نگهداری از ماهی روح سیاه و روش تکثیر آن

ماهی روح سیاه ( black ghost fish ) با نام های دیگری نظیر چاقو ماهی ، روح سیاه و روح شب شناخته می شود و نا علمی آن Apteronotus albifrons می باشد. روح ماهی ها بسیار خجالتی و صلح جو هستندو فقط نسبت به ماهی های کوچکتر از خود رفتاری تهاجمی از خود نشان می دهند. آن ها به صورت وارونه و یا عقب عقب در محدوده ی وسط و پایین آکواریوم شنا می کنند و باید حتما حداقل یک محل غار مانند و یا سوراخی برای پنهان شدن داشته باشند.

ماهی روح سیاه

آشنایی با ماهی روح سیاه

روح شب یا همان روح سیاه، یک ماهی آکواریومی آب شیرین و از خانواده چاقو ماهیان می باشد. این ماهی در اصل به بخش هایی از رودخانه آمازون که در آمریکای جنوبی و در کشور پرو است، تعلق دارد. همچنین در رودخانه پارانا واقع در پاراگوئه و ونزوئلا یافت می گردد. بومیان این مناطق به این مسئله اعتقاد دارند که روح خویشاوندان مرده ی آن ها در این ماهی ها ساکن هستند و به همین دلیل آن ها را روح سیاه می نامند.

تمامی بدن این ماهی به جز دو خط سفید روی دم و یک نقطه سفید روی سر ، یکدست مشکی می باشد. حرکت ماهی روح تنها با باله ها زیر بدنش می باشد و به صورت موجی حرکت کرده و موجب جابجایی جاندار می گردند.

روح ماهی می تواند حدودا تا 40 الی 50 سانتی متر رشد داشته باشد به شرط اینکه شرایط مورد نیاز نظیر حداقل حجم تانک نگهداری 90 گالن ( 340 لیتر ) ، دمای 21 الی  28 درجه سانتی گراد ، نور ملایم ، PH  بین 6 تا 8  و سختی آب 5 تا 19 برای نگهداری از آن ها در نظر گرفته شود و مخفیگاه ها و غذای آن ها فراهم گردد. این ماهی اکثرا در شب فعال است و یک نوع ماهی برقی می باشد. به این معنا که امواج الکتریکی تولید کرده تا بتواند در شب محل غذای خود ( که اغلب لارو حشرات است ) را شناسایی نماید. سرعت این ماهی بسیار زیاد می باشد و معمولا بیشتر وقت خود را در پشت صخره ها و گیاهان سپری می کند. روح سیاه در آکواریوم چشم دیدن هم نوع خود را نداشته و در اغلب موارد آن ها به یکدیگر حمله خواهند کرد. ماهی روح شب به خوردن ماهی های کوچک علاقه ی زیادی نشان می دهد. آکواریومی که روح ماهی در آن ساکن اشت باید بزرگ باشد و همچنین مکان ها و نقاطی جهت مخفی شدن در آن وجود داشته باشد.

ماهی روح سیاه

نگهداری از ماهی روح سیاه

آن ها در اسارت تولید مثل نمخواهند کرد (البته به جز موردی که از استرالیا گزارش شده است ). تمام چاقو ماهی های روح سیاه از طبیعت آمده اند ( مخصوصا از رودخانه های آمازون و پاراگوئه و انشعابات آن ها ).
معمولا آب کهنه اما صاف آکواریوم برایی روح ماهی ها مفید می باشد. در صورتی که طبق قاعده و به صورت منظم آب آکواریوم را تعویض نمایید و بیش از حد به آن ها غذا ندهید، ماهی روح سیاه شما خوب رشد خواهد کرد.
بر طبق تحقیقات انجام شده در مجله ی آسان طب ؛ گزارشاتی از نمونه 20 اینچی ( 50 سانتی متری ) آن نیز وجود دارد. اما به صورت میانگین تعداد اندکی چاقو ماهی روح سیاه از اندازه 20 اینچ ( 50 سانتی متر ) تجاوز نموده اند. شاید دلیل این امر به این خاطر باشد که اغلب مردم آن ها را در آکواریوم های کوچک نگهداری می نمایند.
روح ماهی های سیاه سرشان را از مخفیگاه خود بیرون آورده و در انتظار غذایی می باشند که امکان دارد از آن نواحی عبور کند. آن ها به پنهان شدن داخل لوله هم علاقه مند می باشند، در صورتی که به آن ها مکان امنی اختصاص ندهید، به پشت لوله فیلتر تانک شما پناه می برند. در کل آن ها به رنگ سیاه علاقه مند هستند و به همین علت هر جا تکه سیاه ببینند به طرف آن می روند . شما با چسباندن یه تکه سیاه به شیشه آکواریوم قادر خواهید بود، بیشتر روح ماهی خود را ملاحظه نمایید.

اغلب ریختن شن هایی به رنگ روشن بر کف آکواریوم ، چهره ماهی سیاه را واضح تر نشان می دهند. شما می توانید ماهی های خود را داخل آکواریوم هایی با شن های سفید و درخشان قرار داده و همچنان از دیدن آن ها لذت ببرید . اما بهتر است که چاقو ماهی روح سیاه خود را در داخل آکواریوم هایی با شن های سیاه قرار ندهید ، به این علت که کلا مشاهده نخواهند شد.

ماهی روح سیاه

لطفا مطالعه بفرمایید : آشنایی مختصر با آناتومی و مشخصات انواع ماهی های دنیا

تغذیه ماهی روح سیاه

چاقو ماهی های روح سیاه بی معطلی کرم های سیاه کالیفرنیا ، غذاهای زنده کوچک ( مثل بچه گوپی و یا مولی ) و بقیه تکه های خوشمزه غذایی را می بلعند. البته ماهی های بزرگ تر  بیشتر تمایل به خوردن ماهی های کوچک ( گوپی ها ، گلد فیش های کوچک و سایر ماهیان زنده ) و کرم های خاکی دارند. بسیاری از آن ها نیز به تغذیه از غذا های یخ زده عادت می کنند.
این تغذیه کنندگان شبانه، از جریان برق ضعیفی برای یافتن محل غذا در تاریکی بهره می برند. به همین علت به آنها ماهی الکتریکی نیز می گویند ( نظیر خرطوم فیلی ها و بچه وال ها ).

تکثیر ماهی روح سیاه

متاسفانه اطلاعاتی در مورد تولید مثل ماهی روح سیاه در دسترس نمی باشد. البته شاید دلیل این امر آن باشد که تولید مثل آن ها در آکواریوم های خانگی تقریبا محال می باشد. در مورد تکثیر آن ها صحبت می کنند ، اما منبع معتبری در زمینه تائید این خبر ها وجود ندارد.

ماهی روح سیاه

البته می توانید این روش را امتحان نمایید ، شاید شاهد تولید مثل روح سیاه ها شوید . بدین منظور آب آکواریوم باید کهنه باشد ( حداکثر می توانید آب آکواریوم را سالی یکبار به طور کامل تعویض نمایید و فقط سیفون کنید) . به احتمال زیاد ماهی های روح نر دارای پوزه های کشیده و ماده ها دارای پوزه های گردی می باشند. چیدمان داخل آکواریوم باید بگونه ای باشد که مکان های مخفی زیادی در آن وجود داشته باشد . بدین صورت شرایط لازم فراهم خواهد شد و به احتمال زیاد در حوالی آبان ماه شاهد تخمریزی آن ها خواهید بود. نکته ی دیگری که وجود دارد این است که این ماهی ها با هم نوع خودشان هم جنگ و دعوا می کنند و این امر بسیار طبیعی است ، بنابر این در صورت مشاهده اینگونه موارد نگران نباشید.

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

‫6 دیدگاه ها

  1. سلام من یه‌روح‌شب‌دارم چند وقتیه که انگار داره پوست میندازه روی پوستش سفید سفیدی شده و بی حاله
    چیکار باید بکنم ۲ سال هست که دارمش

  2. با سلام ما دوتا روح ماهی داریم که چند وقت پیش متوجه شدم زیر مرجان ها یک بچه هست ولی بعد یه مدت اون بچه قیبش رد و الان دیده نمی شه اندازه آکواریوم هم 100 لیتر و کار خاصی هم برای تکثیر آن ها انجام ندادم

  3. سلام
    من یک جفت ماهی روح شب دارم که یک روز اتفاقی زیر سنگها متوجه بچهای آنها شده ام و برای من بسیار جالب بود چون که هیچ کار اضافی برای تکثیر آنها انجام نداده ام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا