تشکیل چربی و روش های جلوگیری از آن

مهارکننده های لیپوژنز موادی هستند که تشکیل چربی از سوخت و ساز کربوهیدراتها و پروتئینها را کند می سازند. این به معنی مهار سنتز تری گلیسیریدها و یا کلسترول و همچنین جلوگیری از تشکیل چربی در سلولهای چربی است. برخی از داروهای شناخته شده، مانند تریتون، لیپوژنز را مهار می کند، اما این داروها اثرات جانبی زیادی داشته و تاثیر آنها با مصرف طولانی مدت از بین میرود. جایگزین های طبیعی سالم و موثر در حال حاضر کشف شده اند. یکی از این جایگزین های طبیعی اسید هیدروکسی سیتریک (HCA) است، که معمولا در ترکیب با یک ماده معدنی مانند هیدروکسی سیترات کلسیم در دسترسی است. HCA اولین بار از پوست خشک میوه گارسینیاکامبوجیا (گیاه بومی آسیای جنوبی) استخراج شد. همچنین میوه های گونه های درختان مرتبط نیز HCA تولید می کنند.

تشکیل چربی

گارسینیاکامبوجیا و جلوگیری از تشکیل چربی

به گزارش مجله پزشکی آسان طب مواد خام استخراج شده از گارسینیاکامبوجیا عموما به عنوان ادویه و ترشی در آشپزی برای نمونه، در تهیه غذاهایی که با ادویه تند پخته می شوندبه کار می روند. همچنین عصاره آن به عنوان یک ماده محافظت کننده، دارویی ملین برای درمان انگل ها و کرمهای رودهای و بیماریهای گوارشی کبدی مصرف میشود. جالب اینکه، در مناطقی که این ماده به طور سنتی استفاده می شود، این باور وجود دارد که گارسینیاکامبوجیا در بیشتر وعدههای غذایی موجود است. هر چند، هنوز هم در کشورهای غربی کمابیش یک نوع دلسردی درباره مصرف HCA به عنوان یک ماده غذایی کمکی وجود دارد، اما تحقیقات انجام شده طی سالهای دور نشان میدهد که روش های تصفیه و خالص سازی آن با نقص همراه بوده و زمانی که این ماده به طور صحیح مصرف شود، HCA در نهایت می تواند انتظارات را برآورده سازد.

این مواد به چه شکل تشکیل چربی را مهار می کند

تشکیل چربی

به دلیل قابلیت HCA در کاهش سنتز چربیهای خالص این ماده بسیار مورد توجه است. طی سوخت و ساز طبیعی مواد غذایی، کربوهیدراتهایی که نه برای تولید انرژی به کار می روند و نه به شکل گلیکوژن ذخیره می شوند در کبد به وسیله آنزیم ATP سیترات لیاز به چربیها تبدیل می شوند. HCA فعالیت این آنزیم را مهار می کند و با انجام این کار، تشکیل استیل کوآنزیم A یک ماده بیوشیمیایی نقش کلیدی در سوخت و ساز کربوهیدرات و چربی بازی می کند را کاهش می دهد. در نتیجه، تولید لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) و تری گلیسریدها مهار می شود. اثر نهایی این عملی کاهش تولید و تشکیل چربی ، اشتها و مصرف غذا HCA به طور گستردهای برای بیش از دو دهه مورد مطالعه قرار گرفته است.آزمایشات حیوانی بی شماری که در بیشتر دانشگاه ها به مرحله اجرا در آمده و در ژورنال های مروری شرح داده شده است؛ دو شاخص ایمنی و کارایی آن را مهار تولید چربیها از کربوهیدرات ها به اثبات رسانده اند. نتایج این آزمایشات به اندازه ای چشمگیر است که یکی از بزرگترین شرکتهای دارویی جهان، یعنی هافمن لاروج، نه تنها بیشتر کارهای انجام شده را حمایت کرده بلکه تلاش کرده تا HCA مصنوعی را با عنوان داروهای رژیمی به طور انحصاری به بازار عرضه کند.

HCA و جلوگیری از تشکیل چربی

تشکیل چربی

از آنجا که اثر مطلوب، تابع دوز مصرفی مناسب است، کنترل کیفیت اهمیت اساسی دارد. همان طور که این مواد استخراج می شوند، تعیین مقدار دقیق HCA موجود در عصاره تا حدودی مشکل است. بیشتر شرکت ها تاکید میکنند که غلظت HCA محصولات آنها ۵۰ درصد است، در حالی که عملا اسید تارتاریک، اسید سیتریک و دیگر اسیدهای ارگانیک موجود در پوسته بیرونی را به اشتباه به عنوان بخشی از محتوای HCA محسوب می کنند. همچنین شکل HCA مورد استفاده نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در آزمایشات حیوانی، ثابت شده است که شکل لاکتونی HCA تاثیر کمتری نسبت به شکل نمکی آن دارد. براساس اطلاعات به دست آمده از شرکت هافمن  لاروچ میزان تبدیل HCA آزاد در محلول به شکل لاکتونی آن در دمای پایین اتاق با نقطه تعادلی (معمولا ۲۰ تا ۲۵ درصد لاکتون)، به تقریبا ۱۰ درصد در هفته رسید که وابسته به غلظت آن است. در اصل تمامی آزمایشات دارویی از تری سدیم هیدروکسی سیترات خالصی بدون شیره های جلوگیری کننده از جذب، از پکتینها یا دیگر ترکیبات مشابه بهره می گیرند. به طور مشابه، تفکر رایج این است که کلسیم به عنوان جزیی از نمک HCA مانع از جذب این ترکیب شده یا به عبارت دیگر فعالیت این ترکیب را کاهش میدهد. باید این نکات را به ذهن سپرد که اشکال HCA موجود در فروشگاههای عرضه مواد غذایی به ندرت به سطوح کیفی مطلوب خود میرسند.

دسترسی و میزان مصرف

تشکیل چربی

از آنجا که تمامی فرآورده های گارسینیا موجود در بازار به صورت عصاره استخراج شده نه به صورت HCA خالص، مصرف کنندگان باید به دنبال موادی باشند که حاوی مقادیر واقعی HCA هستند. برای نمونه، ۵۰۰ میلی گرم هیدروکسی سیترات کلسیم معادل ۵۰ درصد HCA است که در واقع تامین کننده ۲۵۰ میلی گرم HCA است. دوز موثر HCA واقعی از ۱۰۰۰ میلی گرم آغاز می شود که باید دو یا سه بار در روز همراه با یک رژیم غذایی کم چرب و سرشمار از کربوهیدراتهای پیچیده مصرف شود. مصرف سه گرم HCA اگر از نمک پتاسیمی HCA مشتق شده باشد؛ شروع خوبی محسوب می شود. شواهد معتبر در دسترس به منظور پشتیبانی از دوزهای مصرفی کمتر از ۳ گرم HCA در روز وجود ندارد و متخصصان به ندرت به برگشت مثبت ناشی از مصرف دوزهای زیر ۱۱ تا ۱۲ گرم نمک کلسیمی دست یافته اند. HCA کمابیش جزو سازندہی کوچک تعدادی از محصولاتی است که تحت عنوان مسکن قلمداد می شوند، اما دلیلی وجود ندارد تا معتقد باشیم که این مقدار هرگونه مزیتی را در بر گیرد. هیدروکسی سیترات پتاسیم که به طور کامل وارد واکنش شده به اندازه سه برابر هیدروکسی سیترات کلسیم موثر خواهد بود. یکی از متخصصان درگیر در یک تست پزشکی آزمایشی (پایلوت) در بیماران چاق غیرطبیعی با وزن تقریبی، بین 200 و 400 پوند دریافت که ۳ گرم HCA مشتق شده از ۵ گرم هیدروکسی سیترات پتاسیم به کاهش وزنی در حدود ۱/۵ کیلوگرم در هفته طی یک دوره ۳ هفته ای منجر شد. به طور ایده آل، فرد تحت رژیم غذایی باید HCA را با یک وعده غذایی سبک در حدود یک ساعت پیش از ناهار و شام و در صورت احساس گرسنگی، پیش از زمان خواب مصرف کند. این عمل به چندین روش قابل انجام است. مناسب ترین روش این است که یک پودر HCA را با یک تا یک و نیم فنجان بزرگ آبمیوه ترکیب کنیم. روشی دیگر این است که یک کپسول یا قرصی اثرگذار را با همان مقدار آبمیوه مصرف کنیم، اگرچه این روش نیازمند پوشش ظریفی است که باید . برای HCA به کار رود و اینکه قرص مورد نظر باید به طور ویژه ای تولید شده باشد. تاکنون روش دیگری که یک روکش ویژه برای HCA داخل غذاهای سبک یا مایعات تشکیل دهد؛ وجود ندارد. این روش به دلیل پیوند HCA با عناصر سازنده موجود در غذا به راحتی قابل اجرا نیست. به منظور کسب نتیجه بهتر، دو نوع عرضه ضروری است، یکی عرضه فوری جهت دستیابی به اثر آن در اشباع معده و دومی عرضهای که برای رهایش از روده کوچک به منظور دستیابی به بالاترین میزان سطوح HCA خون کنترل می شود. در کاربرد HCA و نتایج حاصل از آن خالص سازی و عرضه از اهمیت فوق العادهای برخوردارند.

منبع:https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا