بینابینی ریه و تجزیه تحلیل اختلال ریه

بیماری بینابینی ریه ( ILD ) به مجموعه شرایطی گفته می شود که سبب التهاب و زخم ریه ها می شود. راه های هوایی، کیسه های هوا، ابعاد خارجی ریه ها و رگ های خونی نیز ممکن است تحت تاثیر بیماری بینابینی ریه قرار بگیرند. این بیماری باعث می شود تنفس برای بیمار دشوار شود و فرد نفس نفس بزند که اغلب با سرفه خشک همراه است. در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما چندین روش درمان برای اختلال بینابینی ریه وجود دارد که می تواند در مدیریت و کنترل بروز علائم کمک کند. علت دقیق بسیاری از بیماری های ریوی ناشناخته است، هر چند ممکن است در اثر تاثیرات محیطی و یا وراثت اتفاق بیفتد.

بینابینی ریه

علائم اختلال بینابینی ریه

علائم بیماری بینابینی ریه ( Interstitial Lung Disease ) بستگی به علت اصلی دارد و بر حسب علت اصلی، علائم متفاوتی دارد. با این حال، بعضی از علائم معمولا در تمام انواع بیماری ریه مشترک است. شایعترین علامت این اختلال، احساس ضعف در نفس کشیدن یا به طور کلی عدم توانایی نفس کشیدن است. اکثر افراد مبتلا به بیماری بینابینی ریه این علائم را تجربه می کنند و حتی ممکن است با گذشت زمان بدتر شوند. در نهایت، فرد مبتلا به بیماری بینابینی ریه ممکن است حتی در حالت استراحت احساس ضعف در تنفس کند. این مشکل تنفس اغلب با یک سرفه خشک همراه است. برخی از افراد مبتلا به این نوع اختلال ریه ممکن است کاهش وزن ناگهانی را نیز تجربه کنند. فرد بیمار باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کند زیرا همانطور که بیماری پیشرفت می کند، می تواند منجر به عوارض جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی شود.

آشنایی با علل و عوامل خطر

بینابینی ریه

در ادامه این مطلب از مجله پزشکی آسان طب در مورد علل، تشخیص و درمان بیماری بینابینی ریه اطلاعاتی را در اختیار شما همراهان گرامی قرار خواهیم داد. هر کسی می تواند بیماری بین التهابی ریه را تجربه کند، اما در افرادی که دارای شرایط خاص پزشکی، مصرف مواد خاص یا خطرات زیست محیطی هستند، رایج تر است. این عوامل خطر عبارتند از:

Click here to preview your posts with PRO themes ››

1- اختلالات خود ایمنی

برخی اختلالات خودایمنی، منجر به حمله و صدمه به ریه ها و ارگان های دیگر می شود. بیماری های خود ایمنی که ممکن است بر ریه ها تاثیر بگذارد عبارتند از:

 • اسکلرودرمی
 • آرتریت روماتوئید
 • لوپوس
 • درماتوموتیسیت
 • واسکولیت
 • بیماری بافت همبند ترکیبی

2- خطرات زیست محیطی

برخی از مشاغل ممکن است فرد را در معرض خطر آسیب های بینابینی ریه قرار دهد. قرار گرفتن در معرض سموم یا آلاینده های مختلف می تواند در طول زمان به ریه ها آسیب برساند. این مواد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گرد و غبار، مانند گرد و غبار دانه
 • گرد و غبار سیلیس
 • آزبست
 • زغال سنگ
 • جوشکاری آهن
 • درمان های تابشی مانند پرتودرمانی

3- داروها

برخی داروها ممکن است به ریه ها آسیب برسانند از جمله:

 • داروهای قلبی که برای درمان ضربان نامنظم قلب استفاده می شود.
 • برخی از آنتی بیوتیک ها
 • داروهای ضد التهابی
 • داروهای شیمی درمانی
 • مواد مخدر، از جمله هروئین و متادون

تشخیص بینابینی ریهبینابینی ریه

اگر پزشکان احتمال دهند که فرد مبتلا به بیماری بینابینی ریه است، در مرحله اول، با یک آزمایش ساده تصویربرداری، مانند اشعه ایکس یا CT اسکن، سعی می کنند میزان آسیب را ارزیابی کنند. همچنین یک آزمایش استرس نیز میتواند به پزشکان کمک کند به پاسخ این پرسش دست یابند که آیا علائم تنفس فرد به دلیل مشکلات قلب و ریه ها می باشد یا خیر. تست های استرس باعث افزایش ضربان قلب می شود. برونکوسکوپی یکی دیگر از آزمایش هایی است که به پزشکان کمک می کند تا بافت ریه را بررسی کنند. طی این آزمایش، پزشک به آرامی یک لوله را درون گلو و ریه بیمار قرار می دهد، سپس از آن برای انجام آزمایش های مورد نظر استفاده می کند.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

درمان بینابینی ریه

در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند به طور کامل آسیب ریه را برطرف کند. اما برخی از درمان های موجود ممکن است پیشرفت زخم را تسکین دهد و به فرد اجازه می دهد که آزادانه نفس بکشد. پزشکان ممکن است درمان های مختلفی برای علائم شخصی تجویز کنند. بسیاری از پزشکان توانبخشی ریوی را توصیه می کنند، زیرا ممکن است باعث تقویت ریه ها شود. توانبخشی ریوی از تمرینات مختلفی برای تشویق فرد در جهت افزایش ظرفیت ریه خود و نفوذ بهتر اکسیژن در ریه استفاده می کند. توانبخشی ریه برای تحمل ورزش، کاهش علائم بیماری های بینابینی ریه و کیفیت زندگی مفید است.

√ داروهای ضد التهابی

در حالی که برخی از داروهای ضد التهاب می تواند به ریه ها آسیب برساند، ممکن است برخی دیگر به کاهش علائم کمک کنند. به عنوان مثال میتوان کورتیکواستروئید پردنیزون را نام برد. استفاده از کورتیکواستروئید می تواند برای انواع بیماری های بینابینی ریه مفید باشد اما بدون عوارض جانبی نیست.

√ داروهای سرکوب کننده ایمنی

اگر یک اختلال باعث ایجاد علائم بینابینی ریه ها شود، پزشکان ممکن است داروهای مهار کننده ایمنی را توصیه کنند تا آسیب در ریه ها کاهش یابد.

√ پیوند

در شرایطی که بیماری به سرعت در حال پیشرفت باشد، ممکن است بیمار نیاز به پیوند ریه داشته باشند.

منبع: https://AsanTeb.com

0/5 ( 0 نظر )

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا