تجهیزات لازم برای محیط زندگی ایگوانا

هنگامی که یک ایگوانا را به عنوان حیوان خانگی جدیدی به خانواده خود اضافه می کنید و یا مثلا قصد نگهداری از ایگوانا را دارید حتما باید در ابتدا برای آن در یک مکان مخفی ، جایگاهی ایجاد نمایید. به ایگوانا اجازه بدهید تا با مکانی که درآن قرار گرفته احساس راحتی و امنیت پیدا کند و سپس می توانید آن فضای مخفی را از بین برده و حیوان را در کنار خود نگهداری نمایید.

نگهداری از ایگوانا و تجهیزات لازم برای محیط زندگی مناسب جهت نگهداری از ایگوانا - آسان طب

نگهداری از ایگوانا

نگهداری از حیوانات خاصی مثل ایگوانا، به شرایط و لوازم خاصی نیازمند می باشد که بدون اطلاع از آن نمی‌توان بی‌گدار به آب زده و این خزنده همدم و عجیب را به خانه بیاورید. در ادامه مطلب از مجله آسان طب مهم‌ ترین چیز هایی که برای نگهداری از ایگوانا لازم می باشد به شما معرفی خواهیم کرد.

محفظه نگهداری از ایگوانا

ایگوانا های سبز در طول سال های اول زندگی خود با سرعت بسیار زیادی رشد کرده و به خانه ای نیازمند می باشند که با اندازه آن ها متناسب باشد. فضای شیشه ای با حجم ۱۱۰ سانتی متر مکعب بهترین اندازه برای شروع می باشد، اما هنگامی که اندازه ایگوانا شما به ۹۰ سانتی‌ متر برسد، شما باید فضای زندگی آن را تا ۲۱۰ سانتی‌متر مکعب افزایش بدهید. اگر حیوان خانگی شما بزرگتر از ۱۲۰ سانتی‌ متر می باشد، شما به محوطه سفارشی نیازمند خواهید شد تا به راحتی از آن‌ ها نگه داری نمایید.

یک اصل خوب این است که محوطه ایگوانا شما همیشه باید دارای حداقل ۱.۵ برابر طول حیوان عرض و ۰.۷۵ طول حیوان ارتفاع باشد. در مورد بستر قفس ایگوانا شما می توانید هرگونه که علاقه مند هستید ، به صورت ساده یا فانتزی آن را فراهم کنید. روزنامه‌ های ساده و یا حتی کاغذهای ساده بسته بندی نیز قابل استفاده می باشند. فقط به یاد داشته باشید که هر نوع بستری که شما انتخاب می نمایید، باید حتما تمیز بوده و همین طور قابل تعویض کردن نیز باشد.

نکته دیگر این که ایگوانا ها متمایل هستند که در همان محل کار دفع خود را به انجام برسانند، که این امر موجب  ساده‌ تر و آسان تر شدن تمیز کاری بستر می‌ گردد. یکی دیگر از گزینه های مورد استفاده به عنوان بستر، پلت یونجه می باشد. به این دلیل که ارزان قیمت و همچنین جاذب می باشد و می تواند به راحتی توسط حیوان خورده شوند و هیچ مشکلی پیش نمی آید.

نگهداری از ایگوانا و تجهیزات لازم برای محیط زندگی مناسب جهت نگهداری از ایگوانا - آسان طب

شاخه ها و پناهگاه برای نگهداری از ایگوانا

ایگوانا های سبز مارمولک‌ های درختی می باشند، به این معنی که آن ها علاقه مند هستند که روز های خود را روی درختان و شاخه‌ ها بگذرانند. بنابر این این مسئله بسیار حائز اهمیت می باشد که شاخه هایی را به عنوان محل استراحت و آفتاب گرفتن برای ایگوانا فراهم نمایید.

شاخه‌ها را به گونه ای تنظیم نمایید که آن ها به صورت مورب در سراسر قفس حیوان قرار بگیرند. اجازه بدهید بین شاخه‌ ها فضای خالی وجود داشته باشد تا نور به بدن ایگوانا برسد، اما به این گونه هم نباشد که حیوان دائما در معرض نور شدید باشد تا دچار سوختگی گردد.

نور و گرما برای نگهداری از ایگوانا

مسلما درجه حرارت مهمترین عامل برای موفقیت در رشد و نگهداری ایگوانا های سبز می باشد. همانند سایر خزندگان، حفظ درجه حرارت مناسب بدن برای سوخت و ساز ایگوانا ها ضروری می باشد. همیشه اطمینان حاصل نمایید که نور و حرارت به میزان کافی در زیستگاه ایگوانای شما وجود داشته باشد.

برای هضم صحیح مواد غذایی، ایگوانا های سبز باید قادر به افزایش درجه حرارت بدن خود تا ۳۲ درجه سانتی گراد شوند. شما می توانید درجه حرارت مناسب را با قرار دادن یک لامپ خارج از محفظه ایجاد نمایید و با آن محفظه را به محیطی گرم تبدیل نمایید.

از چند عدد دماسنج استفاده نمایید تا مطمئن شوید که دما در همه جا یکسان می باشد و همچنین مطمئن گردید که دما در نزدیک ترین نقطه با لامپ هم در هیچ زمانی به ۳۸ درجه سانتی‌ گراد نمی رسد. سنگ های داغ برای تولید گرما به هیچ عنوان توصیه نمی‌ گردند. ایگوانا های سبز با سنگ های گرم رابطه ی خوبی برقرار نخواهند کرد. آن ها می توانند سبب سوختگی‌ های حرارتی گردند، به این علت که بدن حیوان بیش از حد در کنار حرارت آن‌ ها قرار خواهد گرفت.

در حیات وحش، ایگوانا های سبز با تنظیم خود به سمت خورشید، دمای بدن خود را تنظیم می‌ نمایند، نه این که در لا به‌ لای سنگ‌ ها و سطوح گرم فرو بروند. در حالی که بسیاری از متخصصان ایگوانا بدون استفاده از اشعه فرابنفش در نگه‌ داری آن به مدت ۱۰ سال یا حتی بیشتر موفقیت‌ هایی کسب نموده اند ، اما تحقیقات جدید نشان داده است که قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش می تواند در تولید ویتامین دی در بدن ایگوانا ها تاثیر به سزایی دارد .

نگهداری از ایگوانا و تجهیزات لازم برای محیط زندگی مناسب جهت نگهداری از ایگوانا - آسان طب

رطوبت هوا نگهداری از ایگوانا

ایگوانا های سبز از رطوبت ۷۰ الی ۸۰ درصدی بسیار لذت خواهند برد و شما می توانید با قرار دادن یک کاسه بزرگ آب آشامیدنی سالم این رطوبت ایده‌ آل را برای آن ها ایجاد نمایید. بهتر است که یک رطوبت سنج برای اطمینان از حفظ سطح رطوبت مناسب محفظه استفاده نمایید. در صورت وجود مراقبت مناسب، رعایت نکات مربوط به تغذیه ی سالم و کمی عشق ورزیدن شما سال‌ های زیادی از داشتن ایگوانای سبز خود لذت خواهید برد.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا