شانه یخ زده و روش های درمان گرفتگی شانه

بیماری شانه یخ زده (Frozen shoulder) که همچنین به عنوان چسبندگی کپسول مفصلی شانه شناخته می شود، بیماری است که با سفتی و درد مفصل شانه مشخص می شود. نشانه ها و علائم معمولا به تدریج شروع می شود و در طول زمان بدتر می شود و گاهی ممکن است بهتر شود، معمولا این روند بین یک تا سه سال به طول می انجامد. اگر شما در دوران بهبودی از یک وضعیت پزشکی و یا روندی که از حرکت دادن بازوی شما ممانعت می کند مانند سکته مغزی یا ماستکتومی قرار دارید، خطر ابتلای شما به بیماری شانه یخ زده یا کپسولیت چسبنده افزایش می یابد.

شانه یخ زده

علائم بیماری شانه یخ زده

بیماری شانه یخ زده بطور معمول به آهستگی و طی سه مرحله پیشرفت می کند. هر مرحله می تواند ماه ها طول بکشد.

√ مرحله محدودیت حرکتی

 • زمانی که هر حرکت شانه شما دردناک می شود و محدودیت حرکتی ایجاد می شود.

√ مرحله بی حرکتی

 • درشروع این مرحله درد ممکن است کم شود. ولی شانه شما سفت تر شده و حرکت آن سخت تر می شود.

√ مرحله باز شدن

 • در این مرحله حرکت در شانه شما رو به بهبود می رود. در برخی از افراد درد در شب بیشتر می شود و گاهی اوقات موجب مختل شدن خواب می گردد.

علت یخ زدگی شانه

استخوان ها، رباط ها و تاندون هایی که مفصل شانه را تشکیل می دهند در یک کپسول بافت همبند قرار می گیرند. شانه ی یخ زده زمانی اتفاق می افتد که این کپسول در اطراف مفصل شانه ضخیم تر شده و موجب محدودیت حرکتی شود. پزشکان مطمئن نیستند که در چه افرادی این اتفاق می افتد. اگرچه احتمال آن زیاد است در کسانی اتفاق بیافتد که بیماری دیابت دارند و یا آنهایی که اخیرا به علت جراحی و یا شکستگی بازو شانه خود را ثابت نگه داشته اند.

عوامل خطر در شانه منجمدشانه یخ زده

برخی عوامل که ممکن است خطر ابتلا به شانه ی یخ زده را افزایش دهند، شامل:

1) سن و جنسیت: افراد از سن چهل سالگی به بالا، بخصوص خانمها، احتمال بیشتری می رود که به بیماری شانه یخ زده مبتلا شوند.

2) بی حرکتی یا محدودیت حرکتی: افرادی که برای مدت طولانی بی حرکت هستند و یا محدودیت حرکتی در شانه دارند احتمال خطر ابتلا به بیماری شانه یخ زده در آنها بسیار بالا است. بی حرکتی ممکن است در نتیجه بسیاری از عوامل باشد. شامل:

 • جراحی روتاتور کاف (یک گروه از ماهیچه ها و تاندون ها است که مفصل شانه را احاطه کرده و سر استخوان بازو را داخل حفره شانه نگاه می دارند)
 • شکستگی بازو
 • سکته مغزی
 • دوران بهبودی بعد از عمل جراحی
 • بیماری های جسمی

3) افرادی که به بیماری های خاصی مبتلا هستند بیشتر در معرض ابتلا به شانه یخ زده هستند. این بیماری ها که خطر ابتلا به شانه یخ زده را افزایش می دهند، شامل دیابت، پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید، بیماری قلبی عروقی، بیماری سل، بیماری پارکینسون می باشد.

تشخیص خشکی مفصل شانه

در طی معاینه بدنی، پزشک شما از شما می خواهد تا دست خود را در جهات مشخصی حرکت دهید تا ببیند در هنگام حرکت درد دارید و دامنه حرکتی شما را ارزیابی کند (محدوده فعال حرکتی). سپس پزشک شما ممکن است از شما بخواهد عضلات خود را شل کنید در حالی که دست های خود را حرکت می دهید (محدوده غیرفعال حرکتی). شانه یخ زده بر هر دو محدوده فعال و غیرفعال حرکتی اثر می گذارد. در برخی موارد پزشک ممکن است داروی بی حس کننده ای را در شانه شما تزریق کند تا محدوده حرکتی فعال و غیرفعال شمار را مشخص کند. معمولا شانه یخ زده را می توان به تنهایی از روی علائم و نشانه ها تشخیص داد. اما پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند که آزمایش تصویربرداری انجام دهید مانند: عکس با اشعه X (رادیوگرافی) یا MRI تا سایر مشکلات را ردیابی کند.

آگاهی از بیماری شانه یخ زده

یکی از شایع ترین علل بیماری شانه یخ زده، بی حرکتی است که ممکن است در نتیجه دوران بهبودی جراحت شانه، شکستگی بازو و یا سکته مغزی باشد. اگر جراحتی دارید که به سختی می توانید شانه خود را حرکت دهید، با پزشک خود در مورد حرکات ورزشی که می توانید انجام دهید تا دامنه حرکت مفصل شانه خود را حفظ کنید، مشورت کنید.

درمان برای شانه یخ زده شامل یک سری از حرکات ورزشی، گاهی اوقات مصرف کورتیکواستوئیدها و تزیریق داروهای بی حس کننده در مفصل شانه می تواند باشد. در موارد کمی ممکن است جراحی آرتروسکوپیک صورت گیرد، در طول آرتروسکوپیک شانه، جراح شما یک دوربین به نام آرتروسکوپ را به درون مفصل شانه وارد می کند. این دوربین تصاویر را بر روی یک صفحه ی نمایش نشان می دهد و جراح می تواند از طریق این تصاویر برای هدایت وسیله بسیار کوچک جراحی استفاده کند، مفصل شانه را شل کرده تا بتواند آزادنه تر حرکت کند. در شانه یخ زده معمولا یک شانه مبتلا می شود و شانه دیگر به این بیماری دچار نمی شود. اما در برخی افراد می تواند شانه دیگر را هم درگیر کند.

درمان یخ زدگی شانهشانه یخ زده

√ حرکات ورزشی برای شانه

 • یکی از موارد مهم در درمان شانه یخ زده، کنترل درد شانه است و حفظ دامنه حرکتی شانه تا جایی که امکان پذیر می باشد.

√ دارو درمانی

 • داروهای ضد درد که بدون نسخه می توان تهیه کرد مانند آسپرین و ایبوپروفن (ادویل و مورتین آی بی، و سایر داروها)، می توانند به کاهش درد و التهاب ناشی از شانه یخ زده کمک کنند. در برخی موارد، پزشک ممکن است داروی ضد درد و ضد التهاب قوی تری برای شما تجویز کند.

√ فیزیوتراپی

 • یک فیزیوتراپیست می تواند به شما تمرینات محدوده حرکتی را آموزش دهد تا جایی که امکان دارد در بهبود حرکت شانه شما کمک کند. همکاری شما و انجام این تمرینات در بهبود حرکت شما بسیار مهم است.

درمان جایگزین در انجماد مفصل شانه 

شانه یخ زده

♦ طب سوزنی

طب سوزنی شامل سوزن های بسیار نازکی است که درنقاط مخصوصی از بدن در پوست شما قرار داده می شود. به طور معمول، سوزنها به مدت 15 تا 40 دقیقه در محل خود باقی می مانند. در طی این زمان ممکن است سوزنها حرکت داده شوند یا دست کاری شوند. به این علت که سوزنها به نازکی مو و انعطاف پذیر هستند و معمولا به صورت سطحی قرار می گیرند. اکثر درمان های طب سوزنی نسبتا بدون درد هستند.

♦ تحریک عصبی الکتریکی پوست (TENS)

یک واحد TENS جریان الکتریکی ضعیفی را به نقاط کلیدی بر روی مسیر عصب وارد می کند. این جریان الکتریکی از طریق الکترودهایی که با پوست تماس دارند، وارد می شود. این عمل دردناک صدمه ای وارد نمی کند. دقیقا مشخص نیست که TENS چطور عمل می کند. اما تصور می شود که ممکن است موجب آزاد شدن اندورفین ها (Endorphins) (موجب مهار کردن درد عضلات می شوند) شود و یا رشته هایی که پیام های درد را هدایت می کنند را مسدود می کند.

جراحی گرفتگی شانه و بازوشانه یخ زده

جراحی شانه یخ زده بندرت انجام می شود. اما اگر هیچکدام از روشهای دیگر کمکی به بهبود نکند، پزشک شما ممکن است جراحی را توصیه کند تا بافتهای صدمه دیده را خارج و چسبندگی مفصل شانه را برطرف سازد. معمولا پزشکان این جراحی را از وسیله ای بنام lighted, tubular instruments (لوله ای است که در نوک آن وسیله ای برای روشنایی تعبیه شده) استفاده کرده و از شکاف کوچکی که در اطراف مفصل شانه ایجاد می کنند، وارد می کنند.

سایر روش های درمانی شانه یخ زده

در اکثر موارد، بیماری شانه یخ زده خود به خود بعد از 12 تا 18 ماه بهتر می شود. برای نشانه هایی که پایدار هستند، پزشک شما ممکن است موارد زیر را پیشنهاد کند:

√ تزریق استروئید

 • تزریق کورتیکواستروئیدها در مفصل شانه ممکن است به کاهش درد و بهبود حرکت شانه کمک کند. خصوصا در مراحل اولیه بیماری.

√ انبساط مفصل

 • تزریق آب مقطر در داخل کپسول مفصل می تواند در کشش عضلات کمک کند تا مفصل شانه راحت تر حرکت کند.

√ دست کاری شانه

 • در این روش از درمان بیماری شانه یخ زده، به بیهوشی عمومی نیاز دارید. بنابراین شما بیهوش شده و دردی احساس نمی کنید. سپس پزشک مفصل شانه را در جهات مختلف حرکت می دهد. این حرکات به شل شدن بافت سفت شده کمک می کند.

آمادگی برای ملاقات با پزشک

 • ممکن است ابتدا با پزشک خانواده خود درباره شانه یخ زده و علائم آن مشورت کنید، شاید شما را به پزشک متخصص ارتوپد ارجاع دهد.
 • قبل از دیدارتان با پزشک، می توانید نکاتی را که می خواهید بدانید بنویسید.
 • اطلاعات در مورد مشکلات پزشکی که دارید.
 • اطلاعات در مورد مشکلات پزشکی والدین یا خواهر و برادران شما.
 • همه داروها و مکمل های غذایی که مصرف می کنید.
 • سوالاتی را که می خواهید از پزشک بپرسید.

سوالات احتمالی پزشک

 • پزشک شما ممکن است از شما سوالاتی که در زیر آمده است بپرسد:
 • از چه زمانی علائم بیماری شانه یخ زده شروع شدند؟
 • آیا فعالیت هایی که انجام می دهید نشانه ها را بدتر می کند؟
 • آیا شانه شما تا به حال مجروح شده است؟ اگر این چنین است چگونه مجروح شدید؟
 • آیا دیابت دارید؟
 • اخیرا جراحی یا دوره ای از محدودیت حرکت در شانه داشتید؟

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا