گلوتامین چیست و چه مزایایی دارد

اگرچه گلوتامین یک اسیدآمینه غیرضروری است، اما توجه علمی گسترده ای را به دلیل نقش فیزیولوژیکی با اهمیت خود جلب کرده است. بدون شک از دهه ۱۹۸۰، بیشتر محققان گلوتامین را به عنوان یک ماده «ضروری مشروط» در نظر گرفته اند. مواد غذایی ضروری مشروط موادی هستند که بدن قادر به تولید آنها در مقادیر کافی جهت حفظ سلامتی تحت شرایط طبیعی است،اما تحت شرایط سخت یعنی زمانی که نیاز بدن بیش از سنتز این مواد است؛ باید در دسترس بدن قرار گیرند. تب و بیماری، محدودیت غذایی و سایر موارد جسمی و یا فشار روانی موجب خواهند شد تا بدن احتیاج به گلوتامین بیشتری نسبت به آنچه که توسط مکمل بیرونی در دسترس قرار خواهد گرفت؛ پیدا کند. اصولا تحت شرایط بدون استرس، گلوتامین کافی از اسید گلوتامیک، والین و ایزولوسین سنتز می شود. با این وجود، استرس می تواند موجب افت سطوح گلوتامین در خون به میزان ۳۰ درصد و سطوح آن در عضله به میزان ۵۰ درصد شود. استفاده از گلوتامین در بدن به قدری گسترده است که به وفور در بدن یافت می شود. بعضی محققان تخمین زده اند که گلوتامین تقریبا ۶۰ درصد ذخایر اسید آمینه آزاد درون عضلانی را شامل می شود، همچنان که ۲۰ درصد ذخایر اسیدهای آمینه خون را نیز در بر میگیرد.

گلوتامین

تاثیر گلوتامین در سلامتی بدن

گلوتامین اسید آمینه اصلی موجود در مایع مغزی نخاعی نیز هست.گلوتامین نه تنها در سوخت و ساز عضلات بلکه در سوخت و ساز مجرای روده ای، کلیه ها، کیسه صفرا، لوزالمعده و کبد نیز شرکت می کند. در بین اسیدهای آمینه، گلوتامین به طور منحصر به فردی به عنوان یک منبع انرژی برتر به منظور تکثیر سریع سلول ها، مانند آنهایی که در دیواره رودهای و سیستم لنفاوی وجود دارند، استفاده می شود. همچنین به عنوان یک تنظیم کننده تعادل اسیدی، بازی در بدن عمل می کند یعنی، به حفظ PH مناسب از راه تولید و انتقال آمونیاک کمک می کند. این بخشی از اهمیت گلوتامین برای سلامتی کبد و مغز است. هنگامی که اسید گلوتامیک با آمونیاک ترکیب شود؛ گلوتامین تولید می شود. گلوتامین تنها اسیدآمینه ای است که می تواند به آسانی از سد خونی مغزی عبور کند. گلوتامین به عنوان پیش سازی برای هر دوی اسید گلوتامیک (یک نروترانسمیتر تحریک کننده) و GABA (یک عامل آرامبخش) عمل می کند. قابل توجه اینکه، اسید گلوتامیک نمیتواند از سد خونی مغزی عبور کند. از سوی دیگر، گلوتامین برای بازیافت و ترمیم عضله بسیار حیاتی است؛ زیرا یک حامل نیتروژنی بین بافتی و یک پیش ساز مهم اسیدهای نوکلئیک، نوکلئوتیدها، قندهای آمینی و پروتئینها است. بیماریها، فشارهای جسمانی و روانی همگی موجب تخلیه ذخایر گلوتامین بدن می شوند. متخصصان معمولا مکمل دهی با ۲ تا ۳ گرم گلوتامین، یک یا دو بار در روز را توصیه می کنند. این اسیدآمینه باید با آب و همراه با معده خالی یا به شکل یک محصول طراحی شده به منظور جذب بیشتر مصرف شود.

برای بدنسازان و ورزشکاران

گلوتامین

به گزارش مجله پزشکی آسان طب گلوتامین آنابولیک و احیا کننده (ترمیمی) بوده و موجب رهایش هورمون رشد (GH) می شود؛ به سنتز بافت خالص کمک می کند، زمان بازیافت را کاهش می دهد و با حجیم سازی سلول رشد عضلات را تحریک می کند. مصرف تنها ۲ گرم گلوتامین با معده خالی میتواند موجب رهایش GH شود. برای افراد با مشکلات مجاری گوارشی گلوتامین منبع سوختی عمده برای سلول هایی است که رودهها را پوشانده اند. در ژاپن از افراد مبتلا به زخم معده خواسته شد، ۱ گرم گلوتامین را ۳ بار در روز مصرف کنند. در بیمارستان وابسته به دانشگاه هاروارد، گاهی به افراد بالغ مبتلا به اسهال ۱ قاشق چایخوری گلوتامین (در حدود ۴ گرم) محلول در آب، ۶ بار در روز تجویز میکنند.

برای تغذیه، افسردگی، عصبانیت و خستگی

گلوتامین

گلوتامین می تواند برای تامین نیاز مغز به عنوان یک منبع سوختی جایگزین، برای کمک به کنترل مصرف قند، مورد استفاده قرار گیرد. افسردگی، خشم و خستگی علایم رایج دسترسی ناکافی مغز به گلوکز هستند، اما معمولا مصرف قند با ایجاد یک جریان سریع و غیر عادی انسولین وضعیت وخیمتری را به وجود می آورد. ۱ تا ۲ قاشق چایخوری گلوتامین (۴ تا ۸ گرم)، محلول در آب به جای غذای سبک حاوی قند مصرف کنید.برای سلامتی سیستم ایمنی گلوتامین عملکرد سیستم ایمنی و کبد را بهبود میبخشد. به این منظور مصرف ۲ گرم، یک یا دو بار در روز میتواند کافی باشد؛ ممکن است در طول دورهه ای استرس ذهنی ۴ تا ۸ گرم، یک یا دو بار در روز مورد استفاده قرار گیرد.

دسترسی و میزان مصرف

گلوتامین

میزان مصرف اسیدهای آمینه به لحاظ منبع مورد استفاده و همچنین قیمت آنها متفاوت است. فرآیند معمول، افزایش تدریجی دوز مصرفی طی چند روز تا رسیدن به یک دوز بیشینه است. نتایج قابل قبولی از راه مصرف اسیدهای آمینه همراه با مقادیر کافی آب با معده خالی پیش از خواب، یعنی، دو تا چهار ساعت پس از مصرف شام به دست آمده است. قندها و کربوهیدرات های خالص (تصفیه شده) نباید در وعدههای غذایی پیش یا پس از دریافت رها کنندههای GH مصرف شوند. اگرچه، GABA عامل آرام بخشی بوده و معمولا تنها باید هنگام شب مصرف شود، اما بسیاری از اسیدهای آمینه میتوانند هنگام بیدار شدن و در حدود یک ساعت پیش از وعده های غذایی به مصرف برسند. مقادیر بیشتر لزوما نمی تواند، مفید باشد. مصرف مقادیر بالای اسیدهای آمینه خالص موجب اسهال، ناراحتیهای معده و اختلال در خواب خواهد شد. متخصصان بر این باورند که ترکیب یک گرم ال آرژنین با یک گرم ال اورنیتین پیش از خواب پیشنهاد بهتری است. سایر محققان دوزهای بالاتری، شاید ۵ تا ۶ گرم را پیشنهاد می کنند. دوزهای مصرفی GABA تنها ۱ تا ۲ گرم است. از طرف دیگر، ال گلیسین مستلزم مصرف دوزهای بسیار بالاتری است و باید بر اساس دستورالعملهای تولیدکننده آن مصرف شود. استفاده از رها کننده های GH  همواره باید به صورت چرخه ای باشد؛ اسیدهای آمینه خالص باید به صورت ناپیوسته (وقفه ای) برای حداقل یک هفته در هر ماه مورد استفاده قرار گیرد. ۲ گرم اسیدآمینه ال گلوتامین می تواند موجب افزایش رهایش GH شود. از آنجا که ویتامین B6، به منظور بیشترین بهره مندی از این اسیدهای آمینه ضروری است، به برخی از ترکیبات آنها افزوده می شود. همین طور سایر مواد غذایی ارزشمند جهت رهایش GH شامل پیش سازهای استیل کولین، مانند کولین (یا فسفاتیدیل کولین تغلیظ شده) و ویتامین B6 (اسید پانتوتنیک)، می تواند از این شرکتها خریداری شود. توصیه های ارایه شده برای موارد اخیر معمولا دربرگیرنده ۳ گرم کولین و ۱ گرم ویتامین B5 بوده که در دوزهای مجزا قابل مصرف هستند. GABA در بازار به شکل های تقلبی هم موجود است، بنابراین تنها باید از شرکتهای معتبر خریداری شود. در حال حاضر، شکل آلفا کتوگلوتارات از اورنیتین تنها شکل در دسترسی آن است، که باید پس از انتخاب دقیق خریداری شود. تحقیقات به منظور کشف رها کنندههای جدید GH برای افزودن به فهرست مکمل های موثر ادامه دارد. با این حال، نباید انتظارات غیر واقعی درباره رها کننده های خوراکی GH را دنبال کرد. آنها در افراد زیر ۳۵ سال و در افراد سالم به بهترین نحو عمل می کنند. خوشبختانه، برخی موارد مانند ال گلوتامین، بهبود دهنده های عالی تندرستی، صرف نظر از تاثیر نهایی آنها بر روی رهایش GH هستند.

منبع:https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا