لایه برداری شیمیایی و اثرات آن بر روی پوست

لایه برداری شیمیایی می تواند علائم پیری را از روی پوست شما از بین ببرد. متخصصین پوست با استفاده از این روش دقیقا این کار را انجام می دهند. لایه برداری شیمیایی می تواند بسیاری از علائم پیری را بر روی صورت و همچنین دست ها و گردن و سینه ها کاهش دهد. با این روش بعضی از بیماری های پوستی را درمان می کنند. متخصصین پوست از لایه برداری شیمیایی برای درمان بعضی از انواع آکنه و بیماری هایی که پوست را بی رنگ می کنند؛ استفاده می کنند. چه شما از لایه برداری شیمیایی برای از بین بردن علائم پیری استفاده کنید یا درمان بیماری پوستی، شما می توانید ببیند که:

 • خطوط و چروک های کمتر
 • یکنواختی رنگ پوست
 • رنگ پوست روشنتر
 • پوستی نرمتر

لازم است در بعضی از لایه برداری های شیمیایی مدتی درمان متوقف شود.

رفع علائم پیری با لایه بردراری شیمیایی

کاربرد لایه برداری شیمیایی

متخصصین پوست از لایه برداری شیمیایی برای درمان بیماری هایی نظیر:

 • آکنه (بعضی از انواع آن)
 • لکه های پیری
 • بی رنگی (رنگ غیر واضح، عدم یکنواختی رنگ پوست)
 • رنگ کدر پوست
 • خطوط ظریف (بخصوص زیر چشمها و اطراف دهان)
 • کک و مک
 • ملاسما
 • بوست ناهموار
 • آفتاب سوختگی پوست

لایه برداری شیمیایی برای درمان آکنه

 

پوشش بیمه: لایه برداری شیمیایی به عنوان یک درمان زیبایی شناخته می شود. بیمه هزینه درمان های زیبایی را پوشش نمیدهد.

 

پرسش های متداول

برای کمک به تصمیم گیری شما که آیا این درمان برای شما مناسب است یا نه، باید موارد زیر را بدانید:

 

هشدار:

نتیجه ای که شما بعد از لایه برداری شیمیایی می گیرید عمدتا به مهارت شخصی دارد که لایه برداری را انجام می دهد، بستگی دارد. برای حفظ سلامتی شما و گرفتن نتیجه ای که شما بدنبالش هستید، شما باید به متخصص پوست یا جراح پوست مراجعه کنید. این پزشکان دانش زیادی در مورد پوست دارند.

 

در طی لایه برداری شیمیایی چه اتفاقی می افتد؟

قبل از اینکه لایه برداری شیمیایی انجام شود، بعضی از بیماران نیاز به مراقبت دو تا چهار هفته ای قبل از لایه برداری دارند. این مراقبت می تواند نتیجه ای بهتر برای بیمار داشته باشد و عوارض جانبی بلقوه را کاهش دهد. پزشک به شما در مورد ضرورت انجام دادن یا ندادن این کار خواهد گفت. در روزی که شما لایه برداری را انجام می دهید، ابتدا باید برای این درمان آمادگی داشته باشید. این آمادگی شامل تمیز کردن کامل پوست می شود. اگر شما یک لایه برداری عمیق می خواهید انجام دهید، باید بیهوشی عمومی بگیرید، که شما را می خواباند. لایه برداری عمیق در یک محیط جراحی انجام گیرد.

بعد از آمادگی شما، پزشک شما لایه برداری را به سرعت و یکنواخت انجام خواهد داد. پزشک شما بدقت از پوست شما مراقبت می کند  تا لایه ها را دقیقا در زمان مناسب بردارد. با یک لایه برداری عمیق، یک قسمت کوچک پوست شما در یک نوبت درمان می شود. این کار اثر روی قلب و ریه های شما را کاهش می دهد. بعد از اینکه لایه برداری تمام شد، پوست شما آنطوری که لازم است درمان می شود. بیمارانی که لایه برداری متوسط را انجام می دهند شاید نیاز به کمپرس سرد و بدنبال آن استفاده از لوسیون یا کرم برای نرم کردن پوست شان لازم باشد. اگر شما لایه برداری عمیق انجام داده اید، زخمی که ایجاد می شود نیاز به پانسمان دارد.

لایه برداری شیمیایی

 

چه مراقبتهایی بعد از لایه برداری شیمیایی باید انجام دهید

پزشکان برای اینکه بیمارانشان نتیجه بهتری از درمان بگیرند، توصیه های زیر را به بیمارانشان می کنند:

استفاده از ترم کننده مستقیما روی پوست تا پوست نرم و مرطوب بماند. اگر پوست شما خشک و ترک خورده شود، می تواند زخم شود.

اگر پوست شما سوزش، خارش یا متورم شود با پزشک خود تماس بگیرید. مالیدن و خاراندن پوستی که لایه برداری شیمیایی شده می تواند عقونت کند.

در داخل و خارج از خانه پوست خود را برنزه نکنید. پوست شما بخوبی التیام نمی یابد.

بعد از بهبود پوست تان، از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند تا نتیجه بدست آمده پایدار بماند.

 

آیا باید وقفه ای بین درمان باشد؟

بعد از لایه برداری متوسط یا عمیق، شما نیاز به زمان دارید. برای لایه برداری عمیق شیمیایی لازم است به مدت دو تا سه هفته در خانه پوست شما احیا شود.

 

چه مدتی طول می کشد تا به نتیجه برسید؟

زمانی که پوست شما بهبود یابد، شما نتیجه را مشاهده می کنید. زمان بهبودی حدودا از یک روز  برای روشن کردن و یا لایه برداری متوسط تا چهارده روزاست و زمان ییشتری برای لایه برداری عمیق لازم است. برای گرفتن تنتیجه مطلوب شما از لایه برداری برای روشن کردن یا لایه برداری متوسط، شما ممکن است سه تا پنج جلسه نیاز به لایه برداری داشته باشید.

 

چه مدتی طول می کشد تا نتیجه نهایی حاصل شود؟

بیشتر نتایج دائمی نیستند چون پوست ما به پیر شدن ادامه میدهد. اگر پوست شما از نور خورشید صدمه زیادی دیده و یا پیش آگهی سرطانی به نام  AKs (نوعی پیش آگهی سرطان پوست که به علت در معرض نور خورشید قرار گرفتن ایجاد می شود که اگر درمان نشود به سرطان پوست منجر می شود) رشد کرده باشد، احتمالا پوست شما لکه های جدید و افزایش آنرا روی پوست خود خواهید داشت.

نتیجه نهایی لایه برداری شیمیایی

 

عوارض جانبی احتمالی چیست؟

لایه برداری شیمیایی را اگر یک پزشک با تجربه انجام دهد، عوارض جانبی کم است. بعضی از بیماران دچار عوارض جانبی می شوند:

قرمزی ماندگار که ممکن است ماهها طول بکشد.

تیره شدن پوست بطور موقت.

روشن تر شدن پوست (در لایه برداری متوسط و عمیق)

زخم (خیلی نادر است زمانی که لایه برداری توسط متخصص پوست انجام گیرد).

 

اگر عوارض جانبی شدید باشد، اغلب به این علت است که بیمار به دستورالعمل های پزشک عمل نکرده است. خطر ابتلا شما به عقونت و زخم بطور چشمگیری افزایش می یابد اگر شما:

 • اگر پوست خود را در مقابل نور خورشید محافظت نکنید.
 • دستورالعمل های مراقبت از زخمها را نادیده بگیرید.
 • خاراندن پوست لایه برداری شده یا جدا کردن پوست زخم.
 • بکار بردن لوازم آرایش قبل از بهبود پوست شما.
 • توجه نکردن به توصیه های پزشک خود و استفاده از وسایل برنزه کردن و یا انواع دیگر آن در خانه.

 

چه زمانی تکرار لایه بردرای شیمیایی بی خطر است؟

برای بدست آوردن نتیجه ماندگار، شما می توانید لایه برداری شیمیایی کم و متوسط را تکرار کنید. متخصص پوست به شما می تواند بگوید که چند بار می توانید درمان را تکرار کنید. هر شخصی فقط می تواند یک بار لایه برداری عمیق داشته باشد.

 

تاریخچه لایه برداری شیمیایی ایمن چگونه است؟

متخصصین پوست لایه برداری شیمیایی را بیشتر از پنجاه سال است که انجام می دهند. با یک پیشینه بی خطر عالی. حتی افرادی که رنگین پوست هستند می توانند در ایمنی کامل لایه برداری شیمیایی انجام دهند. اما آنها باید نزد متخصصین پوستی بروند که در لایه برداری پوستهای تیره تر خبره هستند. بدون این آگاهی، افرادی که رنگین پوست هستند(بخصوص آفریقایی آمریکایی ها، آسیایی، و لاتین) دچار مشکل رنگ دانه های دائمی می شوند.

 

آماده سازی برای لایه برداری شیمیایی

از سلامت خود محافظت کنید و آگاه باشید که چه نتیجه ای را می خواهید بگیرید. یک متخصص پوست همیشه قبل از لایه برداری شیمیایی مشاوره ارائه می دهد. برای کمک به شما تا بیشترین بهره را از این مشاوره ببرید، متخصصین پوست به شما توصیه می کنند که:

 • سوالات خود را بپرسید.
 • قبل از مشاوره اطلاعات مهم را جمع آوری کنید.

 

چه سوالاتی بپرسید و چه اطلاعاتی را جمع آوری کنید.

سوالاتی را که قبل از لایه برداری شیمیایی باید بپرسید:

 • شما باید سوالات زیر را قبل از لایه برداری شیمیایی بپرسید:
 • آیا یک پزشک متخصص پوست لایه برداری شیمیایی را انجام می دهد؟
 • چند بار این پزشک لایه برداری شیمیایی را برای افرادی که رنگ پوست شان مانند من بود، انجام داده است؟
 • چه کاری لازم است قبل و بعد از لایه برداری انجام گیرد تا بهترین نتیجه را گرفت؟
 • چه انتظاری از نتیجه کار می توانم داشته باشم؟
 • آیا من در معرض خطر بیشتری برای هر نوع عوارضی هستم؟
 • آیا باید بین درمان ها فاصله باشد؟
 • امکان دارد که عکسهای قبل و بعد از لایه برداری شیمیایی بیمارانی را که درمان کردید ببینم یا با آنها صحبت کنم؟

 

در طول مشاوره، متخصص پوست شما همچنین می تواند به شما بگوید که آیا درمان دیگری گزینه مناسب تری برای شما خواهد بود. ممکن است شما دریابید که پزشک شما توصیه می کند که بیشتر از یک حلسه برای درمان ضروری است. نتایج بسیاری از تحقیقات نشان می دهد که درمان ترکیبی می تواند نتیجه بهتر و ماندگارتری داشته باشد.

 

مواردی که باید قبل از انجام لایه برداری شیمیایی به پزشک خود بگویید

قبل از انجام لایه برداری شیمیایی، مطمئن شوید که اطلاعات زیر را به پزشک خود گفته اید:

اگر شما داروی ایزوترتینوئین مصرف کرده اید، دارویی که برای آکنه شدید تجویز می شود.

همه داروهایی که مصرف می کنید- یا اخیرا مصرف کرده اید. مطمئن شوید پزشک پوست شما در مورد آنتی بیوتیکها، داروهای آکنه، و داروهایی که شما بدون نسخه خریداری کرده اید، مانند آسپرین، اطلاع دارد.

اگر شما مرتبا تبخال می زنید با در گذشته تبخال می زدید.

اگر پوست شما براحتی زخم می شود.

تمام گیاهان، ویتامین ها، و مواد معدنی که مصرف می کنید. حتی اگر شما این مواد را برای مدتی مصرف نمی کنید، مطمئن شوید که این نکته را گفته اید.

همه جراحی ها و درمان های زیبایی را که داشته اید. در حالیکه بعضی از بیماران خجالت می کشند در این مورد صحبت کنند. در میان گذاشتن این اطللاعات با پزشک خود می تواند نتیجه متفاوتی را برای شما داشته باشد. چیزی را حذف نکنید- حتی اگر خیلی مهم بنظر نمی رسد.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35