داروی اریتروپویتین Erythropoietin یک هورمون طبیعی

همراهان عزیز با ما در این مطلب از سایت آسان طب همراه باشید تا برای شما از یک دارو که در آن هورمون طبیعی تولید شده در بدن وجود دارد. داروی اریتروپویتین همان داروی مورد صحبت است. در ادامه ی مطلب بیشتر از داروی اریتروپویتین و مشخصات آن و کاربردش در بدن برای شما عزیزان صحبت می کنیم.

 

مشخصات داروی اریتروپویتین

داروی اریتروپویتین
داروی اریتروپویتین( Erythropoietin )  و (Epoetin/ Darbepoetin)  با نام های اختصاری و تجارتی Neo Recormon, Eprex, Aranesp  در بازار و داروخانه ها در دسترس همگان قرار دارد. داروی اریتروپویتین جزو طبقه بندی دارویی  هورمون کلیه قرار می گیرد. باید بدانید که  میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو  کم  است و  میزان وابستگی و اعتیاد به دارو نیز کم می باشد. برای تهیه داروی اریتروپویتین حتما نیاز به نسخه پزشک است . استفاده از این دارو برای عموم نمی باشد.  این دارو در واقع یک هورمون طبیعی است که بوسیله کلیه ها، تولید می شود و بدن را برای تولید گلوبول های قرمز خون، تحریک می سازد. این دارو به دو شکل موجود می باشد: اپوتین و داربی پوتین، هر دو نوع این داروها برای درمان بیماری آنمی که معمولا همراه با دردهای مزمن کلیوی باشد بکار می روند. داروی اپوتین نیز دو نوع می باشد: نوع الما و نوع ہتا، هر دونوع آنها نیز برای درمان بیماری انمی بوسیله نوعی سرطان ایجاد می شود، مورد استفاده قرار می گیرند. بهترین زمان مصرف دارو ۱ تا ۳ بار در هفته است و بستگی به نوع درمان بیماری دارد. اندازه دوز مجاز مصرفی دارو نیز مطابق وزن بیمار و نوع درمان، تعیین می شود.

 

چگونگی تأثیر داروی اریتروپویتین 

داروی اریتروپویتین

برخی اثرات این دارو ظرف ۴ ساعت پس از شروع درمان با  دارو، در بدن فعال می شوند. اما اثرات کامل دارو ممکن است ۲ تا ۳ ماه احساس نشود. اثرات دارو نیز تا چند روز بعد از قطع کردن آخرین دوز از دارو در بدن باقی می ماند.  این دارو باید در دمای ۲ تا ۸ درجه سانتی گراد، دور از دسترس بجه ها و اطفال نگهداری شود. ضمنا از یخ بستن و تکان دادن دارو، جلوگیری کنید. از تایش تور محافظت گردد. طبق دستور پزشک باید این دارو قطع شود و از قطع خودسر آن دوری کنید.

 

 

عوارض جانبی مصرف داروی اریتروپویتین

داروی اریتروپویتین

بالا بردن فشار خون و ایجاد مشکل در موضع  تزریق  بیشترین عوارض جانبی این دارو می باشند ضمنا وقوع هر عارضه غیر معمول دیگر نیز سریعا باید به پزشک گزارش داد. نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو : اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا هستید، حتماً قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را در جریان بگذارید. اگر میزان فشار خونتان بالاست  اگر درد مزمن کبدی دارید. اگر قبلا نسبت به هر نوع دارویی، حساسیت داشته اید . اگر دچار بیماری های عروقی محیطی هستید.  اگر قبلا حالت غش داشته اید و یا به بیماری صرع مبتلا بوده اید.  اگر داروهای دیگری مصرف می کنید.

مصرف برای زنان حامله معمولا مجاز نمی باشد. مصرف برای زنان شیرده نیز چون مفید بودن دارو برای اینگونه زنان ثابت نشده است بهتر است با پزشک مشورت شود. مصرف برای بچه ها و اطفال حتما با کاهش دوز مصرفی دارو ضرورت دارد. مصرف برای افراد بالای ۶۰ سال  اشکالی ندارد. مصرف در افراد بالای ۶۰ سال بدین صورت است که در طول درمان با این دارو، باید برای آگاهی از ترکیبات خون و دانستن میزان فشار خون بدن، آزمایشات منظم خون، انجام گیرد.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا