7 مرحله تا آرامش و راحتی گربه در حال مرگ

اقدامات ضروری برای کمک به گربه در حال مرگ

احتمالا بسیاری از شما همراهان مجله ی پزشکی آسان طب که در خانه خود از گربه نگهداری می کنید ، ممکن است درباره زمان پیری و مسن تر شدن گربه خود و همچنین چگونگی نگهداری از او در این زمان یا حتی روش هایی که می تواند از درد و عذاب کشیدن او جلوگیری نماید اطلاعات کافی و لازم را نداشته باشید.

 هنگامی که گربه خانگی شما به آخرین روزهای زندگی خود نزدیک می گردد ، امکان دارد مواجه شدن با این تفکر که او را از دست می دهید برای شما بسیار سخت و عذاب آور باشد. اگر چه می توانید با ایجاد فضایی راحت و آرام برای او (در حد امکان) این لحظات آخر را به بهترین نحو ممکن با گربه خود بگذرانید. به جای ناراحت شدن درباره چیزی که می دانید اجتناب ناپذیر می باشد از این مدت استفاده نمایید.

گربه در حال مرگ

به حداقل رساندن فعالیت و سر و صدا در اطراف گربه در حال مرگ

هنگامی که گربه شما به آخرین روزهای زندگی خود نزدیک می گردد برای او راحت بودن در جای خودش بسیار مهم خواهد بود. در واقع او نیاز به یک محیط آرام و ساکت دارد که خالی از فعالیت های پرسر و صدا و یا آشفته باشد. مثلا در صورتی که شما حیوانات خانگی دیگری دارید ممکن است نیاز به محدود کردن دسترسی آن ها به گربه ی خود را داشته باشید.

محل استراحت گربه خود را به محلی از منزل که فعالیت و صدای زیادی وجود ندارد انتقال دهید. در صورت تغییر جایگاه استراحت گربه خود به اتاقی دیگر، احتمال دارد این جابجایی برای او بیش از یک تغییر باشد. بنابر این شما باید عادات رفتاری خود را با او تنظیم نمایید و همان طور که او را به عنوان فردی از خانواده خود به حساب می آورید، میزان فعالیت ها و شلوغی محیط را به خاطر او کاهش بدهید.

به گربه خانگی خود اجازه بدهید تا در صوت امکان جای خواب خود را خودش انتخاب نماید. مطمئنا او به طور ذاتی مکانی که آرامش و سکوت لازم را دارد انتخاب خواهد کرد. اجرای موزیک ملایم با صدای کم احساس راحتی بیشتری برای او فراهم خواهد کرد. به عنوان مثال صدای آواز پرندگان و آب جاری می تواند گزینه مناسبی به حساب بیاید.

اداره کردن فشار و شلوغی زندگی روزمره امکان دارد برای گربه خانگی شما در آخرین روز های عمرش بسیار سخت باشد و در واقع می تواند بیماری او و یا وضعیت سلامت عمومی اش را حتی بدتر نماید. 

گربه در حال مرگ

تنظیم نور برای گربه در حال مرگ

 تغییر میزان نور می تواند محیط اطراف را برای گربه راحت تر و آرام تر نماید. در طول روز پنجره ها را باز کرده و پرده ها را کنار بزنید تا نور کافی به داخل خانه برسد. هنگامی که خورشید غروب می کند برای گربه خود نور ملایمی فراهم نمایید. زمانی که می خواهید گربه خود را برای خوابیدن ترک کنید چراغ خواب را خاموش نکنید، زیرا او در نور کم بیشتر از تاریکی کامل راحت خواهد بود.

گربه در حال مرگ

قرار دادن ملافه اضافی در زیر گربه خانگی

هنگامی که گربه شما در حال سپری کردن آخرین روز های عمر خود می باشد امکان دارد استراحت کردن به همان راحتی که نیازمند آن است برای او سخت باشد. بنابر این پتو و ملافه اضافی در اختیار او قرار دهید تا به راحتی بتواند بر روی آن دراز کشیده و استراحت نماید. این ملافه اضافی می تواند باعث جلوگیری از بروز زخم بستر که در صورت باقی ماندن گربه در یک حالت خوابیده در طولانی مدت اتفاق می افتد گردد. حتی ملافه اضافی می تواند به خوبی گربه شما را گرم نگه دارد ، به این دلیل که گربه های در حال مرگ به سختی دمای بدن خود را تنظیم می نمایند و به آسانس دمای بدن آن ها پایین می آید. احتمال دارد گربه ی شما لحاف خود را به علت مشکلات ادراری (عدم کنترل مثانه) یا حتی ناتوانی های فیزیکی که اجازه رفتن تا جعبه خاک خود را به او نمی دهند کثیف نماید. به همین علت ملافه هایی را انتخاب نمایید که تمیز کردن آن ها راحت تر باشد. بتوجه کنید که ملافه های فومی اگرچه راحت تر هستند، اما تمیز کردن آنها مشکل می باشد. ملافه را به طور مرتب چک کرده و در صورت نیاز آن را تمیز نمایید.

قرار دادن لوازم ضروری در نزدیکی گربه در حال مرگ

 هر قدر که گربه شما به آخر عمرش نزدیک تر می گردد امکان دارد در بلند شدن و قدم زدن در اطراف مشکل پیدا کند. به همین دلیل مسافتی که باید طی شود تا به ظرف آب و غذای خودش برسد برای او بسیار زیاد به نظر می آید. جهت به حداقل رساندن زحمت او برای غذا خوردن و غیره لوازم او را نزدیکی محل استراحتش قرار بدهید. افزون بر این لوازم و وسایل بازی او را نیز نزدیکی اش بگذارید. حتی امکان دارد علی رغم نزدیک بودن لوازم ضروری، گربه شما همچنان در بلند شدن بدون کمک دچار مشکل باشد . به همین منظور شما می توانید به کمک یک حوله یا پتو طنابی درست نمایید و یا آن را به صورت آماده از بیرون تهیه نمایید تا گربه آن را گرفته و به کمک آن بتواند خود را از جایش بلند کند.

چالش بیماری گربه در حال مرگ

شاید گربه شما در حال سپری کردن آخرین روز های عمر خود باشد. اما این به این معنی نخواهد بود که سطح سلامتی او نباید تعیین گردد. در واقع پیدا نکردن مشکل سلامتی او می تواند احساس ناراحتی او را بیشتر نماید و سرعت زوال او را افزایش بدهد.

در صورتی که گربه شما یک بیماری ترمینال نظیر سرطان یا بیماری مزمن کلیه دارد، حتما بیماری او را کنترل نمایید و ناراحتی گربه را به حداقل برسانید. حیوان شما بسته به موقعیت بیماری امکان دارد درد زیادی داشته باشد. هنگامی که او در آخرین روز های عمر خود است، بهتر است این درد از بین ببرید. در این مورد دامپزشک شما می تواند دارو های مسکنی تجویز نماید. 

برای دادن قرص اگر که گربه شما نمی تواند دهان خود را باز کند از یک پوپر قرص (وسیله ای برای خوراندن قرص به حیوانات) استفاده نمایید. پوپر قرص را نیز مانند قطره چکان در گوشه دهان گربه قرار بدهید و زمانی که دهان خود را باز می کند، پوپر را فشار بدهید تا قرص در انتهای گلوی او رها گردد. پس از این کار چند قطره آب هم به وسیله همان قطره چکان به گربه ی خود دهید.

گربه در حال مرگ
 
 گربه پیر شما امکان دارد در کنترل کردن مدفوع دچار مشکل باشد. بیماری ، درد و یا ضعف عمومی می تواند دفع به موقع را برای گربه شما بسیار سخت نماید. به همین علت دامپزشک شما می  تواند دارویی برای کنترل بی اختیاری تجویز نماید. شما باید به طور مرتب او را برای مشاهده آثار لکه چک نمایید و تلاش کنید به آرامی با یک پارچه نرم و آب گرم ناحیه های مقعدی و تناسلی حیوان را تمیز نمایید تا از مشکلات تناسلی و بیماری های پوستی دیگر جلوگیری نمایید.

پوشک کردن گربه نیز امکان پذیر می باشد. در صورتی که شما با این کار آشنایی لازم را ندارید نیز می توانید به صورت جستجوی اینترنتی و هم پرسش از دامپزشک خود از نحوه ی انجام این کار مطلع گردید. در ابتدا احتمال دارد این کار را به صورت غیر ماهرانه انجام دهید، اما به مرور زمان آسان تر می گردد.

گربه در حال مرگ

تغذیه گربه در حال مرگ

ممکن است شما در سنین پایین گربه برای حفظ سلامتی او محدودیت های غذایی را در نظر داشته باشید، اما در این روزهای آخر می توانید به او بیشتر برسید. بنابر این می توانید مقدار غذای او را بیشتر کنید. 

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب همان طور که می دانید پیاز برای گربه ها سمی است و موجب تخریب کبد آن ها می گردد، بنابراین اطمینان حاصل کنید غذایی که استفاده می کنید عاری از پودر پیاز باشد.

اگر گربه شما بد غذا می باشد از گورمت (نوعی از غذا که برای گربه های بد غذا طراحی گشته است) استفاده نمایید. افزون بر اینکه غذای گربه باید لذیذ باشد مطمئن گردید که دارای رایحه ای قوی و جذب کننده باشد. شاید گربه شما در آخرین روز های زندگی خود میل و رغبت زیادی به خوردن غذا نداشته باشد، اما استفاده از غذاهایی که بسیار خوش عطر هستند امکان دارد او را تشویق به خوردن بیشتر نماید. همچنین غذای او را برای خوردن ساده تر نمایید و غذا های خشک می توانید با خردکن، خرد کرده و سپس به کمک آب خمیر نرمی از آن تهیه نمایید.

در صورتی که گربه شما از غذای بچه تغذیه می کند، می توانید آن را با مقداری آّب مخلوط نمایید تا نرم تر گردد. فراموش نکنید که گرم کردن غذا نیز می تواند خوردن آن را ساده تر نماید. اگر مطمئن نیستید گربه شما در روز های آخر عمر خود کدام غذاها را باید استفاده نماید ، حتما با دامپزشک خود مشورت نمایید.

گربه در حال مرگ

شاید در این روز ها گربه ی شما تمایل چندانی به نوشیدن آب کافی نداشته باشد. به عبارتی اعصابی که سیگنال های تشنگی را انتقال می دهند احتمال دارد به خوبی کار نکنند. به همین علت گربه شما نمی تواند تشخیص بدهد که بدنش به آب نیازمند است. بهتر است آبی که برای او می گذارید دمای متعادلی داشته باشد.

در صورتی که گربه شما بسیار ضعیف شده است و یا درد بسیار زیادی دارد و نمی تواند از ظرف آب خود آب بنوشد، حواستان باشد او را در این کار کمک نمایید. شاید او تمایلی به باز کردن دهان خود و نوشیدن جهت آب نشان ندهد، بنابراین شما مجبور می باشید تا با استفاده از قطره چکان به او آب دهید. بدین منظور در حالیکه سر او را نگه داشته اید، قطره چکان را در کنار دندان عقبی او و در گوشه لب حیوان قرار بدهید، و زمانی که دهان خود را باز نمود، به آرامی آب را در گلوی او خالی نمایید.

آمادگی برای مرگ گربه در حال مرگ

هنگامی که شما در حال سپری کردن بهترین اوقات با گربه در حال مرگ خود می باشید، باید برای واقعیت های احتمالی مرگ او به هیچ عنوان آسان نمی گردد، آمادگی لازم را کسب کنید. اما بعضی کارها وجود دارد که شما باید انجام بدهید. صحبت کردن با دامپزشک می تواند به شما آمادگی لازم را دهد.

مرگ آسان یک روش بی درد برای پایان دادن به زندگی گربه شما می باشد. بدین منظور، دامپزشک شما مقدار زیادی از ماده بیهوشی را به حیوان تزریق خواهد کرد. گربه بعد از مدت کوتاهی به آرامی به خواب عمیقی خواهد رفت و پس از آن احتمالا تنفسش قطع خواهد شد. هرگز از فکر کردن یا حرف زدن از روش مرگ آسان احساس شرم و یا گناه نداشته باشید.

بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی در حال مبارزه با این روش راحت کردن گربه در حال مرگ می باشند، اما این روش در اصل برای راحت کردن حیوان است. صحبت کردن با دامپزشک می تواند کمک کند تا بتوانید بر احساسات خود غلبه نمایید.

پس از مشورت کردن با دامپزشک، تصمیم درباره زمان مناسب برای مرگ آسان کاملا وابسته به نظر شما خواهد بود. توجه کردن به علائم کلینیکی می تواند به شما کمک نماید تا متوجه گردید که آیا گربه شما در حال درد کشیدن و تحمل آن می باشد و یا خیر. بیش از حد خوابیدن، پنهان شدن، گوشه گیری و غیره از جمله این علائم کلینیکی است.

این سوال را حتما از خود بپرسید که آیا من گربه ام را برای خود زنده نگه داشته ام یا به خاطر خودش؟! این سوال به معنای این است که اگر گربه شما در حال درد کشیدن می باشد ، دیگر برای خودش زنده نمانده است و فقط شما او را به دلیل وابستگی زیاد خودتان زنده نگه داشتید. جواب این سوال به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید چه زمانی برای مرگ آسان حیوان مناسب می باشد. در صورتی که گربه شما علی رغم تلاش شما برای کم کردن درد او همچنان در حال دردکشیدن است، پس احتمال دارد زمان آن رسیده باشد تا او را راحت نمایید.

راه های زیر می تواند برای تصمیم گیری در مورد زمان مناسب راحت کردن گربه در حال مرگ کمک به سزایی کنند:

  •  از اطلاعات خود درباره حیوان استفاده نمایید. مثل پیشرفت بیماری که می تواند در مورد این که حیوان شما در حال دردکشیدن و تحمل آن می باشد ف هشداری برای شما باشد. این استدلال به شما کمک خواهد کرد تا راحت تر استفاده از روش مرگ آسان را برای خود و خانواده خود و دیگران توضیح بدهید.
  • شما می توانید حال گربه خود را به صورت روزانه یادداشت نمایید. در نهایت اگر  نتیجه این شد که تعداد روز های بد حیوان بیشتر است می توان گفت که زمان آن فرا رسیده تا درباره مرگ آسان تصمیم بگیرید.
  • هنگامی که تصمیم خود را مبنی بر این کار می گیرید ، دامپزشک خود را هرچه زودتر مطلع نمایید تا قرار ملاقاتی برای شما ترتیب بدهد. به تاخیر انداختن این موضوع فقط تصمیم گیری برای شما سخت تر می کند و افزون بر این ناراحتی و عذاب گربه شما را نیز بیشتر خواهد کرد.
  •  برخی از دامپزشکان توصیه می کنند که این کار در خانه صاحب حیوان انجام گردد. بنابراین از دامپزشک خود سوال کنید که این کار را در کلینیک یا در خانه شما انجام گردد.
  • در صورتی که قرار شد اینن کار در کلینیک انجام گردد، تلاش کنید تا آن را در اول صبح یا اواخر شب که کلینیک خلوت می باشد انجام بدهید.
همان طور که نیاز به فکر کردن در مورد مرگ آسان بود ، ضروری است تا برای جسد گربه خود نیز تصمیم گیری نمایید. شما می توانید او را در جایی دفن نمایید و یا اینکه آن را به دانشکده های دامپزشکی اهدا نمایید. برای انتخاب هرکدام از این روش ها احساس ناراحتی و فشار نداشته باشید و فقط به این مسئله توجه نمایید که با کدام یک راحت تر می باشید. 
درست است که تصمیم گیری در مورد مرگ حیوان خانگی که او را جزئی از خانواده به حساب می آورید بسیار سخت است ، اما به این مسئله توجه داشته باشید که شما او را دوست دارید و نمی خواهید عذابش دهید و این که به خاطر آرامش خود حیوان ، گربه در حال مرگ را از عذاب کشیدن رهایی می بخشید .
 
 
 
 
‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا