انتخاب مار های خانگی به عنوان حیوان خانگی

مار ها بسیار حیوانات جذابی می باشند ، اما بدیهی است که به عنوان حیوان خانگی برای هر شخصی مناسب نخواهند بود . مار های خانگی شرایط منحصر به فردی دارند و تنها باید کسانی از آن ها نگهداری نمایند که متعهد گردند تمام نیازهای آن ها را برآورده سازند. در صورتی که شما به تازگی تصمیم گرفته اید که به نگهداری از یک مار بپردازید در ابتدا باید در مورد این که کدام نوع مار برای مبتدیان و افراد بی تجربه بهتر است تحقیق نمایید و شرایط خودتان را نیز در نظر بگیرید. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت و تردیدتان را از بین خواهیم برد.

مار های خانگی

آشنایی با مار ها

مار ( Snake ) نوعی جانور خزنده، گوشت‌خوار، کشیده و بدون پا می باشد . در اغلب موارد مار ها با مارمولک بی‌ پا اشتباه گرفته می‌ گیرند، اما مار و مارمولک بی‌ پا تفاوت‌ هایی دارند . به طور مثال مار ها بدون پلک و سوراخی برای گوش بیرونی می باشند ، پولک‌ های شکم آنها پهن بوده و زبان چنگالی شکل دارند و برخلاف مارمولک‌ ها اندامشان کشیده و دم آن ها کوتاه است.

مار های خانگی
نگهداری از مار های خانگی برای مبتدیان

به هنگام انتخاب مار های خانگی باید این را در نظر داشته باشید که مسئولیت طولانی مدتی را قبول نموده اید ، به این علت که مار ها بیشتر از ۲۰ سال عمر خواهند کرد . بنابر این در صورتی که قادر به نگهداری طولانی مدت از آن ها نیستید از نگهداری از آنان خودداری کنید.
همراهان مجله ی پزشکی آسان طب فراموش نکنید که حتما باید طعمه ی مناسبی به عنوان غذا دراختیار مار خود قرار بدهید و بدین منظور طعمه ی از قبل کشته شده و یخ زده می تواند بهترین گزینه باشد. حتما فضایی از فریزر خود را به غذای منجمد شده (جوندگان) مار خود اختصاص بدهید.
مارها در فرار کردن بسیار ماهر می باشند ، بنابر این باید اطمینان حاصل کنید که مخزن و یا محلی که مار را نگه داری می کنید در برابر فرار او بسیار مقاوم باشد . زیرا مار قادر است از کوچکترین شکاف و درزی که حتی امکان دارد توسط خود او ایجاد گردد فرار کند. هرچه قدر هم که مار های سمی زیبا به نظر بیایند، جمع آورری و نگهداری از آن ها توصیه نمی گردد.

مار های خانگی
انتخاب مار های خانگی مناسب جهت نگهداری

بهترین انتخاب برای نگهداری گونه هایی از مار می باشند که در اسارت و توسط پرورش دهندگان تربیت گشته اند. مار هایی که در طبیعت آزاد بوده اند تحت فشار و همین طور استرس بیشتری می باشند و مستعد بیماری های انگلی و سابر بیماری ها خواهند بود و مهم تر از همه اینکه اهلی کردن آن ها کاری بسیار دشوار خواهد بود.
برای این که مطمین گردید مار جدید شما به آسانی اماده ی خوردن طعمه می باشد و تغذیه می گردد از غذای منجمد استفاده نمایید. بال پیتون ها یا همان پیتون های توپی در مشکلات تغذیه تا حدی بدنام می باشند ، بنابر این این ایده برای آن ها بسیار مناسب خواهد بود .هر چند اگر بال پیتون شما در اسارت تربیت گشته و اصلاح نژاد شده، احتمال کمتری وجود خواهد داشت که دارای مشکلات تغذیه ای باشد. مارهایی که برای نگهداری توسط مبتدیان یا افراد بی تجربه پیشنهاد می گردند عبارتند از :

 • کورن اسنیک
 • میلک اسنیک (مار شیری)
 • کینگ اسنیک (شاه مار)
 • بال پیتون

مارهای مذکور دارای اندازه ای معقولی می باشند و به راحتی اهلی می گردند و همچنین نگهداری از آن ها به عنوان حیوان خانگی نسبتا آسان خواهد بود.

افراد مبتدی باید از نگهداری مارهای بزرگ و سمی اجتناب نمایند. بدین علت که نگهداری از این نوع مارها بسیار مشکل خواهد بود . این نوع مار های سمی عبارتند از:

 • Water snakes (مار های ابی)
 • Boa constrictors/بوای دم قرمزBurmese pythons
 • Green snakes (مار های سبز)
 • Tree boas or pythons ( پیتونه ئا و بوآ های درختی)

مارها به عنوان حیوان خانگی به همه توصیه نمی گردند. به دلیل این که آن ها موجودات بسیار خطرناکی می باشند ، برای صاحب حیوان و اطرافیان او ( به خصوص کودکان ) بهتر است از نگهداری برخی مارها به عنوان حیوان خانگی اجتناب نمایند، از جمله:

 • Anacondas (اناکوندا)
 • Reticulated pythons (پیتون مشبک)
 • و یا هر نوع مار سمی دیگری

مار های خانگی

برای مراقبت از یک حیوان باید با بیماری های آن نیز آشنا باشید ، البته بیماری هایی در بین مار های خانگی نیز رایج می باشد که در این مقاله نمی گنجد و شما می توانید در مقاله ی 6 نوع بیماری رایج در بین مار های خزنده در بخش حیوانات خانگی مجله ی پزشکی آسان طب در این مورد نیز اطلاعاتی کسب نمایید.

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫0/5 ‫(0 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا