قرص اتیدرونات Etidronateمفید بیماری استخوانها

با بالا رفتن سن در افراد بیماری های مختلف استخوانی پدیدار می شود. داروهای بسیاری در بازار برای درمان بیماری ها و مشکلات استخوانی وجود دارد. قرص اتیدرونات یکی از این دارو ها است که کاربردش هم دقیقا همین می باشد. پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که برای کسب اطلاعات بیشتر از قرص اتیدرونات با ما در این مطلب از سایت آسان طب همراه باشید.

 

مشخصات قرص اتیدرونات

قرص اتیدرونات

قرص اتیدرونات Etidronate  با نام های تجارتی و اختصاری  Didronel PMO, Didronel در بازار و داروخانه ها در دسترس می باشد. بهتر است بدانید که میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو  نسبتا زیاد اعلام شده است و  میزان وابستگی و اعتیاد به دارو  کم می باشد. برای مصرف قرص اتیدرونات باید حتما از پزشک خود نسخه داشته باشید و مصرف قرص اتیدرونات برای عموم آزاد نمی باشد. قرص اتیدرونات جزو طبقه بندی  داروی درمان بیماری های استخوانی قرار دارد. این دارو برای درمان بیماری های استخوانی بکار می رود. قرص اتیدرونات فقط روی استخوان ها تأثیر گذاشته و با کاهش فعالیت سلولهای استخوانی، جلو پیشرفت بیماری استخوانی را می گیرد. ضمنا مصرف این دارو موجب کاهش میزان کلسیم خون می گردد. همچنین این دارو همراه با قرصهای کلسیم برای درمان پوکی استخوان، مورد استفاده قرار می گیرد. قرص اتیدرونات فقط به شکل قرص در بازار موجود می باشد و قابل خریداری است . بهترین زمان مصرف دارو  روزی یک بار با شکم خالی، ۲ ساعت قبل از غذا یا بعد از غذا  می باشد و  اندازه دوز مجاز مصرفی دارو  طبق نظر پزشک  است.

 

چگونگی تأثیر قرص اتیدرونات

قرص اتیدرونات

اثرات کامل و مفید قرص اتیدرونات ممکن است تا چندین ماه پس از شروع درمان با دارو ظاهر نشوند. ضمنا این اثرات مدت چند هفته یا چند ماه پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن باقی می مانند. رژیم غذایی خاص هنگام مصرف دارو : هنگام مصرف این دارو از خوردن غذاهایی که دارای کلسیم هستند خودداری شود. زیرا مصرف این غذاها موجب کاهش جذب دارو در بدن می شود و این کلسیم در کلیه ها و مجاری ادراری ته نشین می شود و موجب بروز بیماری های مختلفی می گردد. به یاد داشته باشید که  این دارو باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک دور از دسترسی اطفال و کودکان و در دمای زیر ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود.  در خصوص قطع دارو باید گفت که مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک، قطع نکنید. زیرا قطع بی موقع مصرف دارو، ممکن است به وخیم تر شدن بیماری منجر گردد.

 

عوارض جانبی مصرف قرص اتیدرونات

قرص اتیدرونات

معمول ترین عارضه مصرف این دارو، اسهال می باشد. بخصوص اگر بیشتر از ۵ میلی گرم از دارو، استفاده شود. از عوارض دیگر دارو می توان به: سردرد، تھوع و یبوست، شکم درد، ظاهر شدن جوش و خارش بدن، اشاره نمود. ضمنا اگر دچار تب و گلودرد، گشتید سریعا با پزشک مشورت نماید. نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو : اگر به امراض و دردهای زیر مبتلا می باشید، حتما قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.
* اگر به دردهای مزمن کلیوی مبتلا هستید. * اگر قبلا نسبت به این دارو و یا دیگر بیفوسفونات ها، حساسیت داشته اید. * اگر به بیماری قولنج مبتلا می باشید و یا داروهای دیگری مصرف می کنید. مصرف دارو برای زنان حامله چون مفید بودن این دارو برای مصرف در دوران حاملگی ثابت نشده است، لذا بهتر است با پزشک مشورت شود. مصرف قرص اتیدرونات برای زنان شیرده مفید نمیباشد. مصرف برای کودکان نیز اغلب مجاز نمی باشد.

 

منبع: https://mag.asanteb.com

 

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا