث نفخ گردند. این بیماری در بین سگ های مسن شایع می باشد ، اما می تواند در هر سنی رخ بدهد. اتساع معده با هوای داخل معده همراه خواهد بود که باعث می گردد . در این حالت سگ به طور طبیعی قادر به آروغ زدن و یا استفراغ که در اثر تجمع بیش از حد هوا داخل معده به وجود آمده، نخواهد بود که در این صورت بازگشت خون به قلب به کندی صورت خواهد گرفت و فشار خون پایین خواهد آمد که باعث می گردد سگ دچار شوک گردد. اگر در این حالت به موقع پزشک به حیوان رسیدگی نکند سگ خواهد مرد. احتمال دارد که سگ مبتلا به نفخ بی حال، ضعیف ، بی قرار، افسرده و یا دچار تپش قلب گردد، هنگامی که این علائم را در سگ خود مشاهده نمودید  باید در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید.

فون ویلبراند در سگ ویمارانر

یک بیماری ارثی می باشد که باعث خون ریزی خفیف یا شدید و یا حتی طولانی مدت می گردد. اگر شما احتمال داده اید که سگتان به این بیماری دچار گشته ، از دامپزشک خود درخواست کنید ید آزمایش خون و اقدامات لازم برای این بیماری را روی سگ شما انجام بدهد.

پیشرو شبکیه آتروفی در سگ ویمارانر

پیشرو شبکیه آتروفی (PRA) یک اختلال دژنراتیو چشم می باشد که سگ مبتلا به آن با از دست دادن گیرنده های نوری که در پشت چشم هستند دچار نابینایی می گردد، پیش از این که نشانه های این بیماری ظاهر گردند می توانید بیماری را تشخیص بدهید. خوشبختانه سگ ها می توانند در صورت از دست دادن بینایی خود برای حل نیازهایشان حواس دیگر خود را به کار گرفته و زندگی سالم و کاملی را بگذرانند. پرورش دهنده ی قانونی باید هر سال تاییدیه سلامت چشم سگ را از متخصص چشم دامپزشک بگیرد.

سگ ویمارانر و 7 نوع بیماری رایج در سگ های ویمارانر - آسان طب

Distichiasis در سگ ویمارانر

این بیماری زمانی رخ خواهد داد که یک ردیف مژه ی اضافه بر روی غدد چربی چشم سگ در امتداد لبه ی پلک پایین بروید که موجب تحریک چشم می گردد که در این حالت امکان دارد سگ دچار دو بینی گردد و یا حیوان مدام چشم خود را بمالد. دامپزشکان این مژه ها را با قرار دادن نیتروژن مایع منجمد شده جراحی کرده و رفع می کنند. این نوع عمل را تحت بی  هوشی کامل انجام خواهند داد.

کم کاری تیروئید در سگ ویمارانر

این بیماری موجب اختلال در غده تیروئید می گردد که موجب ریزش مو، صرع، بی حالی، چاقی، هیپرپیگمانتاسیون و دیگر بیماری های پوستی می گردد. این بیماری با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان خواهد شد.

کمبود فاکتور VII در سگ ویمارانر

کمبود فاکتور VII موجب خونریزی بیش از اندازه در سگ می گردد که حتی گاهی موجب مرگ او خواهد شد. این اختلال ژنتیکی می باشد و در همان زمان تولد توله سگ اتفاق می افتد و قابل درمان نمی باشد.

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

 

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا