انواع مکمل بدنسازی ؛ مزایای آن‌ها ؛ ویدیو توصیه‌های مفید

مکمل های بدنسازی کمبود مواد مغذی بدن ورزشکاران را جبران می کنند. پس بدنسازان باید در کنار تغذیه غذایی صحیح از مکمل بدنسازی استفاده کنند، نه جایگزین غذا. مکمل های غذایی به دسته های مختلفی مانند مکمل پروتئین، مکمل افزایش وزن، مکمل چربی سوزی و …. تقسیم می شوند که زمان و مقدار مصرف آنها بسیار اهمیت دارد. در این بخش 10 مورد از انواع مکمل بدنسازی را به شما معرفی می کنیم. به عنوان مثال یکی از انواع مکمل بدنسازی ، مکمل پمپ است که انرژی لازم و کافی برای انجام تمرینات سخت و با کیفیت را برای ورزشکاران و بدنسازان تامین می کند.

انواع مکمل‌های بدنسازی برای ورزشکاران

 

انواع مکمل بدنسازی

مکمل بدنسازی جایگزین مناسبی برای غذا نیست. چون همه مواد مغذی مثل ویتامین میوه ها و سبزیجات در مکمل ها وجود ندارد. ولی خب مصرف مکمل بدنسازی در کنار وعده های غذایی به رشد عضلات کمک می کند.

مکمل بدنسازی یا مکمل غذایی معمولاً توسط افرادی که ورزش می کنند و یا به نوعی درگیر رشته بدنسازی هستند استفاده می شود. مکمل های بدنسازی برای اهداف مختلفی مانند افزایش وزن (گینر)، کاهش وزن (چربی سوز)، افزایش عملکرد ورزشی (مکمل پمپ)، ریکاوری، به عنوان مکمل پروتئین، مکمل کراتین و… استفاده می شود. همچنین برخی از مکمل ها به صورت جداگانه و بعضی به صورت ترکیبی (دوره مکمل بدنسازی) مورد استفاده بدنسازان قرار می گیرند.

به گزارش مجله پزشکی آسان طب، مکمل بدنسازی به گسترش عضلات بخش های مختلف بدن کمک می کند و در کنار آن بدنساز باید تغذیه مناسب، تمرین مناسب و استراحت کافی (زمان ریکاوری) داشته باشد تا بتواند به هدفش دست یابد. در مورد مکمل بدنسازی علاوه بر اورجینال بودن مکمل، زمان مناسب مصرف و مقدار مصرف آن هم بسیار مهم است.

1- مکمل پروتئین

مکمل بدنسازی

مکمل پروتئین، مهمترین پروتئین مورد نیاز بدن بدنسازان است که انرژی لازم برای تمرین را فراهم می کند. مکمل پروتئین نقش مهمی در کیفیت و بهبود عضلات شما دارند. فقط کیفیت و محتوای مکمل مهم نیست، بلکه طعم و مزه آن هم در رسیدن به هدف تاثیر گذار است. انواع مختلفی از مکمل پروتئین مانند مکمل پروتئین وی ، مکمل ایزوله، پروتئین کازئین و … وجود دارد.

2- مکمل آمینو اسید

آمینو اسید مهمترین ساختار پروتئین را می سازد. فرق مکمل آمینو اسید با مکمل کربوهیدرات و چربی ها اینست که در ساختار سلولی آن علاوه برسه عنصر کربن، هیدروژن و اکسیژن، نیتروژن هم وجود دارد.

اسید های آمینه به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند :

آمینو اسید ضروری: بدن نمیتواند اسید آمینه ضروری را بسازد و باید از طریق رژیم غذائی تامین شوند. آرژنین ، لیزین ، تره اونین، لوسین ، میونین ، والین ، فنیل آلین ،ایزو لوسین و … از اسید های آمینه ضروری هستند.

آمینو اسید غیر ضروری: بدن قادر به ساخت و سنتز آمینو اسید های غیر ضروری می باشد. گلیسین، آلین، گلوتامین، لیستین و ….از اسید های آمینه غیرضروری هستند.

3- مکمل پمپ، مکمل پمپاژ خون، مکمل پمپ عضله

طبق اطلاعات بدست آمده مکمل پمپ یا پمپاژ خون انرژی لازم و کافی برای انجام تمرینات سخت و با کیفیت برای ورزشکاران را تامین خواهد کرد. مصرف مکمل پمپ عضله معمولاً 20 الی 30 دقیقه قبل از شروع تمرینات می باشد. اکثر مکمل های پمپ از مواد محرک کافئین، ویتامین B، انواع ویتامین ها ، مقدار کمی کراتین ،ال آرژنین و … تشکیل شده اند. این ویتامین ها و محرک ها انرژی و استقامت را فراهم می کنند. همچنین ال آرژنین  موجود در این مکمل بدنسازی عملیات پمپ خون به عضلات را به عهده دارند. شما با استفاده از آن میتوانید تمرینی سخت تر و طولانی تر داشته باشید و دیرتر خسته شوید.

4- مکمل گلوتامین

مکمل گلوتامین از مهم ترین و فراوان ترین عنصر در ساختار اسکلتی بدن انسان می باشد. وقتیکه شما تمرینات شدید انجام می دهید، میزان گلوتامین در عضلات و بافت های ماهیچه ای بدن کم شده و مانع از رشد و ریکاوری ماهیچه ها می شود. مهم ترین وظیفه مکمل گلوتامین کمک به حجم سلول های عضلانی و کاهش درد های عضلانی و تسریع فرایند ریکاوری است. همچنین انتقال نیتروژن بین ارگان های عضلات، سم زدایی کردن عضلات بدن، دفع آمونیاک از ماهیچه ها، کمک به تشکیل RNA و DNA و تقویت سیستم ایمنی بدن از مهمترین وظایف مکمل گلوتامین است.

5- مکمل مولتی ویتامین

ویتامین ها ترکیبات آلی هستند که بدن انسان برای فعالیت های مختلف از قبیل ساختن عضلات، سوزاندن چربی ها و تولید انرژی و … به آن ها نیاز دارند. تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن انسان تنها از طریق غذا تامین نمی شوند. برای همین بدن به انواع مکمل مولتی ویتامین هم نیاز دارد. ویتامین ها دارای 2 نوع محلول در آب و محلول در چربی هستند.

6- مکمل کربوهیدرات

مکمل کربوهیدرات یکی دیگر از انواع مکمل بدنسازی است که بدن ورزشکاران به آن نیاز دارد. کربوهیدرات ها بزرگترین منبع انرژی هستند که نیازهای بدن را تامین می کنند. البته مصرف بیش از اندازه مکمل کربوهیدرات به علت بالا بودن کالری ان باعث جذب بیش از انداره آن و در نتیجه کم شدن کیفیت بدن می شود. پس نباید در مصرف آن زیاده روی کنید.

7- مکمل کربو پروتئین، مکمل افزایش وزن، مکمل گینر

مکمل بدنسازی

یکی دیگر از انواع مکمل بدنسازی مکمل کربو پروتئین یا مکمل گینر است. مکمل گینر در واقع پروتئینی است که دارای درصد نسبتاً بالایی از کربو هیدرات می باشد. از این مکمل برای گرفتن درصد بالایی کالری مناسب ، جذب پروتئین بالا و در نتیجه گرفتن حجم عضلانی با کیفیت استفاده می شود. معمولا برای رسیدن به جواب بهتر در هنگام استفاده از این مکمل از کراتین نیز استفاده می شود. زمان و مقدار مصرف مکمل گینر هم مهم است و باید زیر نظر متخصص باشد.

8- مکمل ریکاوری، مکمل باز توانی

یکی دیگر از مکمل های بدنسازی، مکمل ریکاوری است. بدنسازانی که تمرین خود را همزمان با ریکاوری کامل و مناسب انجام می دهند به نتایج بهتری دست پیدا می کنند و هرچه برای بازیابی عضلات خود اهمیت کمتری قائل شوند مطمئنن نتیجه کمتری را خواهند گرفت. مکمل های ریکاوری مکمل هایی هستند که حاوی مقادیر متعادلی از کالری پروتئین های زود هضم و مقدار مناسبی کربوهیدرات هستند که به طور خاص برای مصرف بلافاصله پس از پایان تمرین عرضه شده اند. مکمل ریکاوری (مکمل بازیابی) برای انجام فرایند بازسازی و رشد عضلات در هنگام استراحت استفاده می شود تا این هدف را سریع تر و با کیفیت تر انجام دهد.

9- مکمل پروهورمون

تستوسترون هورمون اصلی جنسی مردانه و استروئید آنابولیک محسوب می شود. در مردان، هورمون تستوسترون نقش کلیدی در توسعه بافت تناسلی مرد مانند بیضه و پروستات و نقش اساسی در ساخت عضله، توده استخوانی، و رشد موی بدن دارد. علاوه بر این، تستوسترون برای سلامت بدن و آسایش روان و نیز پیشگیری از پوکی استخوان ضروری است. سطح تولید هورمون تستوسترون در مردان حدوداً از 20 سالگی رو به کاهش می باشد و مکمل پروهورمون یا بوستر تستوسترون باعث افزایش تولید هورمون تستوسترون در بدن آنها می شوند. مکمل پروهورمون انواع مختلف دارند اما اغلب آنها روی افزایش سطح هورمون تستوسترون بدن اثر می گذارند . مدل های دیگر این مکمل روی ترشح هورمون رشد یا انسولین یا تیروئید اثر میگذارند.

10- مکمل چربی سوز ، قرص لاغری

مکمل چربی سوز انرژی متابولیسم بدن را افزایش می دهد. این مکمل دارای انواع مختلف مثلاً ترموژنیک، بلوکه کننده کربوهیدرات، سرکوب کننده های اشتها، دفع کننده ها، تنظیم کننده غده تیروئید ، آنابولیک ها، ترکیبات آلی اکتیو و … می باشند . چربی سوز ترموژن به چربی سوزی می گویند که متابولیسم پایه را در بدن بالا برده و موجب افزایش سوخت و ساز در بدن می شوند. با این کار دمای بدن زیاد شده و موجب تشدید فرایند چربی سوزی می شود. امروزه چربی سوزهای ترموژن با استفاده از کافئین Synephrine HCL ، Yohimbe و غیره تولید و عرضه می شود و وجود ماده ممنوعه افدرین در چربی سوزهای مجاز هرگز دیده نمی شود.

امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره انواع مکمل بدنسازی تقدیم تان کردیم بهره کافی را برده باشید.

منبع : https://mag.asanteb.com

‫5/5 ‫(2 نظر)

مقالات پیشنهادی جهت مطالعه ی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا