از بین بردن چین و چروک پیشانی با روش‌های خانگی و درمانی اثبات شده

چین‌ و چروک پیشانی با مرور بزرگسالی خود را نشان می‌دهند. در کنار تاثیر پیری در کثرت این خطوط، رفتار فردی نقش مهمی در بروز خط پیشانی دارد از این رو می‌توان با تصحیح سبک زندگی و در شرایط حادتر با برخی محصولات زیبایی، این خطوط ناخوشایند در پیشانی را از بین برد.

اخم کردن مرتب می‌تواند در نقش بستن چند خط در پیشانی شما دخیل باشد اما پیری، از دست دادن قابلیت ارتجاعی پوست، در معرض آفتاب قرار گرفتن و اسباب ژنتیک تأثیر بیشتری در ایجاد چین‌ و چروک پیشانی‌ دارند.

شاید با بروز خط پیشانی به فکر پنهان کردن آن با لوازم‌ آرایشی بیافتید اما جالب است بدانید که روش‌های مؤثری در کاهش و از بین بردن چین‌ و چروک پیشانی وجود دارد که از طریق تغییر در سبک زندگی و برخی محصولات زیبایی، امکان‌پذیر است.

از بین بردن خط پیشانی با روش‌های خانگی

از بین بردن چین و چروک پیشانی با روش‌های خانگی و درمانی اثبات شده

سبک زندگی هر فرد تأثیر بسزایی بر روی سلامت پوست وی دارد و وجود رفتار و عادات ناصحیح می‌تواند در نقش بستن چین و خط پیشانی مؤثر باشد. بدین منظور، از این نکات و روش‌ها برای از بین بردن چین‌ و چروک پیشانی استفاده نمایید.

نکات تعامل با تابش اشعه خورشید را دریابید

از بین بردن چین و چروک پیشانی با روش‌های خانگی و درمانی اثبات شده - آسان طب

در معرض قرار گرفتن طولانی مدت در برابر اشعه ماوراءبنفش با تسریع روند پیری و بروز چین‌ و چروک ارتباط دارد. استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب با SPF بالای 15، این روند را کاهش داده و خطر ایجاد نقاط سیاه و چروک در پوست را کمتر خواهد کرد.

استرس را مدیریت کنید

از بین بردن چین و چروک پیشانی با روش‌های خانگی و درمانی اثبات شده - آسان طب

با افزایش سطح استرس، به‌مراتب بیشتری ابرو و پیشانی خود را با اخم و حالات نامتعارف درهم خواهید کرد که این امر به‌سادگی در ایجاد چین‌ و چروک پیشانی بیشتر، نقش دارد. از بین بردن تمام امواج استرس در بدن بسیار سخت یا غیرممکن است اما با چند نکته ساده می‌توان آن را کنترل نمود. بدین منظور از روش‌های زیر برای کنترل استرس استفاده نمایید.

 • مدیتیشن
 • تمرین یوگا
 • تمرین تنفس
 • آروماتراپی
 • بهره‌مندی از برنامه غذایی سالم
 • بهره‌مندی از خواب کافی
 • مراجعه به یک روانشناس
 • خاطره‌نویسی
 • ورزش روزانه

بدن خود را هیدراته نگه دارید

از بین بردن چین و چروک پیشانی با روش‌های خانگی و درمانی اثبات شده - آسان طب

پوست خشک موجب می‌شود تا چین‌ و چروک پیشانی برجسته‌تر نمایان شوند و در مقابل، پوسته هیدراته و با رطوبت مناسب توان بالایی در کاهش چین و خطوط دارد. از این رو بسیار اهمیت دارد که وضعیت هیدراته پوست را از درون و بیرون پوست به‌طور مرتب و به‌خوبی نگه‌دارید. بدین منظور در روز مصرف حول 8 لیوان آب و یا دیگر مایعات را فراموش نکنید. بسته به فعالیت‌های روزانه‌ای مانند ورزش یا در معرض آفتاب قرار گرفتن، ممکن است به آب بیشتری نیاز داشته باشید. عطروطعم آب را می‌توان با لیمو یا دیگر فرآورده‌های مرکبات برای تنوع بیشتر تغییر داد.

از برنامه غذایی غنی بهره ببرید

از بین بردن چین و چروک پیشانی با روش‌های خانگی و درمانی اثبات شده - آسان طب

شما آنچه هستید که می‌خورید! بر اساس یک تحقیق در سال 2007، برنامه غذایی نقش مهمی در پیری پوست دارد. محققان در این بررسی دریافتند که با دریافت مقدار بیشتری از ویتامین C و لینولنیک اسید (نوعی اسید چرب امگا-3)، شانس خشکی پوست در زنان بزرگ‌سال کاهش می‌یابد. ویتامین C همچنین در کاهش برجستگی خطوط مؤثر است. برنامه غذایی مملو از چربی و کربوهیدرات، شانس ایجاد چین‌ و چروک را افزایش می‌دهد.

سیگار کشیدن را متوقف کنید

از بین بردن چین و چروک پیشانی با روش‌های خانگی و درمانی اثبات شده - آسان طب

اگر افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه، آمفیزم و بیماری‌های قلبی شما را از سیگار کشیدن منصرف نمی‌کند؛ در این صورت تسریع فرایند پیری و ایجاد چین‌ و چروک پوست می‌تواند دلیل خوبی برای ترک سیگار و انواع دخانیات باشد.

سیگار کشیدن از دلایل اصلی تسریع فرایند پیری و بروز خطوط در صورت است. مواد شیمیایی موجود در تنباکو موجب کاهش سطح کلاژن در پوست شما خواهد شد که این کمبود، کاهش قابلیت ارتجاعی و قابلیت‌های جوانی پوست را به دنبال خواهد داشت که نتیجه آن چیزی جز پیری پوست و نقش بستن چین‌ و چروک بر روی پیشانی و دیگر نواحی چهره نخواهد بود.


حتما بخوانید: درمان چین و چروک صورت با مواد خانگی


از بین بردن خط پیشانی با روش‌ها و محصولات پزشکی

از بین بردن چین و چروک پیشانی با روش‌های خانگی و درمانی اثبات شده - آسان طب

بسیاری از لوازم‌آرایشی و بهداشتی و محصولات زیبایی مدعی معجزه در از بین بردن چین‌ و چروک پیشانی هستند و به‌طور موازی بسیاری از محصولات موجود در بازار عملاً تأثیر مثبتی در کاهش چین‌ و چروک چهره ندارند اما از این میان موارد معدودی وجود دارد که در این هدف به شما کمک خواهند کرد.

 1. محصولات حاوی رتینول

رتینول نمونه ملایم‌تری از ویتامین A  است که در این محصولات با عنوان ترتینوئین نیز شناخته می‌شود. سازمان غذا و دارو ایالات‌متحده، تأثیر ترتینوئین در درمان چین‌ و چروک و آکنه صورت را تائید کرده است. رتینول، گردش خون سلولی را بهبود می‌بخشد و از تولید کلاژن را تقویت می‌کند. بااین‌حال، استفاده از رتینول در زیر نور خورشید خوب نیست و برای به دست آوردن بهترین نتیجه، از محصولات حاوی رتینول در شب استفاده کنید.

 1. محصولات اسفولیلیتی با اسید گلیکولیک

اسید گلیکولیک، نوعی اسید آلفا هیدروکسیدی است که به جهت از بین بردن پوست رویین مرده و نمایش دادن پوست سالم و جوان‌تر به کار می‌رود. از اسید گلیکولیک در بسیاری از محصولات شیمیایی زیبایی استفاده می‌شود که در مصارف خارج از تجویز کاربرد دارد اما توجه داشته باشید که استفاده از این نوع اسید می‌توان حساسیت نسبت به سطوع اشعه‌ی خورشید را افزایش دهد از این رو استفاده از کرم ضد آفتاب را پس از استفاده از این محصول فراموش نکنید.

 1. آستر چهره

همانند آستر نقاشی که یک سطح را برای نقاشی کردن آماده می‌سازد؛ آستر چهره نیز در آماده‌سازی پوست کاربرد دارد. این محصول موجب از بین رفتن چین‌ و چروک پیشانی نخواهد شد اما روش مؤثری در کاهش برجستگی و نمایان بودن آن‌ها است. آستر صورت را می‌توان در انواع پودر، ژل یا کرم تهیه کرد. این محصول به صاف و روان نمودن پوست کمک خواهد کرد و قابلیت‌های اساسی پوست را از زمان استفاده، در طول روز، نگه خواهد داشت.

 1. بوتاکس

اگر از سوزن نمی‌ترسید در این صورت استفاده از بوتاکس برای از بین بردن چین‌ و چروک پیشانی می‌تواند روش مناسبی برای شما باشد. بوتاکس یک نوع روش درمانی است که از سم بوتولینوم استفاده می‌کند. به‌محض تزریق این ماده در بافت موردنظر، آن را برای مدت موقتی فلج خواهد کرد که خاصیت انقباض را از آن خواهد گرفت. به‌بیان‌دیگر، پس از استفاده از بوتاکس، با اخم کردن، چین‌ و چروک‌های طبیعی دیگر نمایان نخواهند شد. البته توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس برای هر فردی مناسب نیست و در کنار هزینه آن، می‌تواند عوارض جانبی زیر را به همراه داشته باشد.

 • درد، ورم یا کبودی در ناحیه تزریق‌شده
 • سردرد
 • نشانه‌های شبه آنفولانزا
 • خشکی چشم

حتما بخوانید: از بین بردن چروک لباس یا رفع چروک بدون اتو


مدارا با چین‌ و چروک پیشانی

نبرد در دست اقدام علیه روند پیری بعید است در آینده نزدیک به پایان رسد. همچنین تحقیقات فراوانی در مورد محصولات با قابلیت کاهش یا از بین بردن چین‌ و چروک پیشانی وجود ندارد. بیشتر نشانه‌های درمانی بر اساس اطلاعات فردی صورت گرفته که نمی‌توان به‌عنوان یک‌راه حل جامع به آن نگاه کرد.

به‌طورکلی از بین بردن کامل خطوط پیشانی سخت و یا دست‌نیافتنی است اما اقدامات و روش‌های مؤثری برای کاهش برجستگی آن‌ها وجود دارد. بهترین راه برای کاهش سرعت روند پیری، اتخاذ سبک زندگی سالم، برنامه غذایی بهینه، دوری از اشعه‌ی خورشید، ورزش مرتب و مدیریت استرس است که این رفتارها با سالم نگه‌داشتن پوست و دیگر اجزای بدن، شانس بروز چین‌ و چروک را کاهش می‌دهند.

منبع: healthline

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا