اسیدهای چرب ضروری برای بدن و انواع آن

با انجام تحقیقات اخیر باید مصرف چربی رژیم غذایی را کاهش دهیم، ولی این موضوع نباید فراموش شود که بعضی چربیها برای سلامتی ضروری هستند و برخی دیگر اگرچه غیرضروری اند، اما موجب ارتقای نیروی سلامتی هستند. اسیدهای چرب ضروری باید از راه رژیم غذایی تامین شوند. این اسیدها و برخی چربیهای دیگر برای جذب ویتامین های محلول در چربی و مواد غذایی مرتبط با آنها مورد نیاز هستند. همچنین اسیدهای چرب ضروری بخش های اساسی از بافت عصبی در مغز را تشکیل داده و از اجزای ساختمانی هورمونهای بدن (مانند هورمون های استرولی تستوسترون و استروژن) و ترکیبات شبه هورمونی که سیگنال تولید می کنند (مانند پروستاگلاندین ها)، هستند. دو تا از خانواده اسیدهای چرب ضروری، خانواده امگا ۶ بر پایه اسید لینولئیک (LA) و خانواده امگا ۳ بر پایه اسید لینولنیک هستند.

اسیدهای چرب

اسیدهای چرب ضروری برای افراد چاق

شاید برای آنها که وزنی بیش از وزن مطلوب خود دارند، بهترین فرضیه این باشد که توانایی بدن در تولید اسید گاما لینولنیک مختل شده است. بنابراین مصرف منابع خالص GLA لازم و ضروری است. یک مکمل جایگزین برای این اسید تهیه اسید آلفا لینولنیک است. همان طور که تحقیقات پیشین نشان داده اند این اسید چرب می تواند در ایجاد خانواده پروستاگلاندین های 3 PGE استفاده شود به طوری که PGE 3S می تواند بیشتر نقشی های PGE S را انجام دهد. روغن ماهی پیشی سازهایی برای 3 PGE فراهم می کند و میتواند در زمانی که مسیرهای تبدیل امگا ۳ ضعیف عمل می کنند مورد نیاز باشد. منابع گیاهی اسیدهای چرب امگا ۳ اندک هستند، اما وجود دارند و ممکن است قابل اطمینان باشند. منابع گیاهی غنی از LNA، روغن دانه کتان تازه است. (روغن دانه کتان همیشه باید با مقدار اندکی ویتامین B6 خورده شود و بهترین زمان مصرف آن وقتی است که با یک مقدار پروتئین محتوی سولفور مانند پنیر کم چرب مصرف می شود). معمولا بیشتر منابع گیاهی موجود LNA روغن دانه کدو تنبلی (۱۵ درصد)، روغن سویا (۹ درصد، اما به دلیل مقدار زیاد LA یک منبع پیشنهادی برای منبع LNA نیست) و روغن گردو (۵ درصد) هستند. این روغن ها باید جامد باشند و از گرما و نور محافظت شوند. همچنین، دانههای خام کدو تنبل و گردو میتواند در جایگزینی این روغن ها استفاده شوند. به نظر می رسد مصرف یک قاشق سوپخوری از این روغن های جامد با دو قاشق سوپخوری از روغن های تصفیه نشده در روز کفایت کند.

مزایای اسیدهای چرب

اسیدهای چرب

در تسکین سندرم پیش قاعدگی مفید است. در خواص ضدالتهابی اهمیت دارند به کنترل آرتریتروماتوئید کمک می کند. اسیدهای چرب امگا ۳ همچنین در کنترل آرتریت و شرایط دژنراتیو مشابه دیگر عمل می کند. علیه سلول های سرطانی در آزمایشگاه موثرند و به طور گستردهای در برخی درمان های سرطانی انسان استفاده می شوند. با بیماری قلبی از راه کاهش ویسکوزیته خون و کاهش میزان LDL مبارزه می کنند در حالی که چسبندگی پلاکتهای خونی را کاهش میدهند.اسید های چرب امگا ۳ میزان HDL را نیز افزایش میدهند.با فشار خون بالا مبارزه می کنند.و در مبارزه با آکنه، اگزما و دیگر بیماری های پوستی مفید هستند. می توانند به بیماری غده پروستات کمک کنند. نشان داده شده LNA به عنوان یک سوبسترا برای اعمال متعدد ویتامین های B عمل می کند. کمبود اسیدهای چرب امگا ۳ به عنوان یک عاملی اساسی بیماری های ذهنی و افسردگی نام برده می شود. خانواده 3 PGE در بهبود پاسخ ایمنی نقش دارند.در نوروپاتی (آسیب عصب) دیابتی مفید هستند. در ظرف یک سال، مصرف دوز بالا از GLA  ۴۸۰ میلی گرم در روز وضعیت عصب را در ۱۳ مورد از ۱۶ مطالعه کنترل شده، بهبود بخشید.به نظر می رسد اسیدهای چرب امگا ۳ در بهبود حساسیت انسولینی، افزایش اکسیداسیون چربیها برای سوخت، افزایش ترموژنزیس (گرمازایی) و کاهش ذخایر چربی کمک می کنند. برخلاف GLA، اسیدهای چرب امگا ۳ نمیتوانند به عنوان یک سوبسترا در سنتز اسیدآراشیدونیک عمل کنند.

دسترسی اسیدهای چرب

اسیدهای چرب

به گزارش مجله پزشکی آسان طب به نظر میرسد GLA نسبت به اسیدهای چرب امگا ۳ در کنترل وزن از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. مقدار چشمگیری از آن در شیر مادر، روغن گیاه علف خر، روغن گل گاوزبان و روغن دانه کشمش سیاه یافت می شود. اثر بخشی دوزهای این اسید بین ۹۰ تا ۴۰۰ میلی گرم به اثبات رسیده است. این مقدار دوز در ۲ تا ۸ کپسول ۵۰۰ میلی گرمی روغن دانه علف خر یافت می شود. بعضی افراد احساسی می کنند که تنها، دریافت دوزهای بالاتر برای آنها سودمند است.GLA زمانی بالاترین میزان تاثیر را دارد که همراه با ویتامین B6 و ویتامین E مصرف شود. از آنجا که در رژیمهای غذایی غربی مدرن، اسیدهای چرب به جبران این عدم تعادل نخواهد بود؛ بنابراین افراد تحت رژیم غذایی باید مکملهای حاوی ۲ تا ۳ گرم اسیدهای چرب امگا ۳ با اثربخشی و درجه خلوص بالای به دست آمده از روغن ماهی را به طور روزانه (۵۰۰ میلی گرم تا ۱ گرم همراه با هر وعده غذایی) در نظر بگیرند و یا به رژیم غذایی خود روغن دانه کتان دو تا یک قاشق سوپخوری) اضافه کنند. دانه کتان پودر شدہ تکه تکه شده، تامین کننده لیگنان نوعی آنتی اکسیدان و سایر اجزای مفید برای سلامتی است، اما به علت وجود مقادیر بسیار جزیی گلیکوزیدهای سیانوژنیک، موادی که مازاد آنها تاثیر ناخواستهای بر عملکرد هورمون های تیروئیدی دارند؛ نباید به مقدار بیش از ۴ قاشق در روز مصرف شوند.

استفاده زیاد اسید چرب و ضررهای آن

اسیدهای چرب

گزارش شده که GLA گه گاه موجب ایجاد آکنه می شود. براساسی تجربه یک پزشک متخصص چاقی، مشخص شد که دوز بالای در نظر گرفته شده به منظور بهبود کاهش وزن، میتواند موجب افزایش حساسیت به خون مردگی در بعضی افراد شود. اسیدهای چرب امگا ۳ و GLA، اسیدهای چرب اشباع نشده چند گانه بوده و از این رو نیازمند محافظت در برابر اکسیداسیون و رادیکال های آزاد مخرب هستند. به کارگیری همزمان ویتامین E طبیعی (400-200)، پلی فنولهای عصاره هسته انگور (۳۰۰- ۱۰۰ میلی گرم) و یا اسید آلفا لیپوئیک (۳۰۰ – ۱۰۰ میلیگرم) به صورت روزانه، پیشنهاد می شود. مصرف همزمان اسیدهای چرب امگا- ۳ همراه با دامنه وسیعی از آنتی اکسیدان ها و مکمل های ویتامینی و مواد معدنی، میتواند در پیشگیری از تبدیل GLA به اسیدآراشیدونیک و پروستاگلاندین های  بد کمک کننده باشد.اشخاصی که از مواد رقیق کننده خونی معینی استفاده می کنند، باید پیش از افزودن این روغن های ضروری به رژیم غذایی خود، به هر مقداری که باشد با پزشک متخصصی مشورت کنند. همان طور که در مطالب بالا به آن اشاره شد؛ هر دو GLA و اسیدهای چرب امگا ۳، به عنوان رقیق کننده های خونی طبیعی و مواد ضد انعقاد خون عمل می کنند.

منبع:https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا