5 دلیل برای تغییر رنگ ایگوانا های سبز

رنگ ایگوانا ها اغلب سبز رنگ می باشد و امکان دارد دامنه رنگی بین سبز درخشان تا آبی – خاکستری کمرنگ در آن ها مشاهده گردد. تفاوت ژنتیکی در رنگ ایگوانا ها تاثیرگذار می باشد. در ادامه ی مطلب بیشتر در مورد رنگ ایگوانا ها صحبت خواهیم کرد ، بنابر این جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

رنگ ایگوانا و 5 دلیل برای تغییر رنگ ایگوانا های سبز در شرایط مختلف - آسان طب

رنگ ایگوانا ها

بعضی از ایگوانا ها قادر هستند که به رنگ قهوه ای تیره ظاهر گردند، در حالی که اکثرا تقریبا آبی فیروزه‌ای می باشند. اخیرا ایگوانا های زال در اسارت پرورش می‌ یابند. گونه‌ای از ایگوانا های سبز که اهل آمریکای جنوبی می باشند دارای یک طرح مایل به قرمز بر روی سر خود هستند.

رنگ ایگوانا و 5 دلیل برای تغییر رنگ ایگوانا های سبز در شرایط مختلف - آسان طب

نقش تفاوت سنی در رنگ ایگوانا

ایگوانا های جوان به طور کلی سبز و یا آبی روشن با خط‌ های قهوه‌ای تیره بر روی دم و بدن می باشند. الگو ی هاشور بعضی از ایگوانا ها در حقیقت نتیجه الگوی مشبکی می باشد. این رنگ آمیزی در استتار آن ها در حالی که بین برگ‌ های درخشان طبیعت زندگی می‌کنند، تاثیر گذار خواهد بود. افزایش سن از شدت رنگ سبز آن ها کم خواهد کرد. زمانی که ایگوانا ها به ۱۸ ماهگی نزدیک می‌ گردند الگو ها، هاشور‌ ها و حلقه‌ های سیاه که روی بدنشان دارند، پررنگ‌ تر می‌گردد. سر ایگوانا های مسن رنگ پریده می شود و از جانب خاکستری کمرنگ یا سفید ظاهر می‌ گردد.

فصل تولید مثل و تغییر رنگ ایگوانا

ایگوانا های نر هنگامی که فصل تولید مثل نزدیک می گردد به رنگ نارنجی یا نارنجی – قرمز تغییر رنگ می دهند. در بعضی ایگوانا ها رنگ نارنجی احتمال دارد که در تمام بدن آن ها پخش گردد.

در دیگران، رنگ نارنجی در نواحی بسیاری همانند خار‌ های پشتی، غبغب، بدن و پا ها به صورت متمرکز مشاهد می‌ گردد. در ایگوانا های ماده نیز مشاهده خواهید کرد که رنگ نارنجی روی بدن آن ها گسترش پیدا خواهد کرد، اما به طور معمول کمرنگ‌ تر می باشند. ایگوانا های غالب نر و ماده اغلب رنگ نارنجی را در طول فصل تولید مثل حفظ خواهند کرد. رنگ نارنجی زمانی که ایگوانا های دیگر حضور دارند باقی خواهند ماند.

تاثیر محیط در رنگ ایگوانا

خوانندگان مجله ی پزشکی آسان طب توجه داشته باشید که محیط به ویژه دما روی رنگ ایگوانا ها تاثیر گذار باشد. ایگوانا ها در سرما مایل به تیره‌ تر شدن می باشند. رنگ تیره به جذب گرما کمک خواهد کرد. تغییر رنگ در پاسخ به دما را «تنظیم حرارت فیزیولوژیکی» می‌ نامند. علاوه بر این در صورتی که یک ایگوانا در سرما قرار داده شود خطوط موج داری روی سر و بدن آن ها مشاهده می‌ گردد. ایگوانا هایی که در محیط گرم زندگی می‌ کنند دارای رنگ روشن‌ تری می باشند.

رنگ ایگوانا و 5 دلیل برای تغییر رنگ ایگوانا های سبز در شرایط مختلف - آسان طب

تاثیر پوست اندازی رنگ ایگوانا

چند هفته پیش از پوست اندازی، پوست ایگوانا ها کدر می گردد و روی بدن آن ها طرح خاکستری یا خاکستری – زرد ظاهر می‌ گردد. برخلاف مار ها، ایگوانا ها و مارمولک‌ های دیگر، پوست اندازی در تمام سطح بدنشان در یک لحظه انجام نخواهد شد. پیش از پوست اندازی، تکه های سفید در جایی که پوست نرم است ظاهر می‌ گردد.

تاثیر شرایط بیماری در رنگ ایگوانا

ایگوانا های دارای بیماری کبدی به خصوص در لایه‌ های مخاطی شان به رنگ زرد ظاهر می‌ گردند . این رنگ زرد، با رنگ زردی که در هنگام پوست اندازی ظاهر می‌ گردد، نباید اشتباه بگیرید. هجوم کرم‌ های ریز قرمز رنگ موجب سیاه و برجسته شدن پولک‌ های روی پوست آن ها می‌ گردد.
این‌ ها معمولا روی سطح شکمی و اندام‌ ها ایجاد می‌گردند و نباید با الگو های هاشور و مشبک معمولی اشتباه گرفته شوند. همچنین برجستگی‌ های تیره نتیجه عفونت قارچی خواهند بود. معمولا پوست در برابر آسیب‌ ها به رنگ صورتی و صاف و بدون پولک دیده خواهد شد. پوست سوخته به رنگ سیاه ظاهر می‌ گردد. با هر پوست اندازی، سطح تحت تاثیر کوچک تر خواهد شد. امکان دارد پولک‌ های جدید نسبت به پولک‌ های مجاور کوچک تر و تیره‌ تر گردند.
عفونت‌ های باکتریایی پوست معمولا با اصطلاح بیماری تاول، فساد پولک و یا آماس پوست عنوان می‌ گردند. این عفونت‌ ها اغلب به علت بهداشت ضعیف قفس و یا مرطوب بودن بیش از حد محیط می باشند و حتی می توانند حیوان را به کشتن دهند.

هجوم شدید انگل‌ها، انسداد معده‌ ای – روده‌ ای و یا یبوست، سو تغذیه در ایگوانا و سایر بیماری‌ های مزمن قادر خواهند بود که موجب گردند تا ایگوانا ها به رنگ زرد خردلی تا قهوه‌ای تیره و یا سیاه در بیایند. به طور کلی این تغییر رنگ‌ ها در ابتدا روی بدن و سر اثر خواهند گذاشت و سپس روی دست و پا و دم گسترش خواهند یافت. همچنین احتمال دارد که این تغییرات رنگ به دلیل سایر عوامل استرس زا همانند رطوبت، دوره نوری اشتباه، دمای غلط، بهداشت ضعیف اتفاق بیافتند .

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا