Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43
گربه های اهلی خانگی ، از خصوصیات تا زندگی با انسانها – مجله آسان طب

گربه های اهلی خانگی ، از خصوصیات تا زندگی با انسانها

گربه خانگی جانوری اهلی از خانواده گربه‌ سانان و حیوانی گوشت‌ خوار می باشد. گربه از 6 الی 7 ماهگی بالغ می گردد و توانایی همانند زایی خواهد داشت (تولید مثل). ماده‌ ها تا هشت سالگی و نر ها تا 10 سالگی از توانایی جفت‌ گیری برخوردار هستند. دوره بارداری گربه بین  61 الی 68 روز (میانگین 63 روز) می باشد. امروزه حدود 600 میلیون گربه در سراسر دنیا و تقریباً در هر جایی که انسان‌ ها زندگی می‌ کنند، وجود دارند. در ادامه ی این مطلب بیشتر با گربه اهلی آشنا می شوید ، با ما همراه باشید.
گربه اهلی

گربه اهلی

گربه با نام علمی Felis silvestris catus شناخته می شود، زیرگونه‌ای از گربه وحشی با نام علمی Felis catus می باشد. برای تمایز این جانور از انواع وحشی، از نام «گربه خانگی» یا «گربه اهلی» استفاده می‌ گردد.

گربه اهلی

وزن گربه اهلی

گربه ها اغلب وزنی بین 2.5 تا 7 کیلو گرم دارند. اگرچه در بعضی گونه‌ های خاص وزن گربه به 11.3 کیلو گرم نیز می‌ رسد. گربه‌ هایی هم وجود دارند که به علت پرخوری به 30 کیلو گرم وزن نیز می رسند. از طرف دیگر در برخی گونه‌ های گربه‌ های کوچک وزن گربه کمتر از 250 گرم می باشد.

گربه اهلی

کالبدشناسی گربه نر

خصوصیات گربه اهلی

گربه از حیوانات شب‌گرد می باشد ، بدین معنا که معمولا شب ها به فعالیت می پردازد و در طول روز بیشتر وقت خود را به استراحت اختصاص می‌ دهد. علت برق چشم گربه ها در شب وجود پوششی به نام پرده درخشان در چشم آن ها می باشد که به دید بهتر آن‌ ها در نور کم کمک می‌ کند، پس گربه توانایی دید در تاریکی را ندارد، اما در نور کم قادر است ببیند.

گربه اهلی

گربه مانند بیشتر پستانداران دارای 7 مهره گردنی، 13 مهره صدری و یا مهره‌ های پشت سینه، 7 مهره کمری و ۳ مهره خاجی می باشد. البته «گربه مانکس» دارای 22 الی 23 مهره دمی است. تعداد بیشتر مهره‌ ها در کمر و سینه گربه در مقایسه با انسان باعث انعطاف‌پذیری و تحرک بیشتر این حیوان می‌ گردد. گربه از مهره‌ های انتهایی دم خود برای حفظ تعادل در حرکات سریع بهره می‌ برد. استخوان‌های چنبر (ترقوه) گربه دارای توانایی جابجایی می باشند ، به همین علت است که گربه می‌ تواند از هر سوراخ یا تونلی که سرش از آن عبور کند، بگذرد.

گربه اهلی دارای دندان‌ های بسیار خوبی برای شکافتن گوشت می باشد. دندان آسیاب یکم و دندان آسیاب کوچک در این حیوان با هم جفتی را به وجود می‌ آورند که برای شکافتن گوشت مانند قیچی است. این سازوکار در بسیاری از گربه‌سانان از گرگ ها پیشرفته‌ تر می باشد. زبان گربه دارای برآمدگی‌ های ریزی می باشد که از آن ها برای نگه داشتن و شکافتن گوشت یا لاشه بهره می‌ برند. بر روی این برآمدگی‌ ها یا تیغ‌ های کوچک نوعی ماده خاصی است که به گربه در هنگام تمیز کردن آن ها کمک می‌ کند. این برآمدگی‌ ها مانند قلاب‌های ریزی می باشند که به سمت عقب خوابیده‌ اند و نمی‌ گذارند گوشت از دهان گربه خارج گردد.

تعداد دندان‌ های گربه اهلی بالغ به 30 عدد می‌ رسد. گربه توانایی انجام حرکت جانبی فک‌ های خود را ندارد و به همین علت نمی‌ تواند غذا را آسیاب کند. همچنین دندان‌ه ای آسیای گربه نیز فاقد سطح‌ آسیاب‌ کردن نمی باشند، اما زبان سوهان مانند گربه امکان جدا کردن گوشت از استخوان برای او فراهم می کند.

گربه اهلی

 گربه با داشتن 32 نوع ماهیچه در گوش خود می‌ تواند هر کدام از گوش‌ های خود را آزادانه نسبت به دیگری حرکت بدهد. با این توانایی گربه می‌ تواند در حالی که در یک جهت مشغول حرکت است گوش خود را در جهت مخالف بچرخاند. همچنین اکثر گربه‌ ها می‌ توانند گوش‌های خود را به سمت بالا نگه دارند. برعکس سگ‌ ها، گربه‌های دالگوش (با گوش‌ هایی آویزان) بسیار نایاب می باشند (گونه Scottish Fold به علت جهش ژنتیکی دالگوش می باشد). گربه ها در هنگام عصبانیت یا وحشت‌ زدگی گوش‌ های خود را می‌خوابانند. همچنین گربه‌ ها در زمان بازی یا زمانی که صدایی از پشت سر بیاید گوش‌ های خودشان را به سمت عقب می‌ چرخانند.

گربه اهلی

 بیشتر گربه‌ ها دارای پنج چنگال بر روی پنجه‌های جلوی و چهار یا پنج چنگال بر روی پنجه‌های عقب می باشند. این مسئله به دلیل یک جهش ژنتیکی کهن می باشد، اما با این حال گربه‌ های خانگی از تعداد چنگال‌های بیشتری برخوردار می باشند.

اولین گربه‌ های خط و خالدار در قرون وسطی به وجود آمدند. بر طبق تحقیقات انجام شده در مجله ی آسان طب ؛ جهش ژنتیکی در گربه‌ ای در سده چهاردهم میلادی در ترکیه امروزی باعث به وجود آمدن نقش و نگار بر روی پوست گربه اهلی شده‌ است. درسال‌ های بعد گربه‌ های خط و خالدار، اهمیت خود در مهارت‌ های موش‌ گیری برای انسان را از دست می دهند و به علت زیبایی، تحسین و با انسان هم‌نشین گشتند.

تا قبل از سده نوزدهم، به علت این که  انسان در نژاد گربه‌ ها (بر خلاف سگ) دستکاری چندانی نکرده بود در ظاهر گربه ها نیز تغییر زیادی ایجاد نشده بود. اما در دو سده اخیر نژادهای گوناگونی از گربه اهلی ، پدید آمده اند.

گربه اهلی

اصوات در گربه اهلی

گربه ها حیواناتی پر سر و صدا می باشند و انواع مختلفی از صداها را ایجاد می‌ کنند. میو کردن رایج ترین و معروف ترین صدای آن‌ ها می باشد که به شکل‌ های مختلفی برای مقاصد متفاوت انجام می‌ گردد. 

خرخر کردن نوعی صدای التیام‌ بخش می باشد که برای گربه ها کاربرد های التیام‌ بخشی و ارتباطی دارد. از صدای بلندی برای جفت‌یابی استفاده می‌ گردد و از غرش، فیف و خرناس هم برای وضعیت‌های تهاجمی و دفاعی استفاده می‌ شود. گربه اهلی هنگامی که شکاری را دور از دسترس خود ببینند صدای پچ‌پچ از خود ایجاد می‌ کند و صدا های فرکانس بسیار بالا (که در محدوده شنوایی انسان نیستند) نیز در صدا های ارتباطی در میان بچه‌ گربه‌ ها وجود دارند.گربه اهلی

اهلی شدن گربه ها

جد گربه‌ های اهلی از گربه‌ های وحشی آفریقایی می باشد. البته گربه‌ های وحشی و بومی استرالیایی را نیز می‌توان نیاکان نژاد گربه‌های اهلی استرالیا نام گذاری کرد. نسل تقریباً تمامی این گربه‌ ها به پنج گربه وحشی ماده از زیرگونه گربه دشتی آفریقایی می‌ رسد که حدود ده هزار سال پیش در خاورمیانه زندگی در کنار انسان‌ ها انتخاب کردند.

پژوهش‌ ها نشان می‌دهند که گربه، دوبار اهلی گشته است. اجداد گربه‌ های خانگی گربه‌های وحشی بوده‌اند که انسان ها، یک بار آن ها را در خاور نزدیک و بعد ها در مصر اهلی نموده اند.

در مصر باستان گربه حیوانی مقدس به‌ حساب می‌ آمد. در ابتدا تصور می‌ شد که این حیوان نخستین بار در مصر اهلی گشته‌ است، اما پیدا شدن بقایای یک گربه در یک مقبره انسانی در قبرس نشان اثبات کرد که گربه در مدیترانه شرقی اهلی شده بود. به این علت که این مقبره مربوط به 9500 سال پیش یعنی مدت‌ ها پیش از آغاز تمدن در مصر می باشد و از آن‌جا که نشانه‌ ای از زندگی گربه‌ های دشتی در طبیعت قبرس به دست نیامده است ، تصور بر این است که کشاورزان ساکن ترکیه امروزی گربه‌ های اهلی را با خود به این جزیره آورده باشند. قطب جنوب تنها جایی است که هیچ نوع گربه اهلی در آن زندگی نمی‌ کند.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Notice: fwrite(): write of 661 bytes failed with errno=122 Disk quota exceeded in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 43

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52