وسواس فکری در سگ ها و روش درمان

به هیچ عنوان نباید حیوان برای رفتار های تکرار شونده و یا وسواس فکری تنبیه گردد. به این علت که در برخی موارد احتمال این امر وجود دارد، که خود تنبیه عامل بروز این مشکل در حیوان شما گردد. در این مطلب در مجله ی پزشکی آسان طب به بررسی موضوع وسواس فکری در سگ ها می پردازیم.

وسواس فکری در سگ های نژاد کوچک تا بزرگ ، دلایل و روش درمان آنها - آسان طب

وسواس فکری در سگ ها

وسواس فکری و یا همان رفتارهای تکرار شونده به فعالیت یا عملی گفته می‌ گردد که به طور مکرر و دائمی‌ انجام می شود و ظاهرا حیوان از انجام آن دارای هدف مشخصی نمی باشد. انجام مکرر یک رفتار، می‌تواند به اشکال مختلفی مشاهده گردد. معمول ترین این رفتار‌ها در سگ‌ های نژاد کوچک، جویدن مداوم پنجه‌ ها و  یا ناخن‌ های اندام‌ های حرکتی قدامی‌ خودشان می باشد. حتی گاز گرفتن بی هدف و تعقیب دم نیز از دیگر مثال‌ های این گونه از رفتار‌ ها می باشد. در سگ‌ های نژاد بزرگ، لیسیدن زخم‌ هایی که بر اثر جویدن خودشان روی بدن ایجاده کرده اند، بسیار مشاهده شده است.

وسواس فکری در سگ های نژاد کوچک تا بزرگ ، دلایل و روش درمان آنها - آسان طب

دلایل شکل گیری وسواس فکری در سگ ها

احتمال این امر وجود دارد که رفتار های تکرار شونده، بر اثر علل فیزیولوژیکی، همانند ژنتیک باشند و یا در اثر مشکلات پوستی (مثلا پیودرم یا عفونت پوست) اتفاق بیافتد. همچنین می‌ تواند ناشی از یک تجربه بد و یا خجالت آور باشد،  یا حتی در اثر ترس و کشکمش درونی ایجاد گردند.

خستگی ، استرس یا اضطراب نیز می‌توانند این رفتار را ایجاد نمایند. بر طبق تحقیقات انجام شده نژادها و گونه‌ های مختلف حیوانات، استعداد بیشتری به نوع خاصی از رفتار‌ های تکرار شونده نشان می دهند.

درمان وسواس فکری در سگ ها

درمان حیواناتی که مبتلا به بروز رفتار های تکرار شونده هستند، نیازمند صبر و شکیبایی بسیاری می باشد. استفاده از پماد‌ های موضعی (که بو و مزه بدی دارند) بر روی ناحیه ای که حیوان بیشتر با آنجا درگیر می باشد، معمولا موفقیت آمیز نیستند و نمی‌ توانند به رفع مشکل کمک نمایند.

نخستین قدم برای درمان این عارضه، رد کردن تمامی ‌بیماری‌ هایی مانند عفونت پوست می باشد که می‌توانند باعث گردند که حیوانات رفتاری غیر معمول را تکرار نمایند. برای این کار حیوان باید به طور کامل معاینه بالینی گردد و آزمایشات لازم برای تشخیص علت احتمالی انجام شوند. اگر هیچ نشانه ای از هیچ نوع از بیماری‌ ها بیماری ها مشاهدهت نشد، فرد باید علت این رفتار را پیدا کند و آن را رفع کرده یا تصحیح کند (مثلا اگر مشکل  ناشی از اضطراب حیوان بود باید دلیل این اضطراب شناخته شود و رفع گردد ). هیچگاه نباید برای رفع این مشکل از تنبیه استفاده گردد. زیرا در برخی موارد امکان دارد خود تنبیه عامل بروز این مشکل در حیوان شما گردد.

وسواس فکری در سگ های نژاد کوچک تا بزرگ ، دلایل و روش درمان آنها - آسان طب

مراجعه به دامپزشک برای وسواس فکری در سگ ها

اگر باز هم این رفتار ها ( وسواس های فکری ) تکرار شدند ، باید حتما به دامپزشکی که در زمینه مشکلات رفتاری حیوانات تجربه دارد مراجعه نمایید. معمولا دامپزشک برای رفع این مشکل از دارو های مخصوصی استفاده می کند. این دارو ها به هیچ عنوان نباید به صورت خود سرانه مصرف گردند، زیرا می توانند عوارض خطرناکی برای حیوان خانگی دوست داشتنی شما داشته و یا حتی منجر به مرگ حیوان گردند.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا