رعایت و آگاهی از 6 مسئله ی مهم پیش از تکثیر خرگوش ها

تکثیر خرگوش ها اغلب تجربه ای توام با احساس می باشد و در عین حال مسولیت سنگینی را متوجه فردی می کند که تصمیم به وارد کردن تعدادی خرگوش به عرصه زندگی می گیرد. باید به این نکته توجه داشته باشید که سر و کار داشتن با زندگی جدید به معنای سر و کار داشتن با مرگ نیز می باشد. بنابر این 6 مسئله ی ضروری پیش از عمل تکثیر خرگوش وجود دارد که باید با آن ها آشنا باشید ، در ادامه ی این مطلب بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد.

تکثیر خرگوش ها

تکثیر خرگوش ها

درصد قابل توجهی از بچه خرگوش ها را بیش از این که مادر از شیر بگیرد، به دلایل مختلف تلف می گردند. خرگوش های ماده ای که برای نخستین بار زایمان می کنند، در برخی از مواقع تمام بچه های خود را از دست می دهند. این خر گوش ها معمولاً در زایمان دوم عملکرد بهتری نشان می دهند، با این حال اغلب تکثیر کنندگان خرگوش، در زایمان اول هر خرگوش ماده فقط بر روی زنده ماندن حدود 50 در صد از نوزادان حساب می کنند. در ادامه مطلب مواردی را عنوان می کنیم که هر شخصی پیش از پرورش خرگوش باید بداند.

تکثیر خرگوش ها

یک هدف مشخص از تکثیر خرگوش

یک معیار و هدف مشخص می تواند به خوبی به شما در قضاوت برای انتخاب جفت مولد و حل کردن مشکلات احتمالی کمک فراوانی نماید. به عنوان مثال ممکن است اهدافی همانند تولید گوشت، تولید پشم، ایجاد یک نژاد جدید و یا کاهش دادن میزان تلفات و نوع خاصی از بیماری در گروه خرگوش های خود و یا یک نژاد خاص خرگوش را در نظر بگیرید.

تکثیر خرگوش ها

اطلاعات و معلومات کافی

جمله ی معروف «پیش از تکثیر مطالعه کن» یک نصیحت کاملاً صحیح می باشد. بیش از اینکه نخستین جفت از خرگوش های خود را برای جفت گیری در کنار یکدیگر قرار بدهید، تا حد امکان میزان مطالعه خود را افزایش داده و اطلاعات کافی را کسب نمایید. برای این منظور می توانید کتاب ها و سایت های معتبر در این زمینه را مطالعه نمایید.

اگر در نگهداری از خرگوش تازه کار می باشید، پیشنهاد می کنیم که در ابتدا سعی کنید چند ماه از آن ها تجربه خوبی به دست آورید و سپس در صورت تمایل، اقدام به تکثیر آن ها نمایید. در ارتباط بودن با یک نگهدارنده و یا تکثیر کننده حرفه ای خرگوش می تواند به شما کمک زیادی کند ، به این که در این هنگام سوالات زیادی در ذهن شما مطرح می گردد.

بودجه کافی 

خرگوش ها نسبت به سایر حیوانات خانگی رایج در میان همگان مانند سگ و گربه کم خرج تر می باشند، بنابر این تکثیر آن ها نیز کم هزینه و ارزان می باشد. اما ممکن است شما با محاسبه ی مخارج خوراک خرگوش ها متحیر گردید.

تکثیر خرگوش ها

جای مناسب برای خرگوش های تولید شده

تقریباً تمامی فروشگاه های حیوانات خانگی با تعداد زیادی خرگوش رو به رو می باشند. در تمام جهان مکان های کمی پیدا می شوند که هنوز نیاز به تکثیر خرگوش ها برای دسترسی علاقه مندان به آن ها داشته باشند.

امکانات لازم برای نگهداری از چند خرگوش

سه عدد قفس به هیچ عنوان برای این کار کافی نخواهد بود. هیچ تضمینی وجود ندارد که حتی یکی از بچه خرگوش ها به فروش برسند. بنابر این همیشه و در همه حال برای نگهداری از همگی آن ها آمادگی لازم را داشته باشید.

بچه خرگوش های نر و ماده باید از سن حدود 10 هفتگی از یکدیگر جدا گردند و بهترین گزینه برای خرگوش ها این است که در سن سه الی چهار ماهگی کاملاً مستقل و جدا از سایر خرگوش ها زندگی کنند و قلمرو مخصوصی برای خود داشته باشند. ازدحام بیش از اندازه خرگوش ها می تواند منجر به درگیری، ایجاد زخم و صدمه و بروز مشکلات در سلامت گردد.

تکثیر خرگوش ها

برنامه زمانی قابل انعطاف

خرگوش مادر امکان دارد هر ساعتی از شبانه روز شروع به زایمان کند. معمولاً در این زمان درد زیادی متوجه خرگوش مادر می باشد و شما باید دائما او را بررسی نمایید. به محض تولد بچه ها، آن ها باید در لانه ی گرم قرار گیرند.

تکثیر خرگوش ها

پرسه زدن بچه خرگوش های کمتر از 10 روز در صورتی که به سرعت آن ها را بازنگردانید، می تواند به سرعت باعث مرگ آن ها گردد. همچنین شما باید زمان و فرصت کافی برای رسیدگی به نظافت محل پرورش خرگوش ها داشته باشید. بزرگ کردن خرگوش ها می تواند به اندازه ی بزرگ کردن یک کودک محل مورد نظر را آلوده نماید.

تکثیر خرگوش ها

همراهان مجله ی پزشکی آسان طب ؛ در نهایت باید مطلع باشید که این فرآیند به هیچ عنوان ساده نخواهد بود و می تواند لحظات اضطراب آور برای شما به وجود بیاورد.

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫2/5 ‫(1 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا