دلایل کج بودن سر و یا کج کردن سر سگ ها

ممکن است برای شما هم تا به حال پیش آمده باشد که ببینید سگ ها سرشان را کرده اند و بخواهید دلیل علل کج بودن سر را بدانید. کج بودن سر سگ ها یکی از رفتار های مشخص آن ها می باشد. در مقاله های قبلی در مورد فواید نگهداری از سگ ها و بیماری‌ های مختلف مخصوصاً عفونت های چشمی در سگ ها صحبت کردیم. اما در ادامه این مطلب از مجله ی پزشکی آسان طب مسئله کج کردن سر و یا کج بودن سر سگ ها را بررسی می‌کنیم تا از احتمال طبیعی بودن و یا عدم طبیعی بودن این امر مطمئن شویم.

دلایل کج بودن سر و یا کج کردن سر سگ ها

کج کردن و یا کج بودن سر سگ ها

احتمال این وجود دارد که کج بودن سر سگ ها امری عادی باشد ، اما در بعضی مواقع احتمال این وجود دارد که سگ شما دچار نوعی بیماری شده باشد. البته در بعضی از اوقات عاملی مثل صدا ها هستند که باعث می شوند که سگ شما سرش را به آن جهتی که صدا ها را شنیده است، کج کند و یا این که توله سگ ها به دلیل شنیدن صدا این عکس العمل را نشان دهند. سگ ها به خصوص توله سگ ها عکس العمل شان نسبت به صدا و چیزهای که اطرافشان می باشد این است که سرشان را کج می کنند و این رفتار در آن ها رفتاری طبیعی به حساب می آید.

کج کردن و یا کج بودن سر سگ ها 

هنگامی که یک سگ این رفتار را انجام می دهد و ما از این رفتار او استقبال می کنیم ، حیوان متوجه متوجه خواهد شد که ما از انجام این عمل توسط او خرسند می شویم و دوست داریم که این عمل را دائماً تکرار کند. بدین ترتیب به سگ خود این گونه آموزش می دهیم که این عمل را بارها و بارها تکرار کند.

بر طبق تحقیقات انجام شده درمجله ی پزشکی آسان طب ، مطالب و تحقیقات بسیاری در زمینه ی سر کج کردن و یا سر کج بودن سر سگ ها وجود دارد. نتایج یکی از تحقیقات به این مسئله رسیده است که سگ ها با این عمل خود قصد دارند که صداها را بهتر بشنوند و اطراف خود را بهتر ببینند. اما در برخی از موارد دیگر عنوان شده است که سگ ها سر خود را کج می کنند که پوزه ی ان ها مزاحمتی برای دیدن اطرافشان فراهم نکند. این گونه از رفتارها در سگ ها امری عادی به حساب می آیند، اگر چه علت آن ها دقیقا مشخص نمی باشد.

کج کردن و یا کج بودن سر سگ ها 

کج بودن سر سگ و بیمار بودن

در برخی از موارد کج بودن سر سگ و یا سر کج کردن سگ ها نشانه ای از یک نوع بیماری می باشد. به طوری که این عمل به خواسته خود حیوان نمی باشد و باید حتما آن را جدی بگیرید و حتی احتمال این وجود دارد که نشانه بیماری دیگری باشد. سر کج کردن سگ اگر بیماری به حساب بیاید ، معمولاً با اختلال ستیبول همراه می باشد و این به معنی هماهنگی بین گوش داخلی و میانی است و این امر موجب حرکات غیر ارادی کج کردن سر و یا کج بودن سر است. این غیر ارادی بودن و این بیماری علائم مختلفی دارد که عبارتند از:

  • عدم تعادل در حرکت
  • علائم سرگیجه
  • تهوع-استفراغ
  • حرکات غیرارادی و شبیه به تشنج در چشم (نیستاگموس)

 توجه داشته باشید که بیماری هایی همانند بیماری های مغز، عفونت گوش، اختلال عملکرد آیدیو پایتک ، همین طور ستیبول و کم کاری تیروئید می توانند  موجب اختلال عملکرد ستیبول گردند.

دلایل کج بودن سر و یا کج کردن سر سگ ها

فراموش نکنید که اگر این مشکل در سگ شما وجود داشت و یا هر کدام ازعلائم بیماری را در حیوان ملاحظه کردید ، برای اطمینان از عدم وجود بیماری سگ خود را نزد دامپزشک ببرید و این موضوع را حتما جدی بگیرید.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا