مراحل آموزش دستشویی رفتن به خرگوش

هیچ لذتی خوشایندتر از این نمی باشد که خرگوش شما در جایی که به او آموزش داده اید دستشویی کند. مدت زمان یادگیری خرگوش به سه عامل سن خرگوش، عقیم شدن و این که از چه تعدادی خرگوش در خانه نگه داری می کنید، بستگی دارد. در ادامه ی این مطلب به روش آموزش دستشویی رفتن به خرگوش های جوان و بالغ خواهیم پرداخت .

آموزش دستشویی رفتن به خرگوش

یادگیری محل دستشویی توسط خرگوش ها

خرگوش هایی که بسیار جوان کی باشند فراموش کار هستند ( مانند نوزاد انسان ). خرگوش های بالغ عقیم نشده (چه نر و چه ماده) همه جا ادرار کرده و برخی خرگوش ها برای تعیین فلمرو ، مدفوع های خود به جا می گذارند.

در صوزتی که خرگوش شما 6 الی 8 هفته سن داشته باشد، باید خود را برای بروز برخی حوادث آماده سازید. بر طبق تحقیقات انجام شده خرگوش های جوان تر نسبت به خرگوش هایی با سن بالاتر نیاز به تکرار بیشتر برای یادگیری خواهند داشت.

آموزش دستشویی رفتن به خرگوش

آموزش دستشویی رفتن به خرگوش

همراهان مجله ی آسان طب ؛ برای شروع آموزش ابتدا باید دقت داشته باشید که خرگوش شما از کدامین گوشه از قفس برای دستشویی کردن استفاده می کند. سپس جعبه مخصوص دستشویی کردن را در آن گوشه قرار بدهید. چنانچه به خرگوش خود اجازه می دهید از قفس خارج گردد ؛ حتما باید در اتاق از جعبه دستشویی استفاده نمایید. هنگامی که خرگوش خارج از قفس می باشد، هر پنج دقیقه یک بار او را درون جعبه دستشویی بگذارید. اگر مشاهده کردید که خرگوش پشتش را بالا برده و دم خود را بالا می گیرد و در جای مخصوص دستشویی کردن نمی باشد، سریعا او را بلند کرده و در جای مخصوص قرار بدهید. شما باید هر لحظه آمادگی داشته باشید ، زیرا خرگوش های جوان چیزی هایی که سریعا آموزش می بینند را فراموش می کنند.

آموزش دستشویی رفتن به خرگوش

آموزش ادرار کردن در جعبه مخصوص بسیار آسان تر از مدفوع کردن در آن می باشد. خرگوش ها گاه برای تعیین فلمرو در جاهای مختلف خانه مدفوع خواهند کرد، با این حال می توانند یاد بگیرند که بخش اعظم این مدفوع ها را در داخل جعبه بریزند. خرگوش ها در طبیعت نیز دارای جای مخصوص دستشویی کردن می باشند، تنها چیزی که خرگوش خانگی شما نیاز دارد این است که یاد بگیرد جعبه همان جای مخصوص دستشویی کردن می باشد. اغلب خرگوش ها این موضوع را یاد می گیرند اما چنانچه با مشکل مواجه می شوید، مدفوع او را جمع کنید و در جعبه مخصوص بریزید.

برای مدت کوتاهی امکان دارد شما فکر کنید که خرگوش تان به طور کامل آموزش دیده و یاد گرفته است، اما چنانچه به سن 5 الی 7 ماهگی و بلوغ کامل رسید، عادات ناپسند قبلی او بازمی گردند و به شخصیت جدیدی تبدیل می گردد. چنانچه حیوان عقیم نگشته باشد، روی وسایل ادرار خواهد می کند (البته این به دلیل بلوغ جنسی حیوان می باشد و اگر داخل رژیم سبزیجاتی در برخی خرگوش ها کاهو نیز بگنجانید امکان دارد برای شما نتیجه بخش باشد ). بنابراین لزوم عقیم سازی حیوان در این مرحله حائز اهمیت می باشد.

آموزش دستشویی رفتن به خرگوش

دستشویی هایی بر روی آنها صفحه ای توری وجود دارند برای حیوانات مناسبت تر می باشند، به این دلیل که ادرار به بدن و پای حیوان نمی خورد و پوستش را نمی سوزانند.

آموزش دستشویی رفتن به خرگوش بالغ

روند آموزش دستشویی رفتن به خرگوش بالغ که عقیم شده باشد مانند خرگوش جوان انجام می شود. به خرگوش خود جعبه های مخصوص دستشویی کردن را نشان داده و اطمینان حاصل کنید که جعبه ها را در گوشه هایی که او تمایل دارد قرار داده اید. نخستین دقایقی که به او اجازه خروج از قفسش را می دهید، او را زیر نظر داشته باشید. اگر او دمش را برای ادرار کردن بالا می برد و در هر جایی به غیر از جای مخصوص دستشویی بود، او را برداشته و درون جعبه مخصوص دستشویی کردن قرار بدهید و پس از پایان کار او را تشویق نمایید. هنگامی که خرگوش خودش استفاده از آن را فرا گرفت، باید همواره جعبه تمیز نگه داشته شود تا حیوان تمایل به استفاده کردن از آن را داشته باشد. نکته دیگر فراهم کردن چندین جعبه و گذاشتن آن در جا های مختلف می باشد.

آموزش دستشویی رفتن به خرگوش

چنانچه چندین خرگوش دارید، آموزش دستشویی رفتن به خرگوش در جای خاص می تواند دشوار تر گردد. خرگوش های بیشتر به معنای مدفوع کردن های بیشتر برای نشانه گذاری قلمرو می باشد. حتی خرگوشی که استفاده کردن از جعبه مخصوص دستشویی کردن را یاد گرفته باشد امکان دارد با ورود خرگوش جدید، در جای دیگری و به خصوص در کنار قفس او، دستشویی نماید. این رفتار تا حد زیادی می تواند با معرفی درست و صحیح عضو جدید حل گردد.

آموزش دستشویی رفتن به خرگوش

سکوترو

همچنین می توانید برای خرگوش ها از سکوتروپ (cecotroph) به عنوان مکمل غذایی استفاده کنید. سکوتروپ ها ( به شکل مدفوع نرمی است ) بخش حیاتی از جیره غذایی خرگوش ها می باشند که از روده کور حیوان تولید می گردند و خرگوش ها مستقیما آن را از مقعد خود استفاده می کنند . اگر این امر برای ما انسان ها غیر معمول و غیر عادی می باشد، اما این سیستم به آن ها در جذب بهتر مواد سلولزی در گیاهان که هضم آن ها دشوار می باشد، کمک می کند.

برای اینکه خرگوش شما قادر باشد بیشتر مواد ارزشمند را از رژیم غذایی خود دریافت کند، باید بتواند مقدار کافی از سکوتروپ هایی که توسط بدن خودش تولید می گردد را بخورد. به هیچ عنوان او را از این کار باز ندارید. او تفاوت بین مدفوع و مواد ارزشمند غذایی را دانسته و می داند از چه چیزی باید استفاده کند ، در صورتی که او را از خوردن آن بازدارید در مدت کوتاهی تلف می گردد. خرگوش ها به طور معمول شب هنگام اقدام به این کار می کنند.

 

 

منبع : https://mag.asanteb.com

‫3.6/5 ‏‫(12 نظر)‬

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/magasante...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/magasanteb/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35