4 نوع بیماری شایع در سگ ساسکس اسپانیل

سگ ساسکس اسپانیلSussex Spaniel  هم یکی از نژاد های وزشکار سگ ها می باشد، اما این دلیلی بر عدم وجود و یا ابتلا به بیماری ها در آن ها نمی باشد. در مقاله های قبلی شما را با نژاد سگ ساسکس اسپانیل و روش نگهداری از آن ها آشنا کردیم ، در این مقاله از مجله ی پزشکی آسان طب در مورد بیماری های رایج در این نژاد صحبت خواهیم کرد.

4 نوع بیماری شایع در سگ ساسکس اسپانیل

سگ ساسکس اسپانیل

وزن ماده سگ ها و سگ های نر نژاد ساسکس اسپانیل چیزی در حدود ۱۶ الی ۲۰ کیلو گرم می باشد. همین طور قد در هر دو جنسیت سگ ساسکس اسپانیل در حدود ۳۳ الی  ۳۸ سانتی متر می باشد. همان طور که گفتیم این نژاد هم در معرض ابتلا به بیماری‌های گوناگون می باشد و هیچ شکی وجود ندارد که بی عیب باشد ،اما این بدان معنا نیست که همه سگ های نژاد ساسکس اسپانیل دچار بیماری و درد باشند. بنابراین برای داشتن یک سگ ساسکس اسپانیل سالم باید پرورش دهنده ی معتبری پیدا کنید که به شما گواهی نامه ای مبنی بر سلامت و عدم وجود مشکلات بهداشتی ارائه دهد.

البته برخی از مشکلات سلامتی یا بیماری ها پیش از رسیدن به سن بلوغ ، خود را نشان نمی دهند، به همین دلیل برای سگ هایی که کمتر از دو سال سن داشته باشند گواهی نامه سلامت  ساده صادر نخواهد شد. بنابراین شما برای به دست آوردن گواهی سلامت باید پرورش دهنده ای را بیابید که سگ را  پیش از سن ۲ تا ۳ سالگی پرورش داده باشد. در ادامه به برخی از مشکلات سلامتی و یا بیماری های شایع در سگ ساسکس اسپانیل اشاره می کنیم.

4 نوع بیماری شایع در سگ ساسکس اسپانیل

دیسک بین مهره ای در سگ ساسکس اسپانیل

دیسک بین مهره ای یا IVDD یکی از بیماری هایی است که در قسمت پشتی بدن سگ ساسکس اسپانیل به وجود می آید. هنگامی این مشکل رخ می دهد که پارگی در یک دیسک در ستون فقرات یا فتق اتفاق بیافتد و بدین ترتیب طناب نخاعی هل داده شود. البته احتمال این وجود دارد که این بیماری در اثر سقوط ، پریدن از مبلمان و یا حرکات اشتباه پیش بیاید. البته ممکن است این بیماری ارثی هم باشد. نا گفته نماند که دیسک کمر درد بسیاری دارد و امکان دارد منجر به ضعف، فلج موقت و یا دائم گردد. این بیماری با طب سوزنی یا کایروپرکتیک ، داروهای ضد التهاب به عمل جراحی درمان پذیر می باشد.

تنگی مجرای ریوی در سگ ساسکس اسپانیل

نوعی بیماری مادرزادی قلبی می باشد که در آن خون به به درستی در قلب جریان ندارد ( به علت تنگی منطقه بطن راست و شریان ریوی ). به همین دلیل ( انسداد در دریچه ریوی ) سمت راست قلب  به سختی کار خواهد کرد ، بنابرین قلب بزرگ خواهد شد. در صورت عدم درمان شاهد نارسایی قلبی خواهید بود. البته درمان به وسیله ی دارو و عمل جراحی امکان پذیر می باشد ( بسته به شدت بیماری ).

4 نوع بیماری شایع در سگ ساسکس اسپانیل

دیسپلازی مفصل ران

یک نوع بیماری دژنراتیو در قسمت مفصل ران می باشد که به دلیل رشد غیر طبیعی مفصل ران ضعیف می گردد. این بیماری در اغلب سگ ها دیده می شود. چیزی در حدود ۴۲ درصد سگ های ساسکس اسپانیل به این بیماری مبتلا می گردند، اما تعداد محدودی از آنها به ناتوانی دچار می شوند.

4 نوع بیماری شایع در سگ ساسکس اسپانیل

PDA در سگ ساسکس اسپانیل

این بیماری نوعی بیماری مادرزادی قلبی می باشد که در نژاد های مختلف سگ دیده می شود. هنگامی که مجرای آرتیریوسیس ( که شریان ریوی و آئورت را در دوران جنینی به یکدیگر متصل می کند ) بعد از تولد بسته نمی شود. هنگامی که این مجرا باز بماند، خون در پشت ریه ها جریان پیدا کرده و همین امر موجب تجمع مایع در ریه ، غش ، سرفه ، تنگی نفس ، سر گیجه و نا رسایی قلبی می گردد. البته این بیماری با عمل جراحی قابل درمان می باشد .

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا