رژیم غذایی زون و حفظ میزان انسولین

یک رژیم غذایی خوب ممکن است حاوی مقداری چربی باشد. محققان نشان داده اند که رژیم های کم کالری، خواه کاهش زیاد کربوهیدرات و خواه کاهش زیاد چربی باشد به کاهش وزن یکسانی منجر می شوند. این نکته اشاره به رژیم هایی دارد که منجر به افزایش طول عمر می شوند. هنوز ثابت نشده که کاهش محتوی چربی رژیم غذایی فاکتور مهمی باشد. فقط کاهش کلی کالری منجر به تفاوتهایی در طول عمر می شود. حتی ادعاهایی که عنوان کرده اند، خوردن چربی منجر به جذب کالری بالایی می شود، هنوز مورد تردید است.در ادامه در این مطلب از مجله پزشکی آسان طب با ما همراه باشید تا شما را با رژیم غذایی زون یا رژیم دکتر سیرز آشنا کنیم.

رژیم غذایی زون

توضیح در مورد ذخایر گلیکوژن

زمانی که مردان سالم و با وزن طبیعی تحت شرایط آزمایشگاهی، مورد آزمایش قرار گرفتند، مشاهده شد که رژیم غذایی پر چربی در مقایسه با رژیم های با چربی کم و متوسط جذب کالری را افزایش نمیدهد. به این معنی که خوردن چربی به عنوان بخشی از یک رژیم حاوی مقدار متعادلی فیبر، جذب کالری را افزایش نمیدهد. این ادعا در تضاد با مصرف چربی در قالب فرم های متراکم کالری مثل فست فودها، نان روغنی ها و یا شکلاتها است. در حقیقت اگر محتوی چربی رژیم غذایی اندک باشد، ممکن است بر سوخت نهایی کالری فعالیت ورزشی اثر منفی داشته باشد. افرادی که در فعالیت هایی تحت عنوان کاهنده و تثبیت کننده وزن ترجیحا چربی را برای انرژی متابولیزه می کنند (افرادی که اکسیداسیون چربی بالایی دارند) در مقایسه با کسانی که بیشتر کربوهیدرات می سوزانند، سود بیشتری می برند. علت ساده است با اکسیداسیون بالای چربی، در ذخایر گلیکوژنی صرفه جویی می شود. پس از این که فعالیت ورزشی تمام شد، در افراد با اکسیداسیون چربی بالا، برای بازسازی گلیکوژن، بدن برای پرخوری تحریک نمی شود. در حالی که افرادی که هنگام فعالیت ورزشی چربی کمتری اکسید کرده اند، برای بازسازی دوباره کربوهیدرات بدن، باید غذا مصرف کنند.

رژیم غذایی زون مناسب برای اضافه وزن

رژیم غذایی زون

از آنجا که توانایی نسبی افراد دارای اضافه وزن، برای دسترسی به ذخایر چربی معمولا پایین است، پیشنهاد میشود که یک رژیم غذایی خوب محافظ باید حاوی مقدار متوسطی چربی باشد. مشکلی که برای افراد تحت رژیم وجود دارد، این است که آنان اگرچه به منظور سوخت رسانی، چربی قابل ملاحظه ای برای سوزاندن دارند، ولی منابع گلیکوژنی آنها هم اکنون فقط ۵۰ درصد و یا حتی کمتر از ۲۰ درصد، ذخیره اولیه است. از این رو افراد تحت رژیم، هرچند که در حال سوزاندن چربی باشند ولی پس از فعالیت ورزشی مجبورند مواد غذایی مصرف کنند.موارد عنوان شده را به رژیم باری سیرز رژیم غذایی زون رهنمون می کند. رژیم غذایی زون طرفدار رژیمهایی است که شامل ۳۰ درصد پروتئین، ۳۰ درصد چربی و ۴۰ درصد کربوهیدرات است و در طول روز به وعدههای غذایی کوچک تقسیم می شوند. هدف از این رژیم غذایی حفظ میزان انسولین و گلوکز خون است. رژیم غذایی زون حتی ادعا می کند محتوی بالای پروتئین آن، هورمون گلوکاگون را ترشح می کند، که در مقابل اعمال انسولین مخالفت می کند.

علت پرطرفدار بودن رژیم غذایی زون

رژیم غذایی زون

دلیل اصلی آن است که حدود ۲۵ درصد مردم ایالات متحده ذاتا به اثرات انسولین مقاومند و از این رو به هنگام مصرف کربوهیدرات، به انسولین زیادی برای حفظ تعادل قند خون نیازمندند. غلظت بالای انسولین از سوخت چربی ممانعت به عمل آورده و آن را وادار به ورود در ذخایر چربی می نماید. افرادی که به انسولین مقاومت نشان میدهند، با رژیم غذایی پرکربوهیدرات مشکل دارند.برای نمونه اگر با خوردن یک صبحانه طبیعی حاوی مقداری کربوهیدرات عملا خسته شده و احساس گرسنگی می کنید، ولی با خوردن پروتئین تنها و یا نخوردن صبحانه، به حالت هوشیار و برانگیخته ای دست می یابید، احتمالا مبتلا به مقاومت انسولین هستید. دکتر سیرز ادعا می کند که در بیشتر از ۵۰ درصد مردم با مصرف زیاد کربوهیدرات احتمال افزایش مقاومت انسولین وجود دارد. رژیم های درمانی، معمولا چربی و یا کربوهیدرات را محدود می کنند. اگر مصرف چربی محدود شود، بنابراین رژیمهای غذایی متمایل به افزایش محتوی پروتئین خواهند بود. در بیشتر افراد رژیمی، در مراحل اولیه، مصرف پروتئین زیاد غده تیروئید را فعال کرده و زندگی را آسان تر خواهد ساخت. مدارک و شواهد پزشکی وجود دارند که نشان می دهند میان وعده های پرپروتئین جذب کالری را در مقایسه بامیان وعده های کربوهیدراتی و چربی در افراد دارای اضافه وزن کاهش میدهد.

تحقیقات در مورد رژیم غذایی زون

رژیم غذایی زون

در تحقیقات در مورد رژیم غذایی زون نشان داده شده است افزایش جذب پروتئین از ۱۲ درصد به ۲۵ درصد کالری به صورت آزمایشگاهی کاهش وزن را تا ۷۵ درصد و کاهش چربی را تا ۵۷ درصد افزایش میدهد. به هر حال، هیچ معجزهای در رابطه با میزان مواد پیشنهاد شده با کمک رژیم غذایی زون وجود ندارد (پروتئین ۳۰ درصد، چربی ۳۰ درصد و کربوهیدرات ۴۰ درصد). تنها نوآوری در رابطه با رژیم سیرز که در ذهن ما میماند این است که سبزیجات منابع بسیار مفیدی از کربوهیدراتها هستند. در صورتی که از کربوهیدراته ای تصفیه شده پرهیز شود و نیم یا بیشتر وعده های غذایی ما از سبزیجات پخته (که از میزان فیبر، املاح معدنی و آنتی اکسیدان بالایی برخوردارند) تهیه شود مابقی رژیم غذایی به سلامتی فرد آسیبی نمیزند. محتوی فیبر و املاح معدنی چنین رژیمی تقریبا پروتئین را از چربی جدا میسازد.افراد دارای اضافه وزن معمولا نسبت به افراد لاغر فیبر کمتری مصرف می کنند. سرانجام اینکه، کسانی که رژیم مدیترانهای مصرف می کنند (شامل ۳۵ تا ۴۰ درصد چربی، ۵۰ تا ۵۵ درصد کربوهیدرات و فقط ۱۰ درصد پروتئین) بیشترین طول عمر را تجربه کرده اند.

منبع:https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا