Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
آشنایی با قسمتهای داخلی یک آکواریوم آب شور مرجانی – مجله آسان طب

آشنایی با قسمتهای داخلی یک آکواریوم آب شور مرجانی

قسمت داخلی یک آکواریوم ، هر آن چه که داخل یک آکواریوم می باشد ، گویند که سنگ ها و یا شن ها نیز جزو این قسمت می شوند. در مقاله های قبلی با قسمتهای خارجی یک آکواریوم آب شور مرجانی آشنا شدید . در این مقاله از مجله ی آسان طب به آشنایی با قسمت های داخلی یک آکواریوم آب شور مرجانی می پردازیم.

آشنایی با قسمتهای داخلی یک آکواریوم آب شور مرجانی

قسمت داخلی یک آکواریوم

اجازه دهید که از پایین یک آکواریوم شروع کنیم. شن یک مسئله دشوار است ، به این علت که هیچ روش غلط و درستی ندارد. شما شاید از هر گروه سوالاتی مبنی بر این داشته باشید که عمق مناسب چقدر و شن مناسب چه نوعی است؟ پاسخ های متفاوتی دریافت خواهید کرد. زیرا شن به جلوه ی آکواریوم مربوط می شود ، شما شاید مایل به استفاده از عمق زیاد باشید. اکثرا عمقی را که در نظر می گیرند از 3.5 تا 20 سانتی متر می باشد و از انواع مختلف شن استفاده می کنند که نتایجی مشابهی را خواهد داشت.

آشنایی با قسمتهای داخلی یک آکواریوم آب شور مرجانی

قسمت داخلی یک آکواریوم آب شور مرجانی

یکی از مسایلی که شن را با اهمیت می کند یک تعداد حیواناتی است که یا در شن زندگی می کنند و یا ماهی هایی که تونل هایی در شن حفر می کنند و به نوعی زندگیشان به شن وابسته می باشد. نکته ی مهمی که در مورد شن ها وجود دارد این است که اصلا نیازی به خرید شن زنده نیست چون شن خشک هم ارزان تر است و هم طی مدتی زنده خواهد شد. یکی از مزایای شن خشک این است که در اول کار زمانی که سنگ ها را خواهید چید ، بهتر است قبل از اضافه کردن آب باشد که با وجود شن زنده امکان پذیر نیست ولی با شن خشک هیچ ایرادی نخواهد داشت.

یکی از گزینه هایی که پیشروی شماست ، خالی نگه داشتن کف آکواریوم است . این روش مزایای خود را دارد مثلا می توانید خروجی پمپ را به هر سمتی بر گردانید بدون اینکه نگران پخش شدن ذات ریز شن در آکوریوم باشید. کف آکواریوم طی یک مدتی از جلبک کرولاین و مرجان پوشیده خواهد شد و این روش نیز جذابیت خود را دارد، اما نیاز به سطح بالایی از تجربه و مهارت در این سرگرمی است.

آشنایی با قسمتهای داخلی یک آکواریوم آب شور مرجانی
لایوراک یا سنگ زنده، یکی از مهمترین بخش های کل آکواریوم شما می باشد. سنگ ها فنداسیون مرجان های شما خواهد بود و همچنین محیطی برای زندگی موجودات را فراهم خواهد آورد و آکواریوم شما را از یک جعبه ی شیشه ای به یک محیط زیست زیبا در نوع خود تبدیل خواهد کرد. لایوراک ها شکل ها ، اندازه ها و رنگ های مختلفی دارند. در بعضی ها مرجان های زنده ی بر روی آنها است. تقریبا چیزی که در تمام لایوراک ها یکسان است داشتن سوراخ هایی برای زندگی موجودات در آنهاست. درون لایورک ها موجودات خطرناکی هم می تواند باشد به طور مثال میگویی به نام مانتیس می تواند به راحتی در این سورخ ها پنهان شده و به درون آکواریوم شما راه یابد که می تواند آکواریوم شما را داغون نماید.
اگر قصد استفاده از سنگ زنده را دارید حتما هنگام خرید سنگ ها را بازرسی نمایید و حیوانات مضرر را از آن حذف نمایید. شقایق های وحشی ، کرم ها و سایر انگل هایی که پیدا کردنشان سخت است. به همین خاطر است که بسیاری از سنگ خشک استفاده می کنند چون امن تر است.اگر سنگ خشک پیدا نکردید می توانید لایوراک را به سنگ مرده تبدیل کنید بعد استفاده نمایید. قبل ازاستفاده از از لایوراک یا سنگ مرده می توانید در صورت تصفیه نبودن ، ان را تصفیه نمایید به طوری که آنرا در مخزنی با جریان و دمای مناسب برای چند ماه قرار داده تا هم ذراتی در لابه لای آن نماند و هم بوی بد آن دفع شود.در این مدت نور نیز لازم نیست.و همچنین می توانید قبل از آن ، سنگ ها را با آب شیرین شستشو نمایید.
برای چیدن سنگ ها به شیوه ی بسیار زیبا و جذاب شما می توانید تصاویری از صخره های مرجانی طبیعی در اینترنت ببینید و از آنها الهام بگیرید. با توجه به این تصاویر و ایده ای که در ذهن دارید اقدام به خریدن سنگ نمایید. شما برای هر 8 لیتر آب نیاز به 1 کیلوگرم سنگ دارید. یک آکواریوم با گنجایش 80 لیتر نیاز به حداقل 10 کیلوگرم سنگ دارد. نکته ی مهم این است که سنگ ها رابا زاویه ای بچنید که سطح صاف بیشتری داشته باشد تا بتوانید تعداد بیشتری مرجان روی آنها بچینید . در این صورت هم زیباتر خواهد بود و هم طبیعی تر.
اقیانوس دارای ترکیبی از انواع شگفت انگیزی از سنگ هاست. بهتر است است شما توجهتان را به گونه هایی که دارای تخلخل زیاد و سوراخ های بیشتر است که به راحتی بتوان روی هم سوار کرد، جلب نمایید. بهترین روش ، نگاه ترکیبی به تمام سنگ هاست ولی با کمی آزمون و خطا و تجریه می توان به ترکیبی زیبا و کارا رسید. یک نکته ی که باید در ذهن داشته باشید جریان است. نباید در آکواریوم نقطه ی کوری باشد چون نمی خواهیم جلبک و سیانو باکتری در آکوایوم رشد نماید.

آشنایی با قسمتهای داخلی یک آکواریوم آب شور مرجانی

سنگ خشک در یک آکواریوم

راحت ترین روش زمانی است که قصد استفاده از سنگ خشک را داشته باشید. در این صورت تمام سنگ های موجود را در یک جا جمع می کنیم و بعد به اندازه ی کف تانک خومان روزنامه در زمین پهن می کنیم. بعد سنگ ها را به شکل دلخواه بچینید و فرض کنید که یک حلزون یا ماهی ای هستید که در آن زندگی می کنید. آیا خدمه ی تمیز کننده ها به تمام غارها و سوراخ ها دسترسی دارند؟
آیا سوراخ ها برای شما قابل مشاهده خواهد بود؟ ماهی ها بیشتر جایی را دوست دارند که شما به آنجا دسترسی نداشته باشید ولی بهتر است قادر به دیدن سنگ ها از تمامی زوایا باشید. بهترین نوع چیدمان چیدمانیست که صخره ها در قسمت های مرکزی تانک قرار داده شوند و اطراف آنها از ۴ طرف کاملا آزاد و بدون برخورد با شیشه باشد که در این صورت بهترین نوع جریان در تانک وجود خواهد داشت.
ساختاری را در ذهن داشته باشید که در موارد اضطراری بتوانید ماهی های یک آکواریوم را به آسانی بگیرید. گرچه منظور ما بیشترگرفتن ماهی هایی است که از کهولت سن می میرند، اما گاهی اوقات پیش می آید که از اضافه کردن یک ماهی در یک آکواریوم پشیمان می شویم. چون ماهی ها رفتار های فردی خاصی از خود نشان می دهند حتی اگر آن ماهی جزو ماهی هایی با رفتار صلح آمیز باشد . اگر سنگ ها به طوری که شما می خواهید نماند می توانید از چسب و لوله های پی وی سی استفاده کنید. در بعضی از تانک های بسیار بزرگ سنگ ها باید با مواد خاصی به همدیگر متصل شوند.
چیدن سنگ ها یکی از سخت ترین قسمت ها است و بحث های زیادی درباره آن شده است. بعضی اوقات افتادن سنگ ها در یک آکواریوم موجب آسیب رساندن به مرجان ها و حتی اگر سنگ سنگینی باشد موجب شکسته شدن یک آکوایوم شده است. متصل کردن یک حرکت کلیدی است. ماهی های بزرگ ، حلزون ها ، سخت پوستان و حتی امواج می تواند سنگ ها را حرکت دهد. ساختاری را که ساخته اید را حتما آزمایش کنید و از جاذبه به سود خود استفاده کنید.در اقیانوس سنگ ها به طور مکرر به اطراف سقوط می کنند تا اینکه در جایی گیر می کنند و ثابت می مانند. از ساختاری که ساخته اید عکس بگیرید تا بتوانید به همان صورت در آکوایوم بچینید. اگر به طور خشک کار می کنید می توانید اول شن را اضاف کنید و بعد سنگ ها را بچینید تا هنگام افتادن سنگ ها، شن مانند یک بالش عمل کرده و مانع شکسته شدن شیشه شود.
تجهیزات را در خاطرتان داشته باشید. خروجی پمپ خود را در مکانی قرار دهید که به نفع سیستم شما باشد . اگر سنگی مانع جریان آب در تانک بشود به مشکل بر خواهید خورد. بهتر است به جای سنگ یزرگ جلوی خروجی، از سنگ کوچک استفاده کنید تا جریان خوبی در تانک داشته باشید.به یاد داشته باشید که تجهیزات خراب می شوند پس آنها را در مکان هایی قرار دهید که به راحتی بتوانید تعویضشان کنید. پس این موارد را در خرید سنگ در نظر داشته باشید.

 

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35