شیر گاو و تاثیرات شگفت‌انگیز آن بر روی سلامتی انسان

شیر گاو یکی از نوشیدنی‌هایی است که در سراسر دنیا استفاده شده و مصرف طولانی آن با سلامتی همراه خواهد بود. شیر، مایع سفید رنگی بوده که توسط غدد پستانِ پستانداران تولید می‌شود. به طور معمول، همه پستانداران شیر را برای تغذیه فرزندان خود، تا زمانی که آن‌ها قادر به خوردن غذا شوند به کار خواهند گرفت.

شیر گاو و بررسی مزایای آن

علاقه‌مندان به مجله پزشکی آسان طب؛ شیر حاوی مواد مغذی ارزشمندی بوده و طیف وسیعی از مزایا را برای سلامتی افراد به وجود خواهد آورد، به عنوان مثال، کلسیم موجود در شیر از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند. با این حال برخی افراد قادر به هضم لاکتوز موجود در شیر نیستند، دلیل آن مشخص است، بدن آن‌ها به اندازه کافی قادر به تولید لاکتاز نمی‌باشد، وجود لاکتاز جهت هضم کردن شیر ضروری است.

شیر گاو

با توجه به مطالب فوق و نگرانی‌های موجود در رابطه با عدم تحمل لاکتوز و آلرژی شیر، طیف وسیعی از شیر‌های جایگزین مانند شیر بادام و شیر سویا در دسترس افراد قرار خواهند گرفت.

مزایای شگفت‌انگیز شیر

شیر به دلیل داشتن مواد مغذی مختلف یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌های موجود در سطح جهانی شناخته می‌شود. دستورالعمل وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا برای سال 2015 تا 2020 نیز حاکی از آن است که آمریکایی‌ها باید از لبنیات بدون چربی و یا کم‌چرب مانند شیر، ماست و پنیر مصرف نمایند. با این‌حال، آن‌ها همچنین به این موضوع اشاره دارند که افراد باید روزانه از چربی‌های اشباع شده کمتر از 10 درصد کالری استفاده کنند. شیر خالص و کره نیز نمونه‌هایی از مواد غذایی با چربی اشباع شده می‌باشند.

مصرف شیر و ارتباط آن با استحکام استخوان

شیر برای استخوان‌ها بسیار مفید است، زیرا منبعی غنی از کلسیم و مواد معدنی ضروری برای استخوان‌ها و دندان‌های سالم به حساب می‌آید. شیر گاو غنی شده از ویتامین D بوده و بر سلامت استخوان بسیار اثرگذار خواهد بود، زیرا کلسیم و ویتامین D به جلوگیری از پوکی استخوان کمک بسزایی خواهند کرد. روش‌های دیگری نیز برای بهبود سلامت استخوان و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان وجود دارند که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر خواهد شد:

فعالیت‌های بدنی منظم

تمرینات قدرتی

اجتناب از سیگار کشیدن

استفاده از یک رژیم غذایی سالم که حاوی سدیم کم و پتاسیم بالایی باشد

جذب ویتامین D نیز اغلب از طریق تابش نور خورشید صورت می‌گیرد، بنابراین قرار گرفتن در معرض نور خورشید جهت جذب ویتامین D امری ضروری است.

برخی مطالعات نشان می‌دهند که مصرف شیر، محصولات لبنی و کلسیم باعث ایجاد یکپارچگی استخوان در کودکان نشده و از شکستگی‌های شدید جلوگیری نخواهد کرد، اما با این وجود، شیر و محصولات لبنی هنوز هم برای رشد استخوان کودکان مفید می‌باشد.

شیر و ارتباط آن با سلامت قلب

شیر گاو منبع خوبی از پتاسیم بوده و از همین رو می‌تواند سبب افزایش غلظت خون و همچنین کاهش فشار خون گردد. بر اساس مطالعه‌ای که توسط دکتر Mark Houston، مدیر انستیتو فشار خون در بیمارستان St. Thomas نیز صورت گرفت، مشخص شد که افزایش مصرف پتاسیم و کاهش سدیم می‌تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلب عروقی گردد. این مطالعه همچنین نشان داد؛ افرادی که روزانه 4069 میلی‌گرم پتاسیم مصرف می‌کنند تا 49 درصد کمتر از افرادی که روزانه 1000 میلی‌گرم از آن را استفاده می‌کنند، دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند.

غذاهای غنی شده از پتاسیم نیز شامل موارد زیر می‌باشد:

شیر گاو

پرتقال

گوجه‌فرنگی

لوبیا

اسفناج

موز

آلو

ماست

با این وجود، مصرف بیش از حد پتاسیم نیز می‌تواند خطراتی همانند مشکلات قلبی را برای فرد به همراه داشته باشد، بنابراین هرگونه تغییر در رژیم غذایی و یا استفاده از مکمل‌ها باید تحت نظر پزشک انجام گیرد. شیر گاو حاوی مقادیر زیادی چربی اشباع شده و کلسترول است، بنابراین مصرف بیش از حد آن ممکن است منجر به ایجاد بیماری‌های قلبی گردد.

شیر و خاصیت ضدسرطانی آن

ویتامین D می‌تواند در تنظیم رشد سلول‌ها و جلوگیری از سرطان نقش مهمی را ایفا کند. تحقیقات به خوبی نشان داده است افرادی که در مکان‌های جغرافیایی با میزان حداقلی نور خورشید در حال زندگی کردن هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کولورکتال قرار دارند و چون شیر نیز حاوی ویتامین D می‌باشد، می‌تواند در این زمینه کمک بسزایی نماید.

برخی از مطالعات نیز بیانگر آن است که افزایش مصرف کلسیم و لاکتوز توسط محصولات لبنی، می‌تواند در جلوگیری از سرطان تخمدان اثرگذار باشد.

شیر و خاصیت ضدافسردگی آن

مصرف مقدار مناسبی از منابع ویتامین D توسط تولید هورمون سروتونین، با خلق و خو، اشتها و خواب در افراد مرتبط است، بنابراین کمبود ویتامین D با افسردگی، خستگی مزمن و PMS همراه بوده و همانطور که می‌دانید، شیر گاو و سایر محصولات لبنی اغلب غنی شده از ویتامین D می‌باشند.

شیر و ارتباط آن با عضلات

از آنجایی که شیر گاو کمک بزرگی برای رشد گاوهای کوچک است، از این رو می‌توان نتیجه گرفت که این شیرها قادرند تا سبب رشد در انسان شوند. شیر گاو یکی از منابع بسیار غنی پروتئین، در حقیقت پروتئینی با کیفیت بالا به حساب آمده که حاوی تمام اسیدآمینه‌های ضروری خواهد بود.

شیر گاو علاوه بر داشتن مزایای گوناگون، حاوی مقادیر زیادی از چربی اشباع‌شده نیز می‌باشد که می‌تواند سبب گرفتن انرژی از عضلات شود. حفظ عضله برای حمایت از متابولیسم و کمک به کاهش وزن مهم بوده و همچنین جهت حفظ و یا افزایش توده عضلانی بدون چربی نیز، مقدار و نوع پروتئین دریافتی امری ضروری است، به عنوان مثال؛ پروتئین موجود در محصولات لبنی سبب رشد و ترمیم عضلات خواهد شد.

طبق تحقیقات صورت گرفته، افزایش مصرف شیر می‌تواند توده عضلانی و قدرت را در طول تمرینات مقاومتی درون افراد جوان و سالمند افزایش دهد.

شیر و ارتباط آن با استئوآرتریت

شیر گاو

استئوآرتریت زانو در حال حاضر هیچ درمانی ندارد، اما محققان بر این باورند که مصرف روزانه شیر مانع از پیشرفت این بیماری خواهد شد.

محتوای تغذیه‌ای و جایگزین شیر

یک فنجان شیر خالص با 3.25 درصد چربی حاوی:

146 گرم کالری

8 گرم چربی

13 گرم کربوهیدرات

8 گرم پروتئین

یک فنجان شیر فاقد چربی و یا سرشیر حاوی:

86 گرم کالری

0 گرم چربی

12 گرم کربوهیدرات

8 گرم پروتئین

یک فنجان شیر سویا حاوی:

80 تا 110 گرم کالری

3 تا 4 گرم چربی

6 تا 7 گرم کربوهیدرات

5 تا 7 گرم پروتئین

یک فنجان شیر بادام نیز حاوی:

50 تا 60 گرم کالری

2.5 گرم چربی

5 تا 7 گرم کربوهیدرات

1 گرم پروتئین

برخی از مواد مغذی مهم نیز که در شیر خالص موجود است:

کلسیم:

محصولات لبنی همانند شیر، جزو یکی از ثروتمندترین منابع تغذیه‌ای کلسیم محسوب می‌شوند و وظیفه اصلی آن نیز توسعه و محافظت از استخوان و دندان‌ها می‌باشد. کلسیم همچنین جهت لخته شدن خون، بهبود زخم، حفظ فشار خون طبیعی و انقباض عضلانی از جمله ضربان قلب بسیار مهم است. سعی کنید غذاهای غنی‌شده از کلسیم را با منابع منیزیم و ویتامین D به کار بگیرید، زیرا ویتامین D از جذب کلسیم در روده کوچک کمک گرفته و منیزیم بدن را به استخوان وارد خواهد کرد. یک فنجان شیر خامه‌ای نیز حاوی حدود 306 میلی‌گرم کلسیم بوده که حدود 32 درصد از آن جذب بدن خواهد شد.

کولین:

شیر همچنین یکی از منابع غنی کولین بوده و در حرکت عضلانی، خواب، یادگیری و حافظه افراد نقش مهمی را ایفا خواهد کرد. کولین همچنین برای حفظ ساختار غشاهای سلولی، کمک به انتقال امواج عصبی، کمک به جذب چربی و کاهش التهاب مزمن نیز موثر است.

پتاسیم:

مصرف مطلوب پتاسیم با کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی، بیماری قلبی، فشار خون بالا، محافظت در مقابل از دست دادن توده عضلانی، حفظ تراکم معدنی استخوان و کاهش تشکیل سنگ کلیه همراه است. مصرف پتاسیم منجر به کاهش 20 درصدی مرگ و میر شده و مقدار مصرفی آن به صورت روزانه برای بزرگسالان 4700 میلی‌گرم می‌باشد.

یک فنجان شیر گاو، حاوی حدود 366 میلی‌گرم پتاسیم است، یعنی کمی بیشتر از نوشابه‌های شیرین، اما با این‌حال، اثرات گوارشی ناخوشایند از عدم تحمل لاکتوز همانند اسهال می‌تواند منجر به کاهش پتاسیم گردد.

ویتامین D:

این ویتامین به طور طبیعی در شیر گاو وجود ندارد، اما ممکن است در کنار سایر مواد مغذی جهت تقویت شیر گاو، شیر سویا، شیر بادام و انواع دیگر آن استفاده گردد.

همراهان آسان طب؛ ویتامین D در سلامت استخوان نقش اساسی داشته و در تشکیل، رشد و حفاظت از استخوان‌ها به کار گرفته خواهد شد. این ویتامین همچنین نقش مهمی در جذب کلسیم و عملکرد سیستم ایمنی بدن داشته و کمبود آن با ستئوپروز، افسردگی، خستگی مزمن، درد عضلانی، PMS، فشار خون بالا و سرطان روده بزرگ همراه است.

شیر منبع خوبی از ویتامین A و D بوده و همچنین حاوی مقدار کمی از ویتامین B2 یا ریبوفلاوین، ویتامین B12 و حدود 0.1 میلی‌گرم در هر فنجان، ویتامین B6 می‌باشد، همچنین مقدار اندکی منیزیم و فسفر نیز ممکن است در آن موجود باشد. نکته قابل توجه این است که برخی از این ویتامین‌ها مثل A و B2، با قرار گرفتن در معرض نور از بین خواهند رفت، بنابراین شیر‌هایی که در ظروف شفاف نگهداری می‌شوند، دارای مواد مغذی کمتری هستند.

برخی از تولیدکنندگان محصولات لبنی، برای ترغیب و تشویق استفاده از شیر، خصوصا در کودکان، با استفاده از طعم‌دهنده‌های مختلف همانند توت فرنگی، شکلات، شیر حاوی اُمگا-3، شیر بدون لاکتوز و شیر خشک، محصولات جدیدی را به وجود آورده‌اند. با این‌‌حال مصرف‌کنندگان باید توجه داشته باشند که با اضافه کردن برخی از این طعم‌دهنده‌ها، مقادیر قند موجود در آن افزایش خواهد یافت، بنابراین قبل از مصرف به برچسب آن‌ها توجه کنید.

نگرانی‌ها و اقدامات احتیاطی

شیر گاو

یکی از نگرانی‌های موجود، عدم تحمل لاکتوز در برخی افراد در هنگام خوردن شیر می‌باشد.

عدم تحمل لاکتوز منجر به بروز مشکلاتی اعم از نفخ، استفراغ و یا اسهال به هنگام مصرف محصولات لبنی خواهد شد، همچنین این امر می‌تواند جذب مواد مغذی دیگر را نیز دچار مشکل نماید، بنابراین نوشیدن شیر بدون لاکتوز می‌تواند منجر به کاهش و یا از بین رفتن علائم گردد.

حساسیت و آلرژی به شیر با عدم تحمل لاکتوز متفاوت است، آلرژی شیر گاو علائمی همانند خِس خِس سینه، آسم، اسهال، استفراغ و ناراحتی‌های دستگاه گوارش را به همراه خواهد داشت. واکنش‌های دیگر نیز شامل اگزما، ظهور دانه‌های خارش‌دار و التهاب در بینی بوده که در موارد شدید می‌تواند منجر به ایجاد خونریزی، پنومونی و حتی آنافیلاکسی گردد.

آیا شما از شیر تازه گاو استفاده می‌کنید؟

Source: http://asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52