نگهداری از مارمولک های خانگی و آشنایی با خصوصیات آن

یکی از انواع نژاد مارمولک های خانگی، مارمولکی است به نام Gargoyle Gecko که بیشتر به نام Bumpy Gecko شناخته شده است. معروفترین نوع مارمولک خانگی (Gecko) می باشد که در حال حاضر به پرورش آن می پردازند به علت رنگ و شرایط خاصی که این مارمولک ها دارند امروزه جزو یکی از محبوب ترین خزندگان به حساب می آیند. در ادامه در مورد نگهداری از مارمولک ها و خصوصیات آن ها صحبت خواهیم کرد.

نگهداری از مارمولک ها

مارمولک خانگی

مارمولک خانگی با نام علمیHemidactylus  شناخته می شود . سر رده‌ای از مارمولک‌ها و نوعی جکو می باشد (جکو ها یا Gekkonidae مارمولک‌ هایی می باشند که در زیر راسته پولک‌ داران زبان‌سخت هستند) . این رده شامل 90 گونه می باشد که در اصل از سرزمین‌های استوایی هستند و در مناطق نیمه‌ گرمسیری اروپا و آفریقا هم گسترش یافته‌ و زندگی می کنند. به همه آن ها را به نام مارمولک خانگی یا به اختصار مارمولک می‌ شناسند.

نگهداری از مارمولک ها

آشنایی با خصوصیات فیزیکی نگهداری از مارمولک ها

سایز متوسط این مارمولک های خانگی از نوع بالغشان به 20 سانتی متر خواهد رسید. البته در بچه مارمولک های خانگی اندازه از پوزه تا مخرج آن ها 5.2 سانتی متر می رسد.

مارمولک های بالغ به 60 گرم می رسند، در صورتی که نوزاد این خزنده که از تخم بیرون می آید دارای 3 گرم وزن می باشد. مارمولک های خانگی از رنگ های مختلف و متنوعی تشکیل شده اند که معمول ترین آن ها عبارتند از :

  • قهوه‌ای
  • قرمز
  • نارنجی 
  • زرد
  • خاکستری
  • خال‌ خالی سفید

این خزندگان خانگی را می توان به سه نوع تقسیم کرد که عبارتند از :

  • راه راه
  • خال دار
  • کاکل دار

عمر این خزندگان خانگی به 15 الی 20 سال می رسد.

رفتار مارمولک خانگی و نگهداری از مارمولک ها

این خزندگان خانگی از سطوح شیشه ای و صاف نمی توانند بالا بروند ، به این علت که پنجه های آن ها به شکلی است که روی درخت و شاخه ها می توانند حرکت کنند. مارمولک ها دارای چشمانی بزرگ و گرد می باشند. سوراخ بینی این خزنده بالای دهانش وجود دارد.

خوانندگان مجله ی آسان طب دقت داشته باشید که دم مارمولک بلند می باشد و هنگامی که احساس ترس کند این دم امکان دارد بیفتد. مارمولک های خانگی دارای دندان های تیزی می باشند ، چه نوزاد و چه بالغ فرقی نخواهد داشت.

نگهداری از مارمولک ها

مکان زندگی برای نگهداری از مارمولک ها

مارمولک های خانگی در نزدیک کف جنگل که خار و برگ درختان در آنجا وجود دارد، خانه یا لانه می سازند. در حال حاضر که با از بین رفتن درختان و جنگل ها رو به رو شده ایم، این مارمولک ها نیز از نظر زیستی به مشکلات فروانی دچار شده اند.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(3 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا