برگشت غذا و یا استفراغ کردن در پرندگان

اگر پرنده شما غذای خورده شده را روی شما بالا آورد، او در واقع دارد سعی می کند ، بفهماند که به شما علاقه مند می باشد و برای‌ شما احترام قائل می باشد. هر چند این رفتار شاید کمی‌ عجیب به نظر بیاید. اما این مقاله در مورد استفراغ پرندگان و هم در مورد برگشت غذا در پرندگان می باشد که دو مسئله ی جداگانه می باشند.

استفراغ پرندگان ، تشخیص استفراغ کردن و یا برگشت غذا در پرندگان خانگی - آسان طب

استفراغ پرندگان یا برگشت غذا

برگشت غذا و استفراغ دو مسئله متفاوت می باشند. برگشت غذا یک مشکل رفتاری و استفراغ مشکلی ناشی از بیماری می باشد. هنگام استفراغ، سر و گردن پرنده حرکت می کند و گاهی اوقات عمل جویدن را انجام خواهد داد.

برگشت غذا

برگشت غذا در پرندگان بسیار معمول و رایج می باشد. به عنوان مثال پرنده نر هنگام جفت گیری یا زمانی که تحریک گردد، سر خود را به بالا و پایین حرکت می دهد و دهانش را باز می کند و سپس استفراغ خواهد کرد.

برگشت غذا چیزی است که صاحبان پرندگان بسیار به آن آشنا می باشند. امکان دارد شما با پرنده خود نشسته باشید، از گذراندن وقت با یکدیگر لذت برده و مشغول بازی با هم باشید و به شما خوش بگذرد، اما پرنده شما به طور ناگهانی سر و گردن خود را به حرکت در بیاورد و قبل از اینکه شما متوجه گردید غذای خود روی شما را برگشت بدهد.

برگشت غذا در پرندگان خانگی، بیماری به حساب نمی‌ آید، بلکه یک مشکل رفتاری می باشد و زمانی که پرنده با یک تحریک مواجه می گردد اتفاق خواهد افتاد. اگر چه امکان دارد که برای صاحب پرنده سخت باشد، اما باید دلیل برگشت غذا را پیدا کنید و مشخص شود که پرنده او هنگامی‌ که مجبور به برگشت غذا می باشد، قصد دارد که چه چیزی را به او بفهماند.در ادامه ی مطلب توضیح می دهیم که چرا پرندگان این رفتار ناخوشایند را انجام می‌ دهند.

استفراغ پرندگان ، تشخیص استفراغ کردن و یا برگشت غذا در پرندگان خانگی - آسان طب

دلایل برگشت غذا توسط پرندگان

اگر پرنده شما، غذای خورده شده را روی شما بالا بیاورد، او در واقع دارد سعی خود را می‌ کند، که بفهماند به شما علاقه مند است و برای‌ شما احترام قائل می باشد. هر چند این رفتار شاید کمی‌ عجیب به نظر بیاید. نخستین چیزی که باید بفهمید این است که پرنده شما اگر احساس راحتی داشته باشد و ارتباط خوبی با شما برقرار کند، هیچگاه این کار را انجام نمی دهد. اگر چه امکان دارد که تمیز کردن محتویات برگشت داده شده از پرنده، سختی خود را داشته باشد، اما شما هیچگاه نباید پرنده خود را به خاطر برگشت غذا تنبیه نمایید.

برگشت غذا ممکن است به وسیله عکس العمل‌ های شما بدتر گردد. باید به پرنده خود توجه کرده و به این وسیله دلایل این رفتار او را کشف نمایید. از جمله این دلایل می‌ تواند به کار بردن کلمات یا اصطلاحاتی باشند که موجب آزار پرنده شما می‌ گردند، یا حتی اسباب بازی‌که هر دو با آن بازی می‌ کردید و یا شاید هم شیوه بازی کردن شما با پرنده خودتان باشد.

هنگامی که شروع به تشخیص علت برگشت غذا در پرنده خود می کنید باید تلاش کنید که علت را برطرف نمایید. این به این معنا نمی باشد که شما هیچ کاری با پرنده خود نداشته و او را به حال خود رها نماینید، بلکه باید راه‌ های دیگری برای بازی کردن و همین طور ابراز علاقه به او بیابید، راه‌ هایی که باعث تحریک برگشت غذا در او نگردد. باید خلاقیت به خرج داده و روش های مختلف را برای برقراری ارتباط مناسب با پرنده زیبا ی خود امتحان نمایید.

استفراغ پرندگان ، تشخیص استفراغ کردن و یا برگشت غذا در پرندگان خانگی - آسان طب

استفراغ کردن در پرندگان

استفراغ پرندگان می‌ تواند به علل مختلفی رخ دهد. پرنده‌ ای که مبتلا به مشکلات تیروئید است، حرکات مشخص بلع، استفراغ و تنفس را به سختی انجام خواهد داد. التهاب چینه دان می‌ تواند سبب استفراغ دانه‌های خورده شده و موکوس در حیوان گردد. استفراغ در پرنده‌ ای که به ظاهر سالم می باشد، می‌تواند نشانه ای از اختلالات عصبی در حیوان باشد. بنابر این برای رعایت احتیاط بهتر است در صورتی که پرنده شما علائم استفراغ از خود نشان داد،  به دامپزشک مراجعه کنید تا دلایل این اختلال مشخص گردند.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫3/5 ‫(3 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫3 دیدگاه ها

 1. من پرنده ام یکی دو روزه هی بالا میاره ولی دسشوییش اینا اوکیه تبم نداره بالاش شل نشده روی پاشم میتونه وایسه دماغشم قرمز نشده
  غذا هم این چند روز غذای مخصوص و مخلوط پرنده خورده با ذرت و تخم مرغ آبپز
  آبم به اندازه خورده
  ولی هر چی میخوره یکی دو ساعت بعد بالا میاره و بیحاله
  من امشب نمیتونم ببرمش دامپزشکی
  حالش به نظر خوب میاد تا حدودی
  تورو خدا بگین من چیکار کنم خیلی نگرانم

 2. سلام. من عروس هلندیم، الان دیدم استفراغ کرد.
  تقریباً ٩ ماهشه چیکار کنم توروخدا جوابمو بدید درمانش چیه؟
  ببرمش دامپزشک؟ دارو بگیرم براش؟

 3. سلام عروس هلندیم رو امروز حموم کردم با سشوار خشکش میکردم که یهو وسط سشوار کشیدن استفراغ کرد خیلی نگرانم چون زمستونه میترسم سشوار نکشم سرما بخوره بخاطر همین سشوار کشیدم بنظرتون استفراغش بخاطر اینکه از گرمای سشوار بدش اومد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا