تغییرات پوست و علائم تهدید کننده سلامتی

تغییرات پوست می تواند علامتی باشد برای آنچه که در داخل بدن در حال اتفاق افتادن است. تغییرات پوست ممکن است علامت یک بیماری داخلی باشد. رمز آن این است که بتوانیم علائم هشدار دهنده را زود شناسایی کنیم. ما می توانیم بیماری را قبل از وخیم تر شدن درمان کنیم. این تغییرات می تواند در هر قسمت از بدن مشاهده شود، مانند جوشهایی که در صورت ایجاد می شود و یا تغییر رنگ پوست، تغییر حالت و رنگ خالها، تغییر در مو، گودی زیر چشم، خشکی پوست و خیلی از علائم دیگر که شما را دچار ناراحتی می کند. برای اطمینان از سلامتی خود حتما به پزشک مراجعه کنید تا اگر بیماری داخلی جدی باشد در همان مراحل اولیه درمان شود.

شایع ترین تغییرات پوست

در برخی موارد، پوست می تواند علائمی از بیماری داخلی را قبل از پیشرفت بیماری و وخیم شدن آن نشان دهد. در موارد دیگر، تغییرات پوست پس از آنکه بیماری شروع به ایجاد آسیب در ارگانهای داخلی کرد، قابل مشاهده هستند. هزاران نکات ظریف وجود دارد که می تواند نشان دهنده مشکل باشد، اما تعدارد کمی از تغییرات عمومی معمولا علامت یک بیماری داخلی است.

راش های پوستی 

تغییرات پوست

راشهای غیر معمول که به درمان پاسخ نمی دهند به همراه تب، درد مفاصل، درد عضلانی و یا سایر تغییرات پوست می تواند نشان دهنده یک بیماری داخلی یا عفونت باشد. وجود راش پوستی بر روی پا و قسمت پایینی پا که به استروئیدهای موضعی یا ضد قارچ ها پاسخ نمی دهند، می تواند نشانه ای از عفونت هپاتیت c باشد. گاهی اوقات افراد مبتلا به آلرژی به یک داروی جدید روی می آورند. بدین ترتیب مهم است که به طور دقیق تحت نظر باشند. زیرا ممکن است نشانه ای از یک وضعیت جدی تر به نام سندروم DRESS باشد که نشان دهنده واکنش های دارویی (یا راش) با علائم ائوزینوفیلی و سیستمیک باشد.

بعد از مصرف داروی جدید، چند هفته تا چند ماه می تواند طول میکشد تا خودش را نشان دهد. و این مسئله می تواند تشخیص بیماری را مشکل کند. این یک وضعیت بالقوه جدی پزشکی است که می تواند موجب التهاب کبد، قلب، ریه یا تیروئید شود. اگر راشها همراه با تورم صورت یا گره های لنفاوی، تب و یا احساس بیماری باشد، متخصصین پوست تاکید دارند که برای تشخیص درست حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درماتومیوزیتتغییرات پوست

درماتومیوزیت بیماری التهابی عضلانی همراه با تغییرات قابل توجه پوست می باشد و در بالای بیست درصد موارد، و طیف گسترده ای از سرطان های داخلی (سرطان تخمدان در زنان شایعتر است) دارای علائم درماتومیوزیت است. تغییرات پوست شامل راشهای بنفش رنگ در پلک بالا و در نقاطی که در معرض نور خورشید قرار دارند و افزایش برجستگی و پوسته پوسته شدن بند انگشتان است. دیگر تغییرات پوست در ناخن ها ظاهر می شود. سطح ناخن ها ناصاف و با رگ های خونی قابل مشاهده میشود و همچنین کوتیکول ها صخیم تر شده و از ناخن جدا می شوند. حتی فقط با تغییرات کم ناصافی ناخن و کوتیکولها، درماتومایوزیت تشخیص داده می شود. قبل از اینکه مرحله اولیه سرطان کلیه که قابل درمان است، تشخیص داده شود.

تغییرات پوست و رشد بافت جدید

تغییرات پوست

هر نوع رشد بافت جدیدی باید کاملا توسط متخصص معاینه شود. چون می تواند نشانه ای از سرطان پوست باشد. به ندرت، رشد بافت جدید نشان دهنده متاستاز سرطان داخلی پوست میباشد. همچنین تومورهای پوستی می تواند علامت بیماری داخلی یا سندرم ژنتیکی باشد. بطور نمونه، زردی و یا مومی شکل شدن برجستگی روی بازوها، پاها یا تنه می تواند نشان دهنده بالا بودن سطح تری گلیسرید باشد. اغلب نشانه ای از بیماری قند کنترل نشده است. در این موارد نمونه برداری همراه با آزمایش در آزمایشگاه می تواند منجر به تشخیص و درمان شود. خوشبختانه در این شرایط خطر بیماری قلبی عروقی کاهش می یابد.

تغییرات پوست و تیره شدن آن

تیره شدن پوست در بیمار دیابتی می تواند نشانه ای از نقص ارثی در متابولیسم آهن باشد که این وضعیت به نارسایی کبدی که به نام هموکروماتوز است، منجر می شود.

تغیر در بافت پوست :

هر گونه نرمی یا سخت شدن غیرمعمول پوست نشانه یک مشکل اساسی پزشکی است. اسکلروز سیستمیک یک بیماری اتوایمیون (خود ایمنی)  است که یکی از علائم  اولیه آن تورم پوست میباشد، در موارد حاد، می تواند منجر به سخت شدن اندام های داخلی نظیر شش ها یا قلب شود.

آکانتوزیس نیگریکانس 

تغییرات پوست

بیماری شایع در بیماران دارای اضافه وزن است. که در اغلب موارد پوست نرم پشت گردن تیره و سفت و سخت می شود. تغییر ظاهر بافت شبیه شروع مرحله اولیه دیابت است. در بعضی موارد تغییرات پوست ممکن است علامت یک تومور بدخیم در یک ارگان داخلی باشد.

بیماری کاتیس لاکسا (cutis laxa)

بیماری نادر غیر مادرزادی بافت همبند است. در این بیماری هنگام لمس کردن، موضع مورد نظر خیلی شل و نرم است. این بیماری علامت بیماری لنفوم یا مالتیپل میلوما است و می تواند در حد درگیر کردن ارگان های داخلی پیشرفت کند و حالت ارتجاعی ارگانها را تخریب کند. پزشکان توصیه می کنند که با تشخیص درست، می توان روند پیشرفت بیماری را کند کرد.

راهکارهای پزشکان در رابطه با تغییرات پوست

افراد خودشان بهترین کسانی هستند که می توانند متوجه تغییرات غیر عادی شوند. پزشکان توصیه می کنند که در صورت مشاهده این تغییرات پوست به سرعت به پزشک متخصص مراجعه کنید.

  • اگر متوجه راشهای غیرعادی که علت خاصی ندارد شدید.
  • اگر راش ها تشخیص داده شد و به درمان دارویی جواب نداد.
  • اگر راش ها همراه با تب و درد عضلانی یا دیگر علائم غیرعادی باشد.

توصیه پزشکان متخصص پوست در رابطه با تغییرات پوست

زمانی که بیمار را برای علائم سرطان پوست یا هر نوغ بیماری پوستی معاینه می کنند، متخصصین همیشه در فکر علائم هستند که ممکن است نشانه سایر بیماری های داخلی باشد.

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا